Smart pomoże zadbać o dzieci
Inteligentne rozwiązania można spotkać w coraz większej liczbie domów. W pierwszych trzech miesiącach 2021 roku w Europie sprzedano prawie 23 miliony urządzeń z kategorii smart home. Oznacza to wzrost o prawie 26% w porównaniu z tym samym kwartałem w roku ubiegłym. Aż 12% sprzedanych w tym sektorze produktów stanowią urządzenia zabezpieczające i monitorujące dom[1]. Pokazuje to, że klienci od inteligentnych urządzeń do domu wymagają nie tylko zwiększenia komfortu, ale również bezpieczeństwa.
Wakacje się skończyły, razem z nadejściem roku szkolnego rośnie liczba obowiązków i zadań, o których muszą pamiętać dzieci i ich opiekunowie. Znów zaczęło się odrabianie prac domowych, zawożenie wychowanków do szkoły i na zajęcia dodatkowe, a przy tym dbanie o ich podstawowe potrzeby, do czego potrzebne jest robienie zakupów, gotowanie posiłków, jak i sprawdzenie czy bezpiecznie wrócili ze szkoły do domu. Niestety, żaden, nawet najtroskliwszy rodzic, nie jest w stanie sprawować nad swoimi pociechami opieki przez całą dobę. Wystarczy kilka sekund nieuwagi, aby młody domownik spowodował niebezpieczną sytuację, na przykład zapomniał zamknąć drzwi wejściowe, słysząc dzwonek, bez zastanowienia otworzył je nieznajomemu czy korzystając z nieobecności lub nieuwagi rodziców, postanowił zajrzeć do zakazanych miejsc, w których przechowywane są niebezpieczne przedmioty.
Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań smart home, które pomogą nam zadbać o najmłodszych domowników. Na co zwrócić uwagę przy zakupie inteligentnego zabezpieczenia?
Przedstawiamy top 5 rozwiązań smart zapewniających bezpieczeństwo dzieciom
Pomogą zatroszczyć się o wychowanków, dom i nie tylko.
1. Inteligentny dzwonek
Dzwonki do drzwi z funkcją wideo zwiększają bezpieczeństwo dzieci, kiedy przebywają same w domu. Miejmy na uwadze, że nawet dzieci, którym rodzice wiele razy powtarzali, żeby nigdy nie otwierać obcym, mogą nie zawsze o tym pamiętać. Dlatego podczas nieobecności w domu lepiej wziąć na siebie sprawdzanie, kto stoi pod drzwiami.
Inteligentny dzwonek z kamerą natychmiast po naciśnięciu przycisku wysyła powiadomienie. Wiele urządzeń tego typu można skonfigurować również tak, aby wykrywały ruch przed drzwiami i przekazywały obraz na telefonie. Dzięki temu, gdy ktoś pojawi się przed drzwiami, dowiesz się o tym zanim naciśnie dzwonek. Wybierając taki produkt, warto zwrócić uwagę na rozdzielczość kamery odpowiadającą za jakość obrazu, sposób zasilania i zastosowanie diod podczerwieni, które umożliwiają podgląd obrazu po zmroku. Inteligentny dzwonek wideo w połączniu z dobrym smartlockiem pozwoli sprawdzić, kto jest za drzwiami i ewentualnie zdalnie je otworzyć czy też szybko zamknąć.
2. Inteligentne czujniki ruchu
Oczywistym zastosowaniem czujników ruchu jest zainstalowanie ich przy oknach i drzwiach. Na wypadek ruchu, na przykład włamywacza, urządzenie błyskawicznie daje znać właścicielowi o wykryciu potencjalnego zagrożenia. Innym możliwym rozwiązaniem jest zastosowanie czujników do zabezpieczenia dzieci przed zagrożeniami czyhającymi na nie w domu.
Dom to przestrzeń pełna zasadzek i niebezpieczeństw dla małego dziecka. Noże kuchenne, baterie, apteczki pełne leków, detergenty do sprzątania mieszkania – takie zagrożenia można by długo wymieniać. Jest wiele typowych miejsc, gdzie szczególnie małe dzieci nie powinny zaglądać. Zainstalowanie czujników ruchu w tych miejscach, zapewni nam spokój i ostrzeże na czas przed zagrożeniem. Po odpowiednim skonfigurowaniu inteligentny czujnik albo uruchomi sygnał ostrzegawczy powiadamiający innych użytkowników o wtargnięciu do zakazanej strefy, albo wyśle powiadomienie na sparowany smartfon.
