Komunikaty PR

Jak dbać o dezynfekcję przestrzeni w szkołach i przedszkolach?

2020-10-15  |  01:00
Biuro prasowe

Niecałe 1,5 miesiąca po powrocie dzieci i młodzieży do przedszkoli i szkół, potwierdzone przypadki koronawirusa w kraju przekroczyły 8000 na dobę. Pomimo tego, nic nie wskazuje na to, aby placówki edukacyjne w najbliższym czasie przeniosły się na edukację zdalną. W tej sytuacji, jednym z najważniejszych czynników jest zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego tym, którzy w szkołach pozostają. Jak to zrobić najsprawniej?

Zapewnij uczniom i nauczycielom dostęp do środków dezynfekcji na terenie całej placówki

Zgodnie z wytycznymi GIS, każda placówka jest zobowiązana bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad higieny, do których zaliczają się: obowiązkowe zakrywanie ust i nosa, częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust a także regularne czyszczenie pomieszczeń. W celu realizacji tych założeń placówka powinna zadbać o to, aby na terenie całego budynku rozmieszczone były pojemniki z żelem dezynfekującym na bazie alkoholu. 

Regularnie odkażaj i ozonuj placówkę

Nawet placówka, która najbardziej rygorystycznie pilnuje zasad higieny, powinna spojrzeć szerzej na temat dezynfekcji przestrzeni. Bez względu na to czy szkoła operuje w modelu tradycyjnym, czy hybrydowym, obowiązkiem szkoły jest regularne odkażanie przestrzeni, w której znajdują się dzieci i nauczyciele. Dezynfekcja może się odbywać na kilka sposobów, które stanowią swoje uzupełnienie.

Pierwszą z nich jest standardowe spryskiwanie powierzchni twardych płynem dezynfekującym na bazie alkoholu. Takie działania powinny mieć miejsce kilka bądź nawet kilkanaście razy dziennie i mają na celu bieżące usuwanie drobnoustrojów z powierzchni, z którymi często stykają się ludzie. Nie jest ona natomiast w 100% skuteczna. Działa powierzchniowo i często nie wnika w zakamarki. Nie zastosujemy jej również na powierzchniach miękkich czy elektronice.

Uzupełnieniem dla tych bieżących działań jest kompleksowa dezynfekcja przestrzeni, np. w formie ozonowania lub zamgławiania ULV (suchą mgłą). Ozonowanie to metoda, która wykorzystując reakcję chemiczną ozonu ze związkami organicznymi szkodliwymi dla ludzi, neutralizuje drobnoustroje takie jak grzyby, pleśń, bakterie, wirusy, alergeny i inne. Dzięki swojej gazowej formie wnika on nawet do 3 mm w głąb dezynfekowanej powierzchni i odkaża nie tylko powietrze, ale również biurka, krzesła, klamki czy ściany. Zamgławianie ULV z kolei polega na rozpyleniu preparatu biobójczego w formie bardzo drobnych kropelek. Ich średnica to maksymalnie kilkudziesiąt mikronów. Krople równomiernie osiadają na dostępnych powierzchniach, po czym drobiny wody odparowują, zostawiając na powierzchni roboczej sam preparat. 

Warto również pamiętać o tym, że regularna profilaktyczna dezynfekcja jest dużo tańsza niż akcja o podwyższonym ryzyku po stwierdzonym przypadku zachorowania. Przy wyborze odpowiedniej metody odkażania warto skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, np. na infolinii firmy PSG Polska pod numerem +48 511 517 600.

Edukuj na temat higieny

Aby wszystkie procedury działały sprawnie i bez zakłóceń, ważna jest edukacja uczniów i pracowników na temat higieny. Regularne przypomnienia dotyczące mycia rąk czy noszenia maseczek, jak również rozmieszczone na terenie placówki instrukcje mogą pomóc w utrzymaniu reżimu sanitarnego.

 

O PSG Polska

Firma PSG Polska zajmuje się usuwaniem zagrożeń biologicznych i chemicznych z pomieszczeń oraz środków transportu i zapewnia bezpieczeństwo od 2018 roku. Wśród jej klientów znajdują się m.in. LOT, Ministerstwo Sprawiedliwości, Miasto Stołeczne Warszawa, Lenovo i MetLife, PGNiG, BNP Paribas, HYUNDAI, KIA. Firma spełnia wszystkie europejskie normy i standardy, w tym GIS, CIOP, WHO, ECDC, GMP/GHP.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji Biuro prasowe
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Konsument

Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie

Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.

Podróże

Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok

W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.