Jak pielęgnować dłonie w czasie kwarantanny
Com&Media
Bagatela 11, lok. 18
00-585 Warszawa
monika.brzezinska|com-and.media.pl| |monika.brzezinska|com-and.media.pl
606 386 683
https://com-and-media.pl/
Podczas pandemii, w czasach częstego mycia i odkażania dłoni Twoje dłonie mogą stać się bardziej wysuszone i wrażliwe. Ważna zatem będzie ich dokładniejsza pielęgnacja. Na co zwrócić uwagę?
Podpowiada dr n. med. Monika Kuźmińska z Yonelle Beauty Institute.
Dłonie to bardzo widoczna część ciała, o której pod względem pielęgnacji domowej bardzo często zapominamy. – Fizjologicznie na grzbietowej części dłoni jest mało gruczołów łojowych i ilość produkowanego łoju nie jest wystarczająca by można było sobie pozwolić na brak pielęgnacji związanej z nawilżeniem i natłuszczeniem skóry tej okolicy. Skóra dłoni jest również stosunkowo cienka. Te dwa elementy powodują łatwe oddziaływanie uszkadzające przez czynniki atmosferyczne, takie jak słońce czy mróz – tłumaczy dr Kuźmińska.
Dodatkowym elementem pogarszającym ich wygląd wraz z upływem lat jest zanik tkanki tłuszczowej na grzbiecie dłoni, co powoduje uwidocznienie żyłek i ścięgien. A pojawiające się z czasem zmiany pigmentowe i zanikowe bardzo często zdradzają nasz wiek.
– Teraz w czasie pandemii gdy wszyscy zwracamy uwagę na długie, dokładne i częste mycie rąk oraz dezynfekcję po myciu i pomiędzy nimi środkami z użyciem alkoholu, dodatkowo przesuszamy i niszczymy skórę. Coraz częściej nosimy również nitrylowe lub lateksowe (pamiętajmy, że mogą uczulać) rękawiczki, które również nie są przyjazne dla skóry dłoni – przestrzega lekarz.
Kiedy gabinety medycyny estetycznej są zamknięte możemy zadbać o dłonie w zaciszu własnego domu, jak?
– Wszyscy już wiemy jak myć higienicznie dłonie. Po ich myciu (najlepiej za pomocą mydeł antybakteryjnych w dozownikach) i osuszeniu, koniecznie trzeba pamiętać o regeneracji dłoni. Możemy wykorzystać do tego celu np. balsam do ciała z kwasem hialuronowym Yonelle, lub preparaty stricte dedykowane pielęgnacji dłoni jak np. zawierające minerały morza martwego intensywnie regenerujące kremy – mówi dr n. med. Monika Kuźmińska. – Znakomicie działanie odkażające, a równocześnie pielęgnujące wpisuje się najnowszy produkt Yonelle, czyli nawilżająco-ochronny żel z linii Yoshino Pure&Care. W żelu tym zawierającym 70% alkoholu o optymalnym działaniu przeciwko wirusowym i bakteriom zastosowano dodatkowo niezmiernie skuteczny kompleks pielęgnacyjny, który przeciwdziała wysuszaniu się i wiotczeniu skóry dłoni. Wykorzystano w nim niezwykłą siłę regenerującą kwasu hialuronowego oraz potencjał kojąco-łagodzący esencji z płatków kwiatów YOSHINO. Dodatek D-pantenolu i aloesu wzmacnia efekty poprawy stanu i wyglądu skóry, narażanej na uszkodzenia w wyniku agresywnego działania środków o właściwościach dezynfekujących – dodaje ekspert.
Mówiąc o kompleksowej pielęgnacji dłoni pamiętajmy również o codziennej ochronie przeciwsłonecznej z uwzględnieniem łatwego wycierania się kremu z filtrem z powierzchni grzbietowej dłoni, zapobiegnie to powstawaniu przebarwień.
Bardzo ważna jest również intensyfikacja pielęgnacji w nocy. – Zalecam smarowanie dłoni przed pójściem spać, czy spanie w bawełnianych lub bambusowych rękawiczkach, co zapobiega wycieraniu kremu w pościel i ułatwia wchłanianie. Warto również co kilka dni zintensyfikować pielęgnację poprzez zastosowanie okluzji z folii spożywczej po nałożeniu grubszej warstwy kremu, dodatkowo w celu utrzymania ciepła można nałożyć rękawiczki kuchenne do chwytania gorących naczyń. Skóra dłoni poprawi się na pewno po takiej półgodzinnej terapii, a preparat wchłonie się znakomicie – tłumaczy dr Kuźmińska.
Wszyscy czekamy na powrót do życia sprzed kwarantanny. – Gdy minie czas pandemii będziemy mogły wrócić do zabiegów gabinetowych, czyli: likwidacji przebarwień (peelingi, lasery, IPL); nawilżenia i rewitalizacji skóry (mezoterapia, Dermapen) wreszcie poprawy wyglądu wraz z wypełnieniem grzbietowej powierzchni dłoni za pomocą usieciowanego kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapniowego. Do tego czasu musimy pomiędzy myciem, dezynfekcją regenerować skórę dłoni sposobami domowymi – mówi dr n. med. Monika Kuźmińska.

3 mity o kosmetykach naturalnych, w które nie warto wierzyć

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.