Jak odkryć swoje talenty i mocne strony?
Good One PR
Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
joanna.walczak|goodonepr.pl| |joanna.walczak|goodonepr.pl
+48 796 996 272
www.goodonepr.pl
Każdego z nas coś wyróżnia. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, mamy różne talenty, umiejętności oraz mocne strony. Niestety nie wszyscy jesteśmy świadomi własnych atutów i predyspozycji oraz tego w jaki sposób możemy je odnaleźć i wykorzystać. Poznanie naszych talentów i mocnych stron sprawi, że będziemy wiedzieć w jakim kierunku powinniśmy podążać, by osiągnąć jak najlepsze efekty oraz odnieść sukces.
Talent określić można jako coś, co łatwo nam przychodzi. To często wrodzone predyspozycje przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności w danej dziedzinie. Jest to każdy powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania lub zachowania, który skłania do wykonywania określonych czynności w określony sposób. To także, obok wiedzy i umiejętności jedna ze składowych naszych mocnych stron. Każdy z nas ma wiele talentów, trzeba je tylko w sobie odkryć i umiejętnie wykorzystywać. Jak więc dowiedzieć się, co jest naszym talentem? Przedstawiamy kilka wskazówek pomocnych w odkrywaniu naszych talentów i mocnych stron.
1. Obserwuj swoje spontaniczne reakcje
Najbardziej intuicyjnym sposobem na rozpoznanie swoich talentów, jest zwrócenie uwagi na to, co przychodzi nam z łatwością. Często wykonujemy wiele czynności odruchowo zupełnie się nad tym nie zastanawiając i przyjmując to za pewnego rodzaju normę. Warto zastanowić się i spróbować dostrzec, czy w naszych działaniach jest coś co nas wyróżnia, co jest charakterystyczne tylko dla nas i obiektywnie oceniane jako pozytywne. To właśnie nasze odruchowe reakcje i czynności, które wykonujemy spontanicznie noszą najczęściej ślady naszych talentów. Dla przykładu osoby, które często „biorą sprawy we własne ręce” oraz angażują innych w realizację swojego planu są zazwyczaj obdarzone talentem tzw. „dowodzenia”.
2. Daj dojść do głosu swoim pragnieniom
W odkrywaniu naszych talentów równie ważne są nasze pragnienia i marzenia. Dzięki nim możemy określić co jest dla nas ważne, co nas motywuje oraz co chcemy osiągnąć. – Każdy z nas ma dwa rodzaje marzeń: realistyczne i ucieczkowe. Te pierwsze jak sama nazwa wskazuje mówią o naszych pragnieniach oraz o tym co tak naprawdę chcemy zrobić ze swoim życiem. Z kolei marzenia ucieczkowe dotyczą wyobrażeń nierealnych, które pozwalają nam się lepiej poczuć. Analizując swoje pragnienia w prosty sposób możemy stwierdzić co chcemy robić i w czym czujemy się dobrze, a następnie to rozwijać – wyjaśnia Dorota Kobierska, trener rozwoju osobistego, coach, psychoterapeuta, właścicielka firmy Personal Effect.
3. Pozwól ocenić się innym
Warto o pomoc poprosić osoby, które dobrze nas znają, np. współpracowników, przyjaciół czy rodzinę. Niech wskażą co według nich jest naszą mocną stroną, co w nas cenią oraz co ich zdaniem nas wyróżnia. Może się okazać, że najbliżsi widzą atuty, których my w sobie nie dostrzegaliśmy. Jeśli mamy obawy przed taką rozmową można ją zastąpić własną analizą. Wystarczy, że na kartce wypiszemy z jakich osiągnięć jesteśmy dumni oraz w jakich obszarach osiągnęliśmy sukces.
4. Rób to, co sprawia Ci przyjemność
Warto także zastanowić się nad tym co lubimy robić. Jeśli odczuwamy zadowolenie z wykonywania danej czynności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w ten sposób wykorzystujemy swój talent. – Robiąc rzeczy, które sprawiają nam radość oraz przyjemność, mamy większą motywację do rozwoju w tym kierunku, a przez to stajemy się coraz lepsi w tym co robimy. Wykonując czynności, które lubimy stajemy się szczęśliwsi, a to dodatkowo dodaje nam energii. Właśnie dlatego powinniśmy znaleźć czas na hobby i własne pasje. Dzięki takim działaniom odkryjemy swoje talenty i będziemy mogli je rozwijać, tak aby stały się naszymi mocnymi stronami – dodaje Dorota Kobierska z Personal Effect.
Samo poznanie swoich talentów to dopiero początek pracy. Aby stały się naszą silną stroną trzeba nad nimi pracować. Właśnie dlatego, gdy już odkryjemy nasze talenty tak ważne jest, aby zacząć z nich korzystać i stale je rozwijać. Praca nad nimi pozwoli nam zdobyć wiedzę na nasz temat czerpać satysfakcję z tego co robimy oraz jak działamy. Wykorzystując talenty jesteśmy w stanie odnieść sukces w każdej dziedzinie życia, ponieważ możemy korzystać na co dzień z tego, co potrafimy robić najlepiej oraz w sposób, który jest dla nas najbardziej efektywny.

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.