Komunikaty PR

FINAŁOWY WEEKEND FOTOFESTIWALU

2024-06-18  |  15:00
Biuro prasowe

FINAŁOWY WEEKEND FOTOFESTIWALU

Od „Nietrwałych przyjemności” Jerzego Grzegorskiego, przez Żywą Bibliotekę, spotkanie autorskie z Igorem Omuleckim aż po kontemplacyjne tony „Ciszy” – trwający w Łodzi Fotofestiwal nie zwalnia tempa, zmierzając w stronę finałowego weekendu, wypełnionego  muzycznymi doznaniami.

23. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi to kilkadziesiąt wystaw w całym mieście.

– Za nami już kilkadziesiąt wernisaży, spotkań i wydarzeń towarzyszących, znakomicie przyjętych przez tłumnie odwiedzającą nas publiczność. Program tegorocznej edycji wypełniony jest aż po finał, więc warto przyjrzeć się temu, co przygotowaliśmy na drugi weekend festiwalu – mówi Justyna Kociszewska z kolektywu Fotofestiwalu.

W piątek, 21 czerwca, o g. 19.00, w Galerii Wschodniej, odbędzie się wernisaż wystawy „Nietrwałe przyjemności” Jerzego Grzegorskiego, jednej z ważniejszych postaci polskiej i łódzkiej sceny artystycznej. Przygotowana specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu ekspozycja składa się ze zdjęć z pchlich targów, antykwariatów i zbiorów prywatnych, którym twórca nadaje nowe konteksty, próbując nawiązać nić porozumienia ze zdarzeniami w nich zawartymi.

W sobotę, 22 czerwca, w g. 11.00-17.00, Fotofestiwal zagości w Pałacu Alfreda Biedermanna (Franciszkańska 1/5) wraz z Żywą Biblioteką Uniwersytetu Łódzkiego. Inicjatywa ma wspierać prawa człowieka i dialog społeczny. Dzięki akcji będzie można porozmawiać z osobami, które należą do grup mniejszościowych, marginalizowanych czy dyskryminowanych.

Tego samego dnia Bartłomiej Talaga zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Różycki/Omulecki/Talaga – Działania Fotozoficzne”, które rozpocznie się o g. 18.00. W ramach projektu Igor Omulecki i Bartłomiej Talaga zreinterpretowali twórczość Andrzeja Różyckiego, jednego z najważniejszych łódzkich artystów, któremu poświęcona była przekrojowa wystawa Fotofestiwalu w 2021. Wystawa jest inauguracją wyjątkowego archiwum zbiorów artysty, których część będzie można obejrzeć w Pałacu Biedermanna.

Również w sobotę można wybrać się na premierowe spotkanie autorskie z Igorem Omuleckim. W Art_Inkubatorze (Tymienieckiego 3) o g. 13.00, będą toczyć się rozmowy wokół „Works 2012-2021” – książki, która przekrojowo ukazuje dekadę jego fotograficznej twórczości. Spotkanie poprowadzą Jakub Śwircz i Karol Jóźwiak. Dla tych, którzy będą czuć niedosyt, w Art_Inkubatorze od g. 16.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawach w festiwalowym centrum. Okazja powtórzy się jeszcze 23 czerwca, o g. 16.00, tym razem również z tłumaczeniem na polski język migowy.

Ci, którzy chcą podzielić się historią wybranego zdjęcia, bez względu na jego rodzaj czy pochodzenie, w piątek o g. 16.00 mogą udać się do Domu Fotografii i Psychoterapii Agnieszki Furtak (Przędzalniana 67/3U), na spotkanie „Koło zdjęcia”, którego celem jest stworzenie przestrzeni do opowiadania, słuchania oraz oglądania fotografii. Udział jest bezpłatny, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona do 12 osób. Zapisów można dokonać na adres e-mail: tango.af@wp.pl.

Ostatniego dnia Fotofestiwalu, w niedzielę 23 czerwca, o g. 14.00 w Galerii Re:medium można dołączyć do kuratorskiego oprowadzania po wystawie „Encyklopedia” Weroniki Gęsickiej. To jeden z głównych punktów programu tegorocznego festiwalu i najszerzej dyskutowany projekt. Artystka przedstawia publiczności niesamowicie ciekawe przypadki fałszywych haseł z encyklopedii, słowników i leksykonów, zilustrowane zmanipulowanymi fotografiami i obrazami stworzonymi przez AI. Wystawa stawia pytania o naturę wiedzy i rzeczywistości w erze fake newsów.

