Komunikaty PR

Głośny problem - sposoby walki z hałasem

2021-11-29  |  14:20
Biuro prasowe
Kontakt
Kinga Kupniewska
Grupa FLPR

ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Do pobrania KC ( 0.04 MB )

“Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza” – stwierdził kiedyś poeta Paul Claudel. Życie w hałasie jest stresujące i silnie demotywujące. Uciążliwe, niepożądane dźwięki mogą mieć ogromny wpływ na samopoczucie, a nawet na ogólny stan zdrowia. Dlatego w sytuacji zagrożenia hałasem trzeba wiedzieć jak z nim walczyć.

 

Znaj swoje prawa

 

Wielu z nas bagatelizuje problem zanieczyszczenia hałasem i bezczynnie znosi skutki, jakie za sobą ciągnie. Głośne zachowania sąsiada, przeciągający się remont za ścianą naszego biura albo głośne roboty drogowe obok szkoły, to tylko niektóre z sytuacji, które dotykają tysiące osób, zarazem nadużywając ich wyrozumiałość. W Polsce prawo chroni nas od życia wśród dźwięków, które przekraczają dopuszczalny poziom decybeli. Komfortu akustycznego możemy się domagać, nawet na drodze sądowej.

 

Kto może nam pomóc?

 

Każdy problem musimy zwalczyć innymi środkami. Rodzajów hałasu jest wiele i tyle samo instytucji, które mogą nam pomóc.

“Jeśli powodem naszych zmartwień jest hałas drogowy, np. mieszkamy przy bardzo ruchliwej ulicy, a nie odgradzają nas od niej ekrany akustyczne, powinniśmy zgłosić się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pomogą oni również w kwestii hałasu przemysłowego, czyli np. kiedy sąsiadujemy z zakładem produkcyjnym, emitującym hałas o wysokim natężeniu. Innym bardzo popularnym problemem są wszelkie uciążliwe dźwięki, które dotykają mieszkańców bloków i osiedli mieszkaniowych. Źródła hałasu można wymieniać bez końca: tupanie sąsiada z góry, głośny telewizor, praca windy, woda w rurach… Na początku powinniśmy zgłosić się do administracji budynku, której zadaniem jest podjąć odpowiednie kroki, czyli dokonać pomiarów akustycznych i zgłosić sprawę do odpowiednich instytucji. Jeśli jednak hałas jest wynikiem działań niezgodnych z prawem, np. głośne libacje pod blokiem albo wyścigi samochodowe to mamy pełne prawo zgłosić to na policję. Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego udzieli z kolei pomocy w kwestiach związanych z hałasem, który emituje pobliska budowa” - podpowiada Henryk Kwapisz, Prezes Stowarzyszenia “Komfort Ciszy”, które za pośrednictwem swojego bloga i mediów społecznościowych edukuje Polaków na temat problemu zanieczyszczenia hałasem.

 

Działaj na własną rękę

 

Warto starać się zapobiec powyższym problemom, zanim jeszcze się pojawią. Oczywiście na wiele źródeł zanieczyszczenia hałasem nie mamy wpływu, ale możemy wprowadzić w swoim domu czy mieszkaniu rozwiązania, które zmniejszą skalę problemu. Po pierwsze jeszcze przed kupnem mieszkania należy domagać się od dewelopera wykonania pomiarów akustycznych, aby upewnić się, że dźwięki dochodzące do lokalu nie przekraczają dopuszczalnych wartości. Dużą wagę trzeba przyłożyć również do wyboru okien. Należy zamontować okna o wysokiej izolacyjności, które będą skutecznie tłumić wszystkie hałasy z zewnątrz. Dodatkowo korytarz przepływu uciążliwych dźwięków mogą stworzyć źle rozmieszczone gniazdka elektryczne. Na to również trzeba zwrócić szczególną uwagę.

