Jadalnia w stylu industrialnym
Duży stół, drewniany parkiet, tapicerowane krzesła i designerskie oświetlenie – jadalnia w stylu industrialnym zawsze robi wrażenie i sprzyja długim, rodzinnym posiłkom. Jak ją zaaranżować, by była funkcjonalna i piękna? Poznajcie triki ekspertów!
Styl loftowy opiera się na połączeniu naturalnych materiałów, takich jak drewno, z elementami metalowymi – zazwyczaj malowanymi proszkowo na czarny kolor. Do aranżacji tego typu wnętrz chętnie wybiera się także beton, czerwoną cegłę oraz naturalne tkaniny – najczęściej w odcieniach szarości.
Tego typu industrialne zestawienia świetnie odnajdują się w pokojach dziennych, gabinetach, ale także w jadalniach. Nie bez przyczyny – drewniane stoły o grubych blatach to przecież kwintesencja loftów.
– Charakterystyczną cechą stołów w stylu industrialnym jest zachowanie surowości drewna, czasem nawet w samym kształcie nieidealnych desek. Taki blat, o pięknych rysunkach usłojenia, opiera się na metalowej konstrukcji, która stanowi nie tylko funkcjonalną, ale też bardzo designerską podporę – mówi Marta Kwaśniewska z Galerii Wnętrz Iguane.pl i dodaje: – Masywny stół dobrze jest przełamać miękkością tapicerowanych krzeseł, które są niezwykle wygodne i stylowe. Kubełkowy kształt i przyjemny materiał zachęcają do wypoczynku oraz wspólnych posiłków.
Niezbędnym uzupełnieniem aranżacji jadalni w stylu industrialnym jest charakterystyczne oświetlenie, które dobrze jest umieścić tuż nad stołem. Jeśli zdecydujemy się na mały blat, wystarczy pojedyncza, wisząca lampa, na przykład z ażurowym kloszem i dużą żarówką. Przy większych stołach, także tych rozkładanych, lepiej jest zainwestować w lampę podwójną lub potrójną.
– Oświetlenie w stylu loftowym nawiązuje do stylistyki znanej ze starych fabryk, jednak w bardziej ekskluzywnym, nowoczesnym wydaniu. Stąd w lampach i żyrandolach połączenie metalowych konstrukcji z matowionym szkłem, a także żarówki z mocno widocznymi, miedzianymi zwojami oraz długie, czarne przewody. Takie zestawienia tworzą niezwykle ciekawe efekty i nadają pomieszczeniu nieco ascetyczny klimat – tłumaczy przedstawicielka Iguane.pl.
Podłoga do jadalni w stylu loft
Styl loftowy nieodmiennie kojarzy się z drewnem, dlatego naturalna posadzka powinna być pierwszym wyborem, jaki przychodzi na myśl, gdy mówimy o podłodze w jadalni.
– Drewniany parkiet stanowi idealną bazę dla industrialnych pomieszczeń. Długie deski lub kształt jodełki świetnie podkreślą charakter wnętrza. Dodadzą mu też eleganckiego sznytu i przytulności, którą zawsze warto przemycać do loftowych aranżacji – przekonuje Robert Chmielewski z salonu podłóg Bento. – Jest to zdecydowanie najbardziej ekologiczne i uniwersalne rozwiązanie – wybierając drewno, możemy mieć pewność, że taka podłoga będzie nam służyć przez długie lata.
Mówi się, że loft nie znosi kompromisów, jednak drewniany parkiet to nie jedyne rozwiązanie, które warto brać pod uwagę podcza urządzania jadalni. Równie dobrze sprawdzą się panele laminowane oraz winylowe, które są wodoodporne i prostsze w utrzymaniu niż podłoga z drewna.
– Podłogę laminowaną bądź winylową warto rozważyć w sytuacji, gdy zależy nam na większej odporności – na zaplamienia, uszkodzenia mechaniczne czy wodę. Należy brać pod uwagę, że jadalnia jest miejscem, w którym częściej niż w innych pomieszczeniach przesuwamy krzesła, łatwiej też o zabrudzenia i przypadkowe rozlewanie płynów. Obecnie oferta paneli jest tak bogata, że bez trudu znajdziemy model najwierniej imitujący prawdziwe drewno – podsumowuje przedstawiciel Bento.
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Łazienka inspirowana kolorem roku 2025 – jak ją urządzić?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.