Filmowa miłość w obiektywie Krzysztofa Wellmana
3 lutego w Starej Galerii Związku Polskich Artystów Fotografików przy Placu Zamkowym 8 w Warszawie odbył się wernisaż wystawy „Sceny romantyczne, miłosne i erotyczne w fotosach filmowych Krzysztofa Wellmana”. Wspólny mianownik zdjęć to ich wyjątkowi bohaterowie, którymi są największe postacie polskiego kina.
Krzysztof Wellman to artysta fotografik, który od prawie czterech dekad fotografuje polskich aktorów na planach filmów fabularnych, najpopularniejszych seriali i teatrów telewizji. Swoją przygodę z kinem rozpoczął już w liceum jako kaskader. Pierwszymi filmami fabularnymi, na których planach wystąpił w roli fotosisty były filmy w reżyserii Witolda Stareckiego, a następnie film Tomasza Lengrena. „Po upadku” w reżyserii Andrzeja Trzos-Rastawieckiego. Od tego czasu utrwalił setki scen filmowych. Fotografował wiele znanych postaci ze świata filmu – m.in. Rutgera Hauera, Sophie Marceau, Malcolma McDowella, Omara Shariffa, Lamberta Wilsona, Juliana Sandsa, Renee Sautendijk, Thomasa Iana Griffitha, Johna Rhysa Daviesa, czy Horsta Buchholza.
Najnowsza wystawa Krzysztofa Wellmana to blisko 40 letnia historia polskiego kina na wyselekcjonowanych zdjęciach przedstawiających miłość w filmie. Autor podzielił wystawę na sceny romantyczne, miłosne i te najbardziej odważne - erotyczne. Jednak przede wszystkim zależało mu na pokazaniu wielkich osobowości rodzimej kinematografii. Dla wielu widzów będzie to „podróż sentymentalna”, gdy zobaczą Krystynę Jandę w scenach z kultowej „Pestki”, Grażynę Szapołowską z „Lata dwudzieste… lata trzydzieste…”, czy młodziutką Agnieszkę Włodarczyk z filmu „Sara”.
Ekspozycja dostępna będzie do 27 lutego w godzinach od 12:00 do 18:00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Partnerami wystawy są Jacob’s Creek, Printed.com.pl oraz AFA PIXX. Patronami medialnymi ekspozycji zostali TVN, Gala i Elleman.
![Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_998372210,w_224,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
![Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni](/files/_uploaded/glownekonf_816214440,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
![NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA](/files/_uploaded/glownekonf_1762948436,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Media
![](/files/1922771799/kszczot-program-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
![](/files/1922771799/bukowska-tomczak-alkohol-foto2,w_133,_small.jpg)
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
![](/files/1922771799/medycyna-ai-foto,w_133,_small.jpg)
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.