- Dobry sprzęt zabezpieczający będzie służył w naszym domu latami. Dlatego warto zdecydować się na zakup produktu uznanej, istniejącej od wielu lat na rynku, firmy. Przeważnie z wyższą jakością idzie w parze wyższa cena, ale za to otrzymujemy wsparcie dla produktu, jak: pomoc techniczna, obsługa gwarancyjna, serwis, czy tak ważne w wypadku urządzeń smart home, aktualizacje oprogramowania wprowadzające nowe funkcje i zapewniające współpracę z istniejącymi i nowymi systemami smart home, tak zwanymi hubami- komentuje Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda. - Mając do wyboru kilka urządzeń, poza porównywaniem cech, takich jak certyfikaty, pojemny akumulator czy wsparcie produktu, wybierzmy to, które ma po prostu więcej funkcji. Dzięki temu będziemy mogli konfigurować urządzenie dokładnie tak, aby odpowiadało naszym aktualnym potrzebom. Natomiast kiedy potrzeby się zmienią, wystarczy że zmienimy konfigurację.
3. Inteligentny zamek do drzwi
Smartlock to absolutny must-have dla rodziców chcących w optymalny sposób zabezpieczyć nie tylko majątek znajdujący się w mieszkaniu, ale również domowników. Dzieci często wychodzą i wracają do domu podczas nieobecności rodziców i zostają bez nadzoru nawet przez kilka godzin. Inteligentny zamek będzie czuwał nad bezpieczeństwem domu, aby niezamknięte przez nieuwagę drzwi nie stały się okazją dla złodziei czy innych niechcianych gości. Dobry smartlock powinien mieć funkcje dziennika zdarzeń oraz aktualny status, dzięki którym widzimy kto, kiedy i jak otworzył lub zamknął drzwi. Każde takie zdarzenie może być sygnalizowane alertem w aplikacji a my możemy szybko zareagować zamykając zdalnie drzwi z dowolnego miejsca na Ziemi.
- Do zakupu urządzeń związanych z bezpieczeństwem domu i domowników należy podchodzić metodycznie i rozważnie. Po pierwsze, należy sprawdzić, czy działanie produktu zostało potwierdzone przez międzynarodową, uznaną w Polsce i na świecie jednostkę certyfikującą. Przykładem takiej organizacji jest AV-TEST - podmiot zajmujący się testowaniem oprogramowania zabezpieczającego oraz inteligentnych urządzeń domowych. W przypadku naszego smartlocka tedee powerded by Gerda, AV-TEST potwierdził bezpieczeństwo w zakresie danych technicznych, aplikacji, bezpieczeństwa transmisji Bluetooth i komunikacji z serwerem oraz polityki prywatności. Oznacza to między innymi, że komunikacja przez Bluetooth i przez internet jest w tedee skutecznie szyfrowana, co uniemożliwia atak z zewnątrz – mówi Paweł Bijata.
4. Inteligentne gniazdka
Każdy system smart home warto uzupełnić o inteligentne gniazdka, zwłaszcza w domach, w których są dzieci. Urządzenia te pozwalają na zdalne odcięcie prądu w dowolnym momencie. Kiedy taka funkcja może się okazać przydatna? Cóż, dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie może przynieść np. niewyłączenie tostera po zrobieniu sobie przekąski. Aby uniknąć pożaru, wystarczy szybka interwencja w aplikacji na smartfonie. Przy okazji inteligentne gniazdko to rozwiązanie odwiecznego problemu wielu z nas wychodzących w pośpiechu z domu – czy aby na pewno wyłączyłem żelazko?
5. Inteligentne czujniki dymu i gazów
Zasoby inteligentnych rozwiązań w domu warto uzupełnić o czujniki gazów. Czujnik dymu, a wypadku używania w domu urządzeń gazowych, dodatkowo gazu i czadu, to niezbędne wyposażenie dla każdego, kto dba o bezpieczeństwo swoje i bliskich. Jeśli urządzenia mają czuwać nad dziećmi w czasie nieobecności rodziców, czujnik musi być inteligentny. Wtedy oprócz sygnału dźwiękowego, na który młody domownik nie koniecznie musi prawidłowo zareagować, urządzenie wyśle powiadomienie na nasz telefon, a my będziemy mogli szybko zainterweniować.
Wybór urządzenia smart związanego z bezpieczeństwem należy dobrze przemyśleć, aby produkt spełniał jednocześnie swoje zadanie, czyli zabezpieczał, był rozwiązaniem naszych problemów, ułatwiał życie i spełniał nasze potrzeby. Dobrze postawić na wysokiej jakości produkty, aby dzieci rozwijały się w bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni.
[1] IDC Smart Home Device Tracker, lipiec 2021
Dreame comes true – doskonały rok marki
Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
A gdybyście tak tej zimy wspólnie zanurzyli się w magii… immersji?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.