Instalacja Nitka w Fuzji – żywa historia włókienniczej Łodzi

Aleksandra Kaczorowska
Beyond Public Relations
ul. Franciszka Klimczaka 1
02-797 Warszawa
a.kaczorowska|bepr.pl| |a.kaczorowska|bepr.pl
504 907 388
www.bepr.pl
W samym sercu postindustrialnej dzielnicy Łodzi w kompleksie po dawnych zakładach włókienniczych Karola Scheiblera – Fuzji, powstała wyjątkowa instalacja artystyczna, która na nowo opowiada historię miasta. Projekt „Nitka” artystki Izabeli Bołoz to więcej niż kolejne miejskie przedsięwzięcie – to symboliczny most między przemysłowym dziedzictwem a współczesną przestrzenią kulturową.
– Instalacja nawiązuje do tekstylnych tradycji Łodzi. To abstrakcyjna nić, która wije się w przestrzeni i tworzy rzeźbę. Zależało nam na stworzeniu miejsca, które będzie aktywizować przestrzeń, zapraszać do spotkań i wypoczynku – wyjaśnia autorka projektu Izabela Bołoz.
Projekt łączący Art_Inkubator w Fabryce Sztuki z wielofunkcyjnym kompleksem Fuzja wpisuje się w najnowsze trendy miejskiej rewitalizacji. Michał Piernikowski z Łódź Design Festival podkreśla: – To jeden z projektów, które przygotowujemy, aby promować ideę kształtowania dobrych przestrzeni publicznych.
Waldemar Olbryk, prezes Archicom, ambasador projektu Fuzja realizowanego przez Grupę Echo-Archicom, widzi w instalacji szerszy kontekst: – To dowód, że kreatywność może doskonale łączyć się z przedsiębiorczością, tworząc nową jakość w miejskiej przestrzeni. Jestem dumny, że Fuzja jest częścią tego projektu. A to dopiero początek – naszą ambicją jest, by podobne „nitki” łączyły inne miejsca związane z włókienniczą historią naszego miasta. Razem możemy stworzyć coś wyjątkowego, co łączy ludzi, miejsca i idee.
Instalacja, dofinansowana kwotą 80 000 zł ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024” pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nawiązuje do historii włókienniczej potęgi Łodzi. Symbolizuje ona przejście między różnymi obszarami miasta – dosłownie i w przenośni. To nie tylko obiekt artystyczny, ale żywy dokument opowiadający o przemianach tej wyjątkowej przestrzeni miejskiej.
Kompleks Fuzja, realizowany przez Echo Investment i Archicom, będący centrum kulturalno-biznesowym, idealnie wpisuje się w ideę projektu. To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a przemysłowe dziedzictwo ożywa na nowo. Łódź Design Festival, realizujący projekt w ramach całorocznego programu, konsekwentnie wspiera inicjatywy łączące sztukę, design i przestrzeń miejską.
Michał Piernikowski zwraca uwagę na kluczowy aspekt instalacji: – Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie łączyło – nie tylko dosłownie przestrzenie, ale także ludzi, historię i współczesność. Projekt staje się więc czymś więcej niż tylko dziełem sztuki – to próba opowiedzenia historii miasta przez pryzmat jego najważniejszego produktu – nici.
Warto podkreślić, że „Nitka” wpisuje się w globalny trend rewitalizacji przestrzeni postindustrialnych, przywracania im życia i nadawania nowych znaczeń. To nie tylko instalacja artystyczna, ale także świadectwo przemian Łodzi – miasta, które z centrum przemysłowego przekształca się w hub kreatywności i designu.
FOT. MARTA STRZELCZYK
Więcej informacji: lodzdesign.com/nitka

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.