Dzień Iluzjonisty 2023. Magia kiedyś a dziś
31 stycznia obchodzimy magiczne święto – Dzień Iluzjonisty. To idealna okazja, aby pogłębić wiedzę na temat tej tajemniczej dziedziny. Co istotne, magia nie jest nowoczesnym „wymysłem”. Jej historia sięga czasów starożytnych, a najstarsza udokumentowana iluzja była opisana w papirusie Westcar. Dziś to wielkie, audiowizualne spektakle, które przyciągają tysiące widzów. Wraz z rozwojem technologii, iluzja sukcesywnie przeniosła się także do Internetu. Prekursorem takiej rozrywki w Polsce jest Iluzjonista Y.
Pokazy magii mogą kojarzyć się nam z prostymi, czasem infantylnymi, „trikami”. Często wyobrażamy sobie po prostu elegancko ubranego pana (w cylindrze i fraku), który wraz ze swoją asystentką, wyciąga białego królika z kapelusza. Takie przedstawienia mogą wydawać się banalne, a nawet dziecinne. To jednak relikt przeszłości, który nie robi już na nas wrażenia. Warto zauważyć, że współczesna magia jest na zupełnie innym poziomie. Dziś iluzjonista może czytać nam w myślach, wprowadzić w stan hipnozy, a nawet…”ukraść” nasz zegarek.
Krótka historia magii
Magia jest niewątpliwie jedną z najstarszych sztuk performatywnych na świecie. Ponadto odegrała stosunkowo dużą rolę w historii, zwłaszcza w społeczeństwach zachodnich — od pierwszych rytuałów i aktów magicznych, po bardziej znane polowania na czarownice, aż po dzisiejsze iluzje i literacką fascynację fantastyką. Dopiero w połowie XIX wieku pokazy magii stały się rozrywkowym wydarzeniem towarzyskim, którego kulminacją byli mistrzowie tacy jak Harry Houdini. Obecnie magia zyskuje popularność także na mediach społecznościowych. Iluzjonista Y - najpopularniejszy polski Iluzjonista, znany z programu, w którym pokazywał magię gwiazdom (m.in Mike Tyson, Robert Lewandowski, Jared Leto czy DJ Tiesto). Igrek gromadzi na swoim kanale YouTube prawie milion subskrybentów. Co ciekawe, jako jedyny iluzjonista w Polsce, łączy magię i rozrywkę z eksperymentami społecznymi. Dzisiejsza iluzja może przybierać wiele form – wszystko zależy od naszej wyobraźni…
Iluzjonista – człowiek orkiestra?
Magia tworzy bardzo silne uczucie oczarowania i mistycyzmu w umysłach widzów. Wywołuje tzw. dreszczyk emocji i zmusza do myślenia o tajemnicach kryjących się za iluzjami. To przede wszystkim nieszkodliwa forma rozrywki, z której korzystają osoby w każdym wieku. Jest też na przykład bardzo popularna na eventach firmowych. Niestety, nadal mało osób zdaje sobie sprawę z trudu i pracy, jaką trzeba wykonać przed pokazem danej iluzji. Na jednym ze swoich filmów, Iluzjonista Y zdradził, że w jego iluzjach bardzo przydaje się znajomość psychologii i błędów poznawczych. Pomaga to w pewien sposób przewidzieć zachowanie widza. Z kolei jeśli chcemy zamieszczać nasze “efekty magiczne” w sieci, to przyda się także obeznanie w social mediach i tworzeniu contentu. W dobie wielkich influencerów trudniej wybić się w niszowej dziedzinie. Udało się to jednak Magikowi Y, który nie tylko jest najpopularniejszym polskim iluzjonistą, ale też jednym z topowych twórców w sieci. Współczesny iluzjonista musi być świadom nowych mediów, jeśli chce docierać do szerszej publiczności. Kluczem jest oczywiście pomysł, który w połączeniu z zaangażowaniem, może zdziałać cuda.
Świętuj magię, świętuj dobro
W iluzjach chodzi oczywiście o przednią zabawę, ale najcenniejszym sekretem magii jest nic innego jak przekazywanie dobra. Wywołanie uśmiechu na twarzy oglądających to najlepsza nagroda dla każdego magika. Dzień Iluzjonisty ma na celu uczczenie tej niesamowitej i kreatywnej sztuki, która bawi ludzi od wielu pokoleń. Pomysł na spędzenie tego dnia? Zaproszenie znajomych na oglądanie tematycznego filmu (dobra propozycja to np. „Iluzjonista” czy „Prestiż”).
Iluzjonista Y (czyt. Igrek) – Magik Gwiazd (swoją magię pokazywał takim gwiazdom jak: Mike Tyson, Robert Lewandowski, Jared Leto czy DJ Tiesto), nowoczesny iluzjonista, mentalista, autor książki "13 kroków by stać się magicznym".
Y jest twórcą i prowadzącym popularnego programu “Magia Y” w telewizji TVN, w którym oczarowywał gwiazdy show-biznesu.
Zaprojektował 6 autorskich, luksusowych talii kart, tworząc największy crowdfunding w historii polski.

Międzynarodowe mistrzostwa łączą świat szachów i finansjery

Majaland zauważony przez międzynarodowych inwestorów

Świąteczna Giełda Winyli w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Moda

Krzysztof Skórzyński: Lubimy mówić, że dbamy o środowisko i dajemy rzeczom drugie życie. A potem idziemy do galerii i kupujemy nowe ubrania
Z obserwacji dziennikarza wynika, że choć niektóre firmy promują swoje działania i produkty jako ekologiczne, to zdarza się, że rzeczywistość jest zgoła inna. Podobnie jest z osobami z naszego otoczenia. Bywa, że głośno mówią o recyklingu, a jednocześnie ślepo gonią za modą i wciąż kupują nowe ubrania, dodatki czy elementy wyposażenia wnętrz. Krzysztof Skórzyński i Kajra zapewniają jednak, że zależy im na tym, by nie zanieczyszczać środowiska kolejnymi odpadami, dlatego są zwolennikami ponownego wykorzystywania różnych rzeczy.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Muzyka
Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.