U siebie w różnych światach. Premiera filmu „Pomiędzy”
Uciekali przed wojną, prześladowaniem, szukali szansy na lepszą edukację dla siebie i swoich dzieci. Bezpieczną przystań znaleźli w Polsce. W niedzielę 20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy – święto, które ma upamiętniać odwagę i siłę uchodźców i uchodźczyń do stworzenia sobie nowego miejsca na ziemi. Z tej okazji Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie organizuje pokaz filmu dokumentalnego „Pomiędzy” o imigrantkach i imigrantach we współczesnej Polsce. Premiera odbędzie się 20 czerwca o godzinie 18:00 na YouTube.
Desi pochodzi z małej wioski w Tybecie, zawsze chciała się kształcić. By dojść do szkoły, w której edukacja była na niskim poziomie, a dodatkowo stosowano kary cielesne, musiała iść cały dzień pieszo. Elmi pochodzi z Somali i był weterynarzem. Z kraju uciekł przed wojną domową, z dnia na dzień, tak jak stał wskoczył do łodzi. Kim przyjechał z Wietnamu na wymianę naukową, zakochał się i został. Miriam z rodziną opuściła Syrię, by szukać schronienia przed szalejącą wojną i przemocą. Zoi, pochodząca z Krymu, przyjechała na studia, i po aneksji Krymu nie czuje, że to nadal jest jej dom. Pięć osób o niezwykłej energii i sile zostały uchwycone w dokumencie Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki „Pomiędzy”. Film pokazuje, jak różne motywacje i doświadczenia, przywiodły wszystkich do jednego miejsca – do Polski. Film zostanie udostępniony szerokiej publiczności 20 czerwca o godzinie 18:00 na kanale Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie na YouTube.
– W temacie migracji, często jesteśmy zalewani informacjami o danych liczbowych, statystykach. Przy nich znikają osobiste historie, jednostkowe wybory. Rodzi się, więc obojętność, a ludziom łatwiej jest generalizować i upraszczać. Poprzez film chcemy pokazać konkretne osoby, które przyjechały do Polski i tu zamieszkały. Chcemy, żeby widz po obejrzeniu filmu postawił sobie pytania: czy polityka wobec uchodźców/uchodźczyń jest słuszna i ja sam powinienem się bać migrantów/migrantek, czy raczej im pomagać – mówi współtwórczyni filmu Marta Bogdańska. Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców z kwietnia 2021 r. ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada aktualnie prawie 470 tys. osób głównie z Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Jak podaje Urząd to wzrost o 5 proc. względem zeszłego roku. – Polska historycznie jest krajem wielu kultur i tożsamości, także cieszymy się, że ostatnie lata pokazują powrót do tradycyjnej polskiej otwartości. Chcielibyśmy, żeby szła za tym także tolerancja i akceptacja odmienności. Korzyść w sytuacji przyjmowania imigrantów jest przecież obopólna – kraj przyjmujący może pomóc imigrantom i imigrantkom w integracji, ale także odwrotnie, osoby przyjeżdżające wzbogacają społeczeństwo, dają szansę na budowania lepszej przyszłości opartej na otwartości i różnorodności – komentuje Joanna Maria Stolarek, dyrektorka Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.
Dokument Marty Bogdańskiej i Mayi Teryaki pokazuje pięć osób w różnym wieku, różnej płci, odmiennej narodowości. Łączy ich jeden wspólny cel: wyruszyć do nowego, lepszego świata. Desi, Elmi, Kim, Miriam, Zoi, tak jak wielu imigrantów i imigrantek, pomimo braku znajomości kultury i języka, setki kilometrów od domu, musieli poradzić sobie w nowej rzeczywistości, zaadaptować do obcego świata. Wyruszyli ze swoich ojczyzn, zostawiając dorobek życia, często rodzinę i przyjaciół, by dać sobie i swoim najbliższym szansę na lepsze życie. Dokument opowiada o tym, co udało się im osiągnąć, a co stracili bezpowrotnie, o tym, jakie mają plany na przyszłość i czy w końcu odnaleźli swoją tożsamość pomiędzy krajami, kontynentami, czy jednak są zawieszeni gdzieś pomiędzy.
Film „Pomiędzy” jest częścią projektu Exilium, który Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie realizuje aby pokazać zjawisko migracji jako integralny proces funkcjonowania nowoczesnych, zróżnicowanych społeczeństw w kontekście globalnych zależności. Projekt prowadzony jest we współpracy z doświadczonymi trenerkami i trenerami oraz aktorkami i aktorami. Zawiera on różnorodną ofertę bezpłatnych działań edukacyjnych poświęconych migracjom. Skierowany jest w pierwszej kolejności do młodzieży szkolnej, ale także do studentów i studentek oraz kadry pedagogicznej. Więcej informacji o Exilium na stronie: pl.boell.org/pl/o-migracji-w-polsce
***
Fundacja im. H. Boella w Warszawie jest przedstawicielstwem niemieckiej fundacji zielonej polityki działającej w 60 krajach na rzecz zrównoważonego rozwoju, ponadkulturowego porozumienia i edukacji. Wspiera rozwój społeczeństwa obywatelskiego, prawa człowieka, proekologiczne działania, wydaje także publikacje poświęcone tym zagadnieniom.
Kontakt dla mediów:
Kinga PękalskaPropsy PR
kinga.pekalska@propsypr.pl
608 624 548
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.