 

Pomocne praktyki

 

Kiedy wszystkie próby zawiodły albo nie chcemy decydować się na te bardzo drastyczne metody walki z hałasem, pozostaje nam zmniejszyć ten problem, działając doraźnie. Pierwszym sposobem są zatyczki do uszu. Obecnie na rynku można znaleźć dużo modeli, produkowanych z myślą o różnym przeznaczeniu. Najważniejsze jest jednak, aby były wygodne i nie powodowały bólu głowy. Oprócz zatyczek można zaopatrzyć się w specjalne słuchawki wygłuszające, które przydają się świetnie w otoczeniu hałasu drogowego. Od niechcianych dźwięków należy odpoczywać, dlatego w miarę możliwości zalecane są spacery w otoczeniu odgłosów natury. Jeśli w sercu miejskiej dżungli nie znajdziemy spokojnego parku, pomogą nam nagrania dostępne np. na platformie YouTube, które dadzą nam chociaż namiastkę spokoju.

 

 

Walka z hałasem to czynność żmudna i wymagająca. Na szczęście mamy do dyspozycji pomocne metody i instytucje. Najważniejsze to znać swoje prawa i to, jak je egzekwować. Dopiero wtedy problem zanieczyszczenia hałasu stanie się powszechnie znany i łatwiejszy do rozwiązania.

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Grupa FLPR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Świętuj Dzień Uśmiechu z Orbit® i odkryj moc jogi śmiechu Biuro prasowe
2024-10-03 | 16:00

Świętuj Dzień Uśmiechu z Orbit® i odkryj moc jogi śmiechu

Marka bezcukrowych gum do żucia Orbit® co roku w programie edukacyjnym „Dziel się Uśmiechem” przypomina, jak ważna jest również higiena jamy ustnej, tak aby nasze
Zdrowie Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym
2024-10-02 | 16:00

Sztuka łączenia aktywności fizycznej z treningiem umysłowym

Powrót do aktywnego trybu życia może wydawać się dla niektórych przytłaczający. Aby ułatwić ten proces i uczynić go bardziej efektywnym, warto łączyć aktywność
Zdrowie Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?
2024-10-02 | 15:30

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Te

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Qczaj: Alkohol niszczył moją rodzinę i moje dzieciństwo. Produkty z jego zawartością nie mogą być na wyciągnięcie ręki dla dzieci

Trener nie kryje oburzenia sprzedawaniem alkoholu w opakowaniach, które do złudzenia przypominają tubki z musem owocowym dla dzieci. Chodzi bowiem o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych. Qczaj ze swojego doświadczenia wie, jak szybko można wpaść w uzależnienie, dlatego jest przeciwny promowaniu i reklamowaniu alkoholu. Sam od ponad dwóch lat z całych sił walczy o wytrwanie w trzeźwości. Z ostatnich informacji wynika, że w obliczu narastającej krytyki producent alkotubek, zdecydował się wycofać je ze sklepów i wstrzymać ich produkcję.

Żywienie

David Gaboriaud: Żabie udka i ślimaki są dla turystów. Francuzi nie jedzą ich codziennie, sam jadłem je trzy razy w życiu

Według Davida Gaboriauda przy ocenie kuchni francuskiej Polacy często kierują się stereotypami i wśród najbardziej popularnych wymieniają żabie udka i ślimaki. Jego zdaniem nic bardziej mylnego, ponieważ ten kraj ma niezwykle bogatą i tętniącą życiem kulturę kulinarną. Smakosze mają do wyboru wiele smacznych i często bardzo łatwych do przygotowania dań. Ale żeby poznać te smaki, trzeba pojechać do różnych regionów, nie tylko bazować na paryskich restauracjach.

Problemy społeczne

Seniorzy oczekują od miast oferty dla siebie. To mogłoby przeciwdziałać ich izolacji społecznej

70 proc. mieszkańców miast wskazuje, że samotność to jedna z głównych przyczyn złego stanu psychicznego – wynika z badania Kantar Polska przeprowadzonego dla Grupy LUX MED. Z takim stwierdzeniem zgodziło się ponad 80 proc. osób w najstarszej grupie wiekowej, co może oznaczać, że to one najczęściej zmagają się z takim problemem. Eksperci widzą tutaj dużą rolę dla miast – oferta różnych inicjatyw czy darmowa pomoc psychologiczna dla seniorów mogłyby pomóc w poprawie ich dobrostanu psychicznego.