Historia zaklęta w platerach z Fabryki Norblina
Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
Fundacja Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina wraz z Grupą Capital Park, pomysłodawcą i inwestorem projektu rewitalizacji Fabryki Norblina na warszawskiej Woli ruszają z akcją „Historia zaklęta w platerach”. Jej celem jest poznanie ciekawych historii prawdziwych wyrobów pochodzących z dawnej fabryki Norblina oraz ich promocja w ramach powstającego muzeum, które upamiętni historię jednego z największych przedsiębiorstw dawnego Królestwa Polskiego. Autorzy najciekawszych historii zostaną nagrodzeni zestawem upominków związanych z Fabryką Norblina, a także otrzymają personalizowane zaproszenia na oficjalne otwarcie kompleksu po zakończeniu procesu rewitalizacji oraz jego zwiedzanie.
Cukiernice, dzbanki, czajniki, sztućce, tace, rondle, wazy i półmiski – to tylko część znanych produktów pochodzących z dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner. Wśród popularnych wyrobów galanterii metalowej tzw. platerów lub norblinianów znaleźć można było także prawdziwe dzieła sztuki jak: etażerki, buliery do parzenia kawy czy herbaty, kawiornice, ale także shaker’y. Firma działająca przy ulicy Żelaznej na warszawskiej Woli stanowiła jeden z ważniejszych filarów platernictwa w Polsce razem z firmą Józefa Frageta, z którą przez cały okres swojej działalności konkurowała. Przyczyniła się nie tylko do popularyzacji galanterii metalowej wśród społeczeństwa, ale także do upowszechnienia norm obyczajowych i kultury spożywania posiłków na specjalnych zastawach stołowych. Firma współpracowała z wybitnymi projektantami i artystami, takimi jak Jan Kryński, Wojciech Jastrzębowski czy Julia Kejlowa – projektantka form przemysłowych odznaczających się niezwykłą, ponadczasową formą, geometrycznością, prostotą i zróżnicowaniem faktur, która zginęła tragicznie w okupowanej podczas II wojny światowej Warszawie.
Grupa Capital Park nabyła prywatną kolekcję 600 przedmiotów, cennych świadków historii platernictwa, która zostanie wyeksponowana w kompleksie. Ponadto w ramach Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, nad którego formalizacją trwają obecnie prace, jedna ze ścieżek zwiedzania będzie poświęcona właśnie wyrobom, które od XIX wieku powstały w dawnych zakładach przy ulicy Żelaznej, a ich sława przekroczyła granice Królestwa Polskiego i dotarła aż do Cesarstwa Rosyjskiego i na Bliski Wschód.
Akcja polega na przekazaniu ciekawych, rodzinnych historii związanych z prawdziwymi produktami z dawnej fabryki. Chcemy, aby wszyscy posiadacze norblinianów zgłębili ich historię w swoich rodzinach, dowiedzieli się o nich jak najwięcej od swoich rodziców i dziadków – w jaki sposób platery trafiły do ich rodziny, czy kryją się za nimi jakieś ciekawostki, czy były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a może były prezentem z jakiejś ważnej okazji – tłumaczy Artur Setniewski, z Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina. Inspiracją dla nas była historia bażurka, czyli świecznika, lichtarza, który dostaliśmy od przemiłej Pani, która ze względu na wywóz na roboty do Niemiec podczas wojny, obecnie tam zamieszkuje i kiedy dowiedziała się, że trwają prace nad muzeum upamiętniającym historię Fabryki Norblina postanowiła podzielić się z nami swoją ciekawą opowieścią i przekazać nam cenną pamiątkę rodzinną, która miała dla niej ogromne znaczenie sentymentalne. Takie historie chcemy poznawać, kolekcjonować i dzielić się nimi – dodaje.
Zdjęcia przedmiotów oraz ich historię można przesyłać za pomocą formularza zamieszczonego na stronie inwestycji: https://fabrykanorblina.pl/historia-platerow/ Najciekawsze historie staną się bohaterami działań artystycznych planowanych w kolejnych miesiącach w ramach Fundacji Otwartego Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, a po otwarciu kompleksu i muzeum upamiętniającego historię dawnych zakładów Norblin, Bracia Buch i T. Werner staną się także częścią jego eskpozycji. Autorzy najciekawszych opowiadań zostaną nagrodzeni zestawem upominków związanych z Fabryką Norblina, a także otrzymają wyjątkowe, personalizowane zaproszenia na otwarcie projektu po zakończeniu procesu jego rewitalizacji połączone ze zwiedzaniem muzeum dawnej fabryki.
Fabryka Norblina wpisze się w klimat prężnie rozwijającej się Woli, nowego serca miasta tętniącego życiem kulturalnym, rozrywkowym i sportowym. Ponad dwa hektary terenu u zbiegu ulic Żelaznej i Prostej będą stanowić naturalne przedłużenie otwartej przestrzeni publicznej. W II kwartale 2021 r. powstanie tam kompleks kilkunastu budynków i wewnętrznych uliczek, który obejmie 8 poziomów nadziemnych i 4 podziemne. W ramach inwestycji stworzone zostanie 65 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 41 tys. mkw. powierzchni biurowej w wysokim standardzie. Pozostałe blisko 24 tys. mkw. powierzchni zostanie poświęcone kilku funkcjom: rozrywkowej, gastronomicznej, usługowej, handlowej, kulturalnej oraz wellness. W Fabryce Norblina oprócz BioBazaru będzie działać m.in. butikowe kino w niespotykanej dotąd odsłonie, foodhall, bogaty w różnorodne koncepty gastronomiczne, inspirowane najnowszymi światowymi trendami, kluby i restauracje, także z muzyką live, jak również strefa modowa oraz wellness. Zwieńczeniem projektu, bezpośrednio nawiązującym do historii miejsca, będzie Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, w którym znajdą się m.in. unikatowe kolekcje platerów, a także odrestaurowane, zabytkowe maszyny fabryczne stanowiące cały ciąg produkcyjny dawnej Walcowni Metali Warszawa. W trakcie rewitalizacji odnowionych zostanie 10 zabytkowych budynków. Odrestaurowanych zostanie także 50 maszyn i urządzeń z dawnej fabryki, w tym 42 w rejestrze zabytków.
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.