Ile medali przywieziemy z Pekinu?
Już w ten piątek rozpoczną się w Pekinie XXIV zimowe Igrzyska Olimpijskie. Kto spośród polskich sportowców ma szanse na medal, gdy Kamil Stoch i pozostali skoczkowie mają problemy z formą? Cztery lata temu z Pjongczangu przywieźliśmy 2 krążki – 1 złoty i 1 brązowy. Jak nasi reprezentanci poradzą sobie tym razem? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przeanalizowali szanse medalowe Polaków. Oto faworyci.
Skoki narciarskie to wciąż mocna strona naszej reprezentacji. Mimo poważnych kłopotów z formą na czele tegorocznych polskich faworytów do medali nadal stoi Kamil Stoch, który zdobył dotychczas w swojej karierze trzy złote krążki. W obecnym sezonie stanął na podium Pucharu Świata w Klingenthal. Choć po tym sukcesie jego dyspozycja znacząco spadła, a do tego musiał jeszcze leczyć kontuzję, to styczniowy odpoczynek od zawodów pozwolił zregenerować siły. Analitycy londyńskiej firmy Unibet dają Stochowi 35% szans na zdobycie jednego z medali na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich. Będzie miał na to trzy szanse – podczas konkursów indywidualnych na skoczni normalnej i dużej oraz podczas konkursu drużynowego na skoczni dużej.
Panczeniści drugą nadzieją
Drugą medalową szansą jest panczenista Zbigniew Bródka, który wrócił do zawodowego sportu tylko dlatego, by pojechać na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Ma na swoim koncie złoty medal w biegu na 1500 metrów z Soczi. Tym razem stanie przed dwiema szansami na poprawienie medalowego dorobku – w biegu masowym oraz w biegu na 1500 metrów. Jest w dobrej formie, o czym świadczy niedawne podium w Pucharze Świata w Tomaszowie Mazowieckim. Analitycy londyńskiej firmy Unibet dają mu 29% szans na uzyskanie miejsca na podium w Pekinie.
Łyżwiarskie sukcesy nie tylko domeną mężczyzn?
Kolejną nadzieją na sukces Polski jest panczenistka Natalia Maliszewska. To 26-letnia zawodniczka, która osiągnęła tytuł wicemistrzyni świata w short tracku w 2018 roku, a rok później została mistrzynią Europy w tej dyscyplinie. Na swoim koncie ma również podium Pucharu Świata. Na poprzednich igrzyskach dotarła do ćwierćfinału, kolejne cztery lata doświadczenia pozwalają jednak sądzić, że wraca wzmocniona i gotowa sięgnąć po nowe sukcesy. W takich nastrojach przystąpi do czterech konkurencji w short tracku – 500, 1000 i 1500 metrów kobiet oraz sztafecie mieszanej. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że Maliszewska ma 22% szans na zdobycie medalu podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich.
Polska na tle innych państw – będzie lepiej niż w Pjongczangu?
W 2018 r. w Pjongczangu pierwsza piątka w klasyfikacji medalowej prezentowała się następująco: Norwegia – 39 medali (14 złotych; 14 srebrnych; 11 brązowych); Niemcy – 31 (14/10/7), Kanada – 29 (11/8/10), Stany Zjednoczone – 23 (9/8/6), Holandia – 20 (8/6/6). Nasza reprezentacja na tym tle nie wypadła rewelacyjnie. Z Korei Południowej udało nam się przywieźć zaledwie dwa medale – 1 złoty i 1 brązowy. Jednak na kilka dni przed rozpoczęciem zmagań w Pekinie analitycy londyńskiej firmy Unibet dają Polsce 55% szans na poprawę tego wyniku, 25% na jego powtórzenie i 17% na gorszy występ. Liczmy, że polscy reprezentanci w Pekinie pozytywnie zaskoczą kibiców.

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Mika Urbaniak: Cały czas tworzę i mam w szufladzie dużo utworów. Teraz kończę moją nową płytę i mam nadzieję, że znowu sporo się będzie wokół mnie działo
Artystka pracuje właśnie nad nową płytą, która ma się ukazać jesienią. Będzie to piąty album w jej karierze i powrót po sześciu latach przerwy. Zwiastunem tego wydawnictwa jest singiel „Co masz na myśli?”. Mika Urbaniak zaznacza, że nowe kompozycje odzwierciedlają jej przemyślenia na temat miłości, siły, nadziei i odnajdywania siebie, a także pułapek przemysłu muzycznego, w którym – jej zdaniem, kobiety radzą sobie coraz lepiej i są bardziej pewne siebie. Jeśli natomiast chodzi o warstwę muzyczną tego krążka, to oprócz powrotu do hip-hopowych korzeni, będzie także można usłyszeć wpływy funku i popu.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Farmacja
Endometrioza przez lata pozostawała lekceważonym problemem. Mimo że cierpi na nią 14 mln kobiet w Europie

Coraz więcej państw UE kompleksowo zaczyna się zajmować problemem endometriozy. W tej grupie państw jest także Polska, która od lipca wprowadziła nowy model bezpłatnej diagnostyki i opieki dla pacjentek z tą chorobą oznaczającą dla nich życie z chronicznym bólem. Podczas ubiegłotygodniowej debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie wezwali Komisję Europejską do większej inicjatywy na forum unijnym: opracowania strategii walki z endometriozą i skierowania większych środków na badania nad tą chorobą.