Finałowy weekend Fotofestiwalu dostarczy także taneczno-muzycznych wrażeń. W sobotę (22 czerwca) na Afterparty do Willi przy Żeromskiego 117 zaprasza Disko Zakvas, czyli wyjątkowy kolektyw DJ-ski złożony z kuratorek i kuratorów, producentek i producentów wydarzeń kulturalnych, zafascynowanych muzyką world, lat 80. i zachowawczym techno. Początek o g. 22.00.

Po dziesięciu długich i intensywnych dniach festiwalowych organizatorzy proponują chwile niedzielnego relaksu. Wypełnią je kontemplacyjne tony projektu Cisza autorstwa bydgoskiego duetu Kasia Golla (wiolonczela) i Sławek Pieniak (syntezator modularny). Artyści skupiają się na tworzeniu delikatnych pejzaży, tekstur dźwiękowych, wprowadzających słuchacza w transcendentalny stan spokoju i wyciszenia, z dala od zgiełku codziennego świata, o czym przekonać się będzie można w Art_Inkubatorze od g. 18.00.

 

 

Fotofestiwal - 23. Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

13-23 czerwca 2024

www.fotofestiwal.com

 

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej

Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi

Główni partnerzy: Futures Photography ze środków Unii Europejskiej Programu Kreatywna Europa, Pro Helvetia, Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Instytut Rumuński

Sponsor festiwalu: VisionExpress

Centrum festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024! Biuro prasowe
2024-06-27 | 13:45

Znamy laureatów konkursu Design by Śliwka Nałęczowska 2024!

Konkurs Design by Śliwka Nałęczowska pobudza środowisko artystyczne do twórczych działań. Piąta, jubileuszowa edycja wydarzenia, promującego talenty w dziedzinie grafiki i designu,
Sztuka Centrum Riviera zaprasza na wystawę w ramach Gdynia Design Days
2024-06-20 | 01:00

Centrum Riviera zaprasza na wystawę w ramach Gdynia Design Days

Centrum Riviera zostało partnerem  nadbałtyckiego festiwalu designu – Gdynia Design Days. W ramach 17 edycji wydarzenia, od soboty 22 do niedzieli 30 czerwca w Rivierze zostanie
Sztuka Relacja z aukcji AHS Fundraiser i DESA Unicum 2024!
2024-06-20 | 01:00

Relacja z aukcji AHS Fundraiser i DESA Unicum 2024!

AHS Akademeia Fundraiser 2024 już za nami. To szczególne wydarzenie charytatywne mające na celu wsparcie dwóch zdolnych stypendystek w ich dalszej edukacji, co roku przyciąga nie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.

Problemy społeczne

Zbliża się tsunami problemu otyłości i związanych z nią powikłań. Bez zmiany w podejściu do tej choroby trudno mówić o skutecznej walce

Wypracowanie ścieżki postępowania z pacjentem zmagającym się z chorobą otyłościową, edukacja zdrowotna czy walka ze stygmatyzacją, również w gabinetach lekarskich. Na te potrzeby zwracają szczególną uwagę eksperci ochrony zdrowia, mówiąc o  nadwadze i otyłości. Są też zgodni co do tego, że jeśli nie zatrzymamy narastającego problemu i nie wdrożymy konkretnej strategii walki z otyłością, to gabinety lekarskie już za kilka lat zmierzą się z rosnącą rzeszą coraz młodszych pacjentów z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Wśród nich do tych najgroźniejszych zalicza się cukrzycę typu 2 czy choroby serca.

Prawo

Rośnie skala wykorzystywania seksualnego dzieci przez internet. Ofiarami padają nawet kilkulatkowie

Co sekundę w internecie udostępniane są co najmniej dwa obrazy lub filmy dotyczące przestępstw seksualnych na szkodę dzieci. 40 proc. z nich przedstawia dzieci poniżej 10 lat – wynika z danych Komisji Europejskiej. Skala problemu rośnie, zwłaszcza że z internetu korzystają coraz młodsze dzieci, często bez kontroli ze strony rodziców. Niedawno ruszyła kampania #ToNieJestNormalne, która ma walczyć z wykorzystywaniem seksualnym dzieci w sieci i zwrócić uwagę dorosłych na ten problem. Tym bardziej że wciąż brakuje unijnych przepisów, które pomogłyby walczyć z tym zjawiskiem.