Komunikaty PR

Jeden z największych skandali w historii sportu. „Maradona: Upadek”

2022-12-01  |  08:00

Podczas mundialu w 1994 roku, po meczu Argentyny z Nigerią Diego Maradona został poinformowany, że został wylosowany do kontroli antydopingowej. Jego drużyna zwyciężyła 2:1, a legendarny napastnik schodził z boiska z uśmiechem na ustach. W tym momencie nikt jeszcze się nie domyślał, że to początek jednego z największych skandali w historii sportu.

 

Wynik badania był pozytywny, w organizmie piłkarza wykryto aż pięć zakazanych substancji. Federacja Argentyny natychmiast usunęła Maradonę z kadry, a zawodnik publicznie oskarżył Międzynarodową Federację Piłki Nożnej (FIFA), że ta mści się na nim za wcześniejszą krytykę. O kulisach tych wydarzeń opowiada film dokumentalny „Maradona: Upadek”. Produkcja jest już dostępna dla polskich widzów wyłącznie na Viaplay!

 

Diego Armando Maradona to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych piłkarzy nożnych w historii. Przez wielu jest uznawany za absolutny numer jeden, został zresztą wybrany najlepszym zawodnikiem XX wieku, uzyskując 53% głosów w sondzie na oficjalnej stronie FIFA.

 

Właśnie minęły dwa lata od jego śmierci, a nazwisko Maradona wciąż rozpala skrajne emocje fanów futbolu na całym świecie. Napastnik słynął z kontrowersyjnych wypowiedzi oraz licznych skandali dotyczących jego życia prywatnego. Jednocześnie ogromny talent „boskiego Diego” poparty ciężką pracą, finezją i twardym charakterem przyniosły Argentynie tytuł mistrzów (1986) i wicemistrzów globu (1990). 

 

Co prawda cztery lata później „Albicelestes” jechali na mundial do USA już nie jako absolutni faworyci do złota, choć ich fani wciąż wierzyli w magię i geniusz 34-letniego wówczas Maradony. Niewielu zwracało uwagę, że przed turniejem ich idol schudł w szybkim tempie z 90 do 77 kilogramów.

 

Prawdopodobnie dlatego badanie wykazało obecność w organizmie piłkarza pięciu zakazanych substancji: efedryny, fenylopropanoloaminy, pseudoefedryny, non-pseudoefedryny i metylefedryny. Ten tłumaczył, że zażywał leki przeciw alergii, a jednocześnie w słynnym wywiadzie dla argentyńskiej telewizji zaatakował FIFA słynnym stwierdzeniem: „Odcięli mi nogi. Oni mnie wyrzucili z futbolu. Moja dusza jest złamana”.

 

Rodzima federacja w trybie pilnym wyrzuciła Maradonę z kadry, obawiając się sankcji dla całej reprezentacji. Ostatecznie FIFA ukarała jedynie zawodnika, który został zawieszony na piętnaście miesięcy. Drużyna była jednak całkowicie rozbita, przegrała w ostatnim meczu fazy grupowej z Bułgarią 0:2, a następnie w 1/8 finału z Rumunią 2:3 i pożegnała się z mundialem.

 

 

Film „Maradona: Upadek” odsłania kulisy tych wydarzeń. Za reżyserię dokumentu odpowiada zdobywca nagrody Emmy Angus Macqueen, który powiedział: „Obraz Diego Maradony biegnącego jak maniak do kamery podczas Mistrzostw Świata USA 1994 jest ikoniczny. Ułomny geniusz, człowiek rzekomo powracający do swojej najlepszej formy, ale wydający się całkowicie pozbawiony kontroli, targany demonami i pod wpływem narkotyków. Widzimy legendę, która zaraz upadnie. Film „Maradona: Upadek” rzuca wyzwanie ustalonej narracji - jak zawsze w przypadku Maradony, nie zawsze wszystko co widzimy jest pełnym przeglądem sytuacji.”

 

Produkcja z pewnością zainteresuje każdego fana piłki nożnej. Dokument jest już dostępny dla polskich widzów wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay!

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Co dzieje się w głowie sportowca na Igrzyskach Olimpijskich? Biuro prasowe
2024-08-10 | 10:00

Co dzieje się w głowie sportowca na Igrzyskach Olimpijskich?

Odpowiada, Jakub B. Bączek, trener mentalny, na co dzień pracujący m.in. z czołowymi sportowcami. Zdobył mistrzostwo świata z kadrą narodową siatkarzy. Trwające obecnie Igrzyska
Sport Tour de Pologne działa wspólnie z Fundacją Avalon
2024-08-09 | 10:00

Tour de Pologne działa wspólnie z Fundacją Avalon

Fundacja Avalon, która od 17 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore z całej Polski, pojawi się podczas 81. edycji Tour de Pologne. Współpraca ma na celu
Sport Na miejsca, gotowi… START! Sportowa uczta z TCL w najlepszej jakości w Twoim do
2024-08-08 | 15:20

Na miejsca, gotowi… START! Sportowa uczta z TCL w najlepszej jakości w Twoim do

Sportowe emocje z TCL TCL zaprasza wszystkich do wspólnego przeżywania najwspanialszych wydarzeń z bliska dzięki najnowocześniejszej technologii wyświetlania i świetnie brzmiącym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.