Jak działa toksyna botulinowa i kiedy ją najlepiej zacząć stosować?
Kurze łapki, lwia zmarszczka czy brukowana broda są oznakami upływającego czasu. Redukcja tych niedoskonałości jest motywacją wielu osób do skorzystania z zabiegów dermatologii estetycznej. Jak pozbyć się problemu i odpowiednio zadbać o cerę? Odpowiada dermatolog iekspert w zakresie medycyny estetycznej dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz z kliniki Projekt Skóra.
Intensywna mimika twarzy sprawia, że z biegiem lat zaczynamy zauważać jej wpływ na naszą skórę. Emocje, stres, słońce, czynniki środowiskowe również odciskają się piętnem na twarzy. Na czole zdziwienie utrwala się pod postacią poprzecznych zmarszczek, codzienny stres lub gorszy nastrój staje się widoczny jako tzw. lwia zmarszczka, natomiast ciągłe marszczenie oczu nasila tzw. kurze łapki. Jak im zapobiegać? Podejście slow aging w medycynie lub też smart aging stawia na prewencję. Może się ona opierać na leczeniu jednym z najdłużej znanych leków, czyli modulatorem botulinowym (toksyną botulinową), zwanym potocznie botoksem. Zabieg tym produktem jest wysoce skuteczny, a przy tym bezbolesny. Jego efekt to zrelaksowany, promienny wygląd twarzy. Ponadto, lata badań wykazały, że wpływa także na jakość skóry. W swojej klinice postawiłam sobie za cel odczarowanie ,,botoksu”. Wykorzystuję bowiem specjalną technikę, która nie tworzy efektu maski, a zapewnia świeży i naturalny wygląd - komentuje dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz, dermatolog, ekspert w zakresie medycyny estetycznej, która prowadzi warszawską klinikę Projekt Skóra.
I dodaje:
Działanie estetyczne botoksem pozwala delikatnie unieść brwi, kąciki ust, czy koniuszek nosa, korygować uśmiech dziąsłowy, a także wygładzić zmarszczki na brodzie. Pomaga takżew leczeniu nadpotliwości oraz bruksizmu, czyli niekontrolowanego, mimowolnego zaciskania zębów, które może prowadzić do zgrzytania i niszczenia szkliwa.
Działanie toksyny botulinowej
Preparat tzw. BTX wpływa zwiotczająco poprzez hamowanie interakcji między nerwami a mięśniami. Rozluźnione mięśnie powodują, że skóra przestaje się marszczyć i ulega spłyceniu. W efekcie zabieg wpływa nawypoczęty i zrelaksowany wygląd twarzy oraz redukcję zmarszczek.
Częstotliwość: Efekt uzyskany po zabiegu utrzymuje się od czterech do sześciu miesięcy. Po tym czasie rekomendowane jest jego ponowne wykonanie.
Każdy z nas chce cieszyć się młodym wyglądem skóry przez jak najdłuższy czas. Ciekawą propozycją są innowacyjne metody z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.
Rozpoczęcie stosowania BTX jest bardzo indywidualne, choć specjaliści mówią zwykle o 30 r. ż. Czasu nie jesteśmy w stanie zatrzymać, jednak odpowiednio dbając o naszą skórę, możemy zniwelować oznaki starzenia. Chcąc uzyskać najlepsze efekty, należy działać zarówno od wewnątrz — korzystając z dóbr dermatologii estetycznej, jak i pamiętać o codziennej pielęgnacji twarzy — dokładnym oczyszczaniu, odpowiednim nawilżeniu skóry i aplikacji składników aktywnych. Taka kombinacja działań pozwoli na długo cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem – konkluduje dr Małgorzata Marcinkiewicz.
Opisany w materiale zabieg wykonywany jest w klinice Projekt Skóra.
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.
Problemy społeczne
Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Choroby mózgu nie są zbyt rozpowszechnionym tematem wśród Polaków. Znacznie więcej wiedzą o zdrowiu ogólnie czy otyłości. Tym samym trudno im wskazać konkretne choroby, a tym bardziej powiedzieć coś o związanej z nimi profilaktyce. O tzw. higienie mózgu słyszał tylko co trzeci badany, a 13 proc. rozumie, czym ona jest. Dlatego też eksperci wskazują na większą potrzebę edukacji w tym zakresie.
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Związku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.