Zdobywca Oscara Kenneth Branagh jako Boris Johnson w serialu fabularnym
Publicis
Wołoska
02-583 Warszawa
malgorzata.urbas|publicis-consultants.com| |malgorzata.urbas|publicis-consultants.com
882140108
https://www.publicisgroupe.com/en/splash-en
Jedna z najważniejszych tegorocznych brytyjskich produkcji serialowych, serial ‘This England’ ukazuje pierwsze miesiące Borisa Johnsona spędzone w roli premiera Wielkiej Brytanii. Pomimo że okres sprawowania przez niego rządów trwał jedynie trzy lata, zbiegł się w tym czasie z pandemią koronawirusa, brexitem oraz falą kontrowersji wokół prywatnego życia brytyjskiego polityka. W główną rolę wcielił się wielokrotnie nagradzany aktor oraz reżyser Kenneth Branagh (‘Belfast’, ‘Pojedynek’). Sześciodcinkowy serial jest dostępny od 29 września br. wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.
Jedyny taki serial
Produkcja „This England” umożliwia widzom jedyny w swoim rodzaju wgląd w kulisy funkcjonowania rządu Borisa Johnsona w czasie dwóch potężnych kryzysów – pierwszej fali pandemii COVID-19 oraz opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur europejskich. Pomimo że serial odnosi się do wydarzeń sprzed zaledwie kilkunastu miesięcy, to nie jest to produkcja dokumentalna, a rasowy serial fabularny z pełną zaskakujących zwrotów akcji dramaturgią.
Za kulisami Downing Street 10
Dzięki „This England” zajrzymy za kulisy podejmowania przez gabinet Borisa Johnsona najbardziej doniosłych decyzji, takich jak wprowadzenie restrykcyjnych zasad związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa i przekonamy się, czy politycy również się do nich stosowali. Obraz w reżyserii Michaela Winterbottoma przypomina jak niewiele wiedzieliśmy o wirusie w pierwszych miesiącach pandemii i w jaki sposób politycy zmuszeni byli do podejmowania decyzji wpływających na życie wszystkich obywateli niemal w ciemno. Zobaczymy heroiczną pracę lekarzy i pielęgniarek pragnących ratować życie i zdrowie obywateli w obliczu pandemii. Dowiemy się także, jak koronawirus, na którego zapadł Boris Johnson w zaledwie drugim miesiącu pandemii, wpłynął na jego dalsze losy.
Pycha kroczy przed upadkiem
Kolejnym wątkiem, poruszonym w serialu jest skandal związany z ‘Partygate’, czyli przyjęciami urządzanymi w rezydencji i ogrodach premiera Wielkiej Brytanii podczas ścisłego lockdownu, w sytuacji gdy zwykli obywatele kraju nie mogli opuszczać swoich domów i spotykać się ze swoimi rodzinami przez długie miesiące. Z bliska przekonamy się, jak afera wpłynęła na życie prywatne Borisa Johnsona i jego relacje ze współpracownikami.
Serial został współtworzony i wyreżyserowany przez Michaela Winterbottoma (‘Morderca we mnie’, ‘Droga do Guantanamo’). Oprócz Kennetha Branagha jako premiera Wielkiej Brytanii, w produkcji pojawili sięrównież Ophelia Lovibond w roli partnerki Johnsona Carrie Synthmond (‘Strażnicy Galaktyki’, ‘Thor: Mroczny świat’), Andrew Buchan (‘Wszystkie pieniądze świata’, ‘Broadchurch’), Simon Kunz (‘Sherlock’, ‘Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie’).
Polscy widzowie mogą oglądać ‘This England’ od 29 września, wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.