Historia jednego zdjęcia z wystawy “Zanim powstał Klif”
Inntu
ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl
Do połowy marca w Galerii Klif w Gdyni dostępna jest wystawa “Zanim powstał Klif” zorganizowana we współpracy z Muzeum Miasta Gdyni. Unikatowe fotografie pokazują, jak na przestrzeni dekad zmieniło się sąsiedztwo galerii. Odwiedziny wystawy to także dobry sposób na świętowanie 95 urodzin Gdyni!
Ekspozycja, która mieści się na parterze Galerii Klif, jest dostępna w godzinach otwarcia centrum. Na wystawie można obejrzeć siedemnaście fotografii, które przedstawiają zmiany, jakim uległo Orłowo i Kolibki. Warto zwrócić uwagę na fotografię przedstawiającą niewielkie zabudowania umiejscowione pośród pól. Oto historia tego zdjęcia.
Tajemnice kolonii Kolibki
Kilkaset metrów od Galerii Klif, znajdują się niewielkie domki, będące pozostałościami powojennej kolonii Kolibki. Teren przy ul. Spółdzielczej był po 1947 roku przeznaczony pod osadnictwo przesiedleńców z kresów. Stawiali oni na okolicznych wzgórzach niewielkie, parterowe domki oraz gospodarzyli na tych terenach.
- Obecnie rośnie tu las, zasadzony w czynie społecznym po wojnie, ale wcześniej na rozległych polach rosły maliny, truskawki, czereśnie, jabłonie - opowiada Michał Miegoń, kurator wystawy z Muzeum Miasta Gdyni. - Do dziś w lasach widoczne są ślady po dawnych gospodarstwach. Oprócz przepięknego widoku na panoramę dzielnicy można tu jeść owoce prosto z dzikich sadów.
Ciekawostką historyczną są zamieszkane do dziś, postawione przez okupanta niemieckiego budynki, będące pozostałością po wojennej przeszłości dzielnicy Orłowo. Zabudowania mieściły łaźnie dla obsługi pobliskiej baterii przeciwlotniczej Kriegsmarine. Po wojnie mieścił się w nich dom seniorów. To jedne z najlepiej zachowanych budynków z tego okresu na terenie Trójmiasta.
Pobliskie wzgórze, które dziś słynie z wieży widokowej, niegdyś nazywano Górą Kapliczną (Kapellenberg). Górę przecinał szlak pielgrzymek na kalwarię Wejherowską, była to również główna droga przygotowana przez parafię w Wielkim Kacku, którędy do kościółka w Kolibkach jeździł pleban, aby odprawiać msze. W latach 80-tych ubiegłego wieku miał tu powstać nadmorski park wypoczynku.
Wystawa “Zanim powstał Klif”
Wystawa “Zanim powstał Klif” pokazuje korzenie najstarszej gdyńskiej galerii handlowej. Jest również świadectwem zmian dzielnicy Gdynia Orłowo. Ekspozycja zlokalizowana jest w wydzielonej części na parterze galerii i cały czas jest dostępna dla odwiedzających centrum (w godzinach otwarcia galerii). Zdjęcia wyeksponowane są w taki sposób, aby oglądający mieli komfort oraz przestrzeń do ich podziwiania. Wystawa była jedną z atrakcji jubileuszu Galerii Klif, która w październiku świętowała swoje 24 urodziny.
- Trwająca wystawa, która jest wynikiem owocnej współpracy z Muzeum Miasta Gdyni, jest ważnym wydarzeniem dla naszej galerii - mówi Mariola Rogóż, dyrektor Galerii Klif. - Jest to pierwsza wystawa muzeum, pokazująca korzenie Galerii Klif. Dzięki niej, możemy zobaczyć jak Klif wkomponował się w otoczenie.
Galeria Klif
Galeria Klif w Gdyni od 1996 roku jest źródłem inspiracji dla osób, które w modzie szukają czegoś więcej, niż tylko ubrań. Wychodząc z założenia, że moda stanowi odzwierciedlenie naszego charakteru i stylu życia, Klif oferuje swoim klientom ponad 130 sklepów, strefę gastronomiczną, ulubione kawiarnie i restaurację oraz centrum fitness i liczne usługi, ułatwiające życie.
W Galerii Klif dostępne są wyjątkowe marki, często jedyne w Trójmieście. Ekskluzywne butiki i marki znanych projektantów, m.in. Bizuu, Charme, COS, Emanuel Berg, La Mania, Lidia Kalita, Robert Kupisz, Liu Jo, Marciano Guess, Patrizia Pepe, Petit Bateau, Pinko, Tommy Hilfiger czy Superdry wraz z popularnymi markami sieciowymi tworzą szeroką ofertę, która zaspokoi szerokie gusta klientów.
Do dyspozycji gości jest strefa food court, a także punkty usługowe, drogerie i perfumerie, m.in. Douglas, Rossmann, Sephora i SUPER-PHARM oraz laboratorium perfumeryjne Mo61.
Szeroko rozwinięty jest również sektor wnętrzarski. Klienci mają do dyspozycji sklepy takie jak Home &You, Spensen, salon Premium Home, Tempur, Miloo Home i dwupiętrowy salon Witek Home.
Galeria Klif nieustannie dostosowuje swoją ofertę do wymagań Klientów oraz wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom. Profesjonalne Pakiety Konsultacji w zakresie mody i urody oraz Karta Podarunkowa Klif to udogodnienia, dzięki którym Klienci gdyńskiego Klifu mogą skupić się i w pełni zrelaksować podczas wizyty w przyjaznym wnętrzu i spokojnej atmosferze.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.