Jak dbać o włosy w odpowiedzialny i przyjazny dla środowiska sposób?
Picie wody w butelkach wielorazowego użytku, ograniczenie mięsa, nadawanie rzeczom drugiego życia i kupowanie mniejszej ilości rzeczy – to pierwsze kroki do tego, by zacząć funkcjonować w dobry dla planety sposób. Jednak nie są to jedyne możliwości, by być eko. Alternatywy istnieją już niemalże w każdej dziedzinie życia, a zielone decyzje można podejmować nawet jeśli chodzi o pielęgnację włosów. Udowadnia to Grupa L'Oréal, produkując kosmetyki w konkretny sposób oraz wprowadzając odpowiednie rozwiązania w swoich salonach fryzjerskich.
„Bycie eko” to (na szczęście dla planety) trend, który zyskuje na popularności. Umocniła go pandemia, w wyniku której wykreowały się nowe wzorce zachowań. Ludzie zaczęli bardziej zwracać uwagę na społeczną odpowiedzialność firm. Coraz więcej z nas sprawdza, jak wyglądają procesy produkcyjne i ma to dla nas znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowych[1]. Aktualnie już blisko co trzeci polski konsument identyfikuje się jako osoba stawiająca dobro planety na pierwszym miejscu.[2]
Ta część z nas, która do tego grona należy i która poza dobrem planety, ma też na uwadze troskę o siebie i swój wygląd, z pewnością jest na bieżąco ze sposobem działań i deklaracjami marek beauty. Osoby te mogą interesować takie aspekty jak zmniejszenie użycia plastiku czy ilości generowanych odpadów przez producentów kosmetyków, a także przechodzenie na model gospodarki obiegu zamkniętego, redukowanie emisji dwutlenku węgla, czy pozyskiwanie składników potrzebnych do produkcji kosmetyków ze zrównoważonych źródeł. To wszystko składa się na podejmowanie świadomych decyzji odnośnie pielęgnacji skóry czy włosów, a profesjonalne marki fryzjerskie wchodzące w skład Grupy L'Oréal, biorą to pod uwagę.
W latach 2013-2020 udało im się zredukować emisję dwutlenku węgla o 81%, a zużycie wody o 49%. Ulepszono też profil środowiskowy lub społeczny w przypadku 96% nowych bądź odnowionych produktów, a fabryka L’Oréal Warsaw Plant w Kaniach pod Warszawą zainwestowała w stację recyklingu wody, która obecnie odzyskuje do 5500 m3 miesięcznie, co odpowiada 11 milionom półlitrowych butelek. Z kolei L’Oréal Warsaw Plant ma stać się fabryką o zamkniętym obiegu – już teraz wykorzystywana do jej pracy woda trafia wyłącznie do produktu gotowego i jest wykorzystywana do celów sanitarnych, natomiast pozostała woda używana w fabryce jest oczyszczana i wykorzystywana ponownie w zamkniętej pętli.
W ramach działającego od 2020 roku programu „L'Oréal for the Future”, Grupa ma zamiar podjąć jeszcze więcej działań z zakresu zrównoważonego rozwoju. Do 2025 roku ma stać się w 100% neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Z kolei do 2030 roku 100% formuł i opakowań produktów opatrzonych logotypami marek L’Oréal Professionnel Paris, Kérastase, Matrix, Biolage i Redken będzie pochodzić ze zrównoważonych źródeł, a żaden z nich nie będzie powiązany z wylesianiem. Mają również zostać podjęte kroki, które umożliwią konsumentom ograniczenie emisji gazów cieplarnianych wynikających z użytkowania produktów L’Oréal o 25%[3]. A także, by 100% wody potrzebnej do funkcjonowania fabryk była oddawana recyklingowi i ponownie wykorzystywana w obiegu.
Sięganie po kosmetyki wytwarzane w odpowiedzialny sposób to nie jedyna zielona decyzja, którą można podjąć w obszarze beauty. Również przed wizytą w salonie fryzjerskim można zrobić odpowiednie rozeznanie i wybrać ten, który działa ekologicznie. Czym może się to objawiać? Prostymi, ale znaczącymi rozwiązaniami – takimi, jakie Marlena Błasik-Kasperek i Agnieszka Kawa wprowadziły w swoich współpracujących z Grupą L'Oréal salonach (Molequa w Lublinie i The Stylist w Rzeszowie). Mowa m.in. o energooszczędnych żarówkach, dużej ilości kwiatów doniczkowych, segregowaniu odpadów czy rezygnacji z jednorazowych akcesoriów fryzjerskich.
Fryzjerstwo może iść o krok dalej i podjąć jeszcze bardziej zaawansowane działania. Do innowacyjnych rozwiązań, które obecnie są testowane, a będą dostępne dla salonów jeszcze w tym roku, należą słuchawki prysznicowe Giosa. Zastosowanie ich przy myjkach pozwala zwiększyć oszczędność wody do 61%. W technologii zastosowano głowicę z frakcjonowanym powietrzem, podobną do tej wykorzystywanej w silnikach rakietowych. Pozwala to 10-krotnie zmniejszyć rozmiar kropelek oraz zwiększyć prędkość przepływu wody. Pionierskie są również wszelkiego rodzaju narzędzia cyfrowe, takie jak aplikacja z paletami odcieni „Style My Hair PRO”, które pozwalają zmniejszyć ilość materiałów drukowanych.
Zwrot ku ekologii to zdecydowanie pozytywny kierunek, jednak należy pamiętać o tym, dlaczego powstała ta tendencja. Miało na to wpływ m.in. znaczące ocieplenie Ziemi, będąca efektem tego zmiana klimatu czy ekstremalne anomalia pogodowe. Z pewnością wiele osób zauważyło te zjawiska oraz zdaje sobie sprawę z idących za nimi konsekwencji. Odczują je obecne, ale przede wszystkim przyszłe pokolenia, dlatego tak ważne jest, by w codziennych wyborach zawsze decydować się na to, co mniej zaszkodzi planecie. Z pozoru mało znaczące decyzje pojedynczych ludzi mogą być tym, co zatrzyma postępujące zmiany. Dlatego najlepsze, co możemy zrobić to małymi krokami zmieniać swój styl życia na bardziej ekologiczny i zachęcać do tego innych.
[1] Raport Accenture „Konsument w nowej rzeczywistości. Moda. Uroda. Elektronika”, 2020 r.
[2] Badanie firmy Ernst & Young Future Consumer Index, 2021 r.
[3] w porównaniu z rokiem 2016, średnio i w przeliczeniu na jeden gotowy produkt.

3 mity o kosmetykach naturalnych, w które nie warto wierzyć

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.