Komunikaty PR

Jesień życia a zdrowy uśmiech – jak starzeją się zęby?

2023-09-19  |  15:00
Biuro prasowe

Zachowanie zdrowia jamy ustnej przez całe życie jest niezmiernie istotne, zwłaszcza w podeszłym wieku. Proces starzenia się wpływa również na stan naszych zębów i dziąseł, stawiając przed nami wyzwania, takie jak próchnica, choroby dziąseł czy utrata zębów. Jednak odpowiednia pielęgnacja i regularne wizyty u dentysty mogą znacząco opóźnić te problemy.

 

 

Proces starzenia zaczyna się od zębów

Eksperci zgodnie podkreślają, że to właśnie zęby, a nie skóra, są narażone na negatywne skutki starzenia. Ten proces rozpoczyna się już od najmłodszych lat, choć widoczny jest przede wszystkim u osób powyżej 40 roku życia. Zachowanie młodego wyglądu twarzy i zębów wymaga odpowiedniej troski o jamę ustną od najmłodszych lat, leczenia ubytków, monitorowania długości zębów oraz przeciwdziałania ich ścieraniu poprzez specjalne szyny.

Nowoczesna stomatologia potrafi skutecznie przeciwdziałać procesowi starzenia się zębów. W gabinecie stomatologicznym jesteśmy w stanie skutecznie radzić sobie z takimi problemami, jak ścieranie się zębów, cofanie się dziąseł czy przebarwienia, które są typowymi objawami "dojrzałego" uśmiechu. Te kwestie wpływają zarówno na estetykę uzębienia, jak i na wyraz twarzy oraz jej wygląd. Podczas wizyt w gabinecie, bez względu to czy pacjent ma 30, czy 60 lat wstrzymamy proces starzenia się zębów – mówi lek. dent. Grzegorz Kruszczyński z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w walce o młodszy wygląd należy zadbać nie tylko o stan skóry, ale przede wszystkim o stan naszego uzębienia. Efekty działania kremów przeciwzmarszczkowych czy zabiegów medycyny estetycznej na nic się nie zdają, kiedy w jamie ustnej występuje próchnica, rozległe braki lub przebarwienia.

 

Jak wiek osłabia zęby?

Szkliwo, czyli najtwardsza tkanka w organizmie człowieka, ulega zmianom wraz z wiekiem. Zwiększa się ilość składników nieorganicznych w składzie szkliwa, co sprawia, że staje się ono bardziej kruche i podatne na rozwój próchnicy. Utrata szkliwa może prowadzić do odsłonięcia zębiny, która jest miękką tkanką i bardziej podatną na uszkodzenia. W miarę starzenia się zwiększa się ryzyko ubytków tkanki zębów i próchnicy korzeni zębów. Również nadwrażliwość zębów może stawać się coraz większym problemem. Naturalne cofanie się dziąseł odsłania powierzchnie zębów pozbawione ochronnego szkliwa, co sprawia, że zęby mogą reagować bólem na czynniki termiczne, chemiczne czy dotykowe.

- Suchość jamy ustnej, często spotykana u osób starszych, także wpływa na zdrowie zębów. Ślina odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu higieny jamy ustnej, oczyszcza powierzchnie zębów i chroni przed próchnicą. Kiedy produkcja śliny jest ograniczona, zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy oraz innych problemów stomatologicznych – dodaje lek. dent. Grzegorz Kruszczyński.

Przebieg próchnicy u osób starszych ma inny charakter niż u młodszych. Przeważnie jest to próchnica przewlekła, która rozwija się wolniej i rzadziej towarzyszy jej charakterystyczny ból zęba, co sprawia, że osoby starsze udają się do dentysty później. U seniorów często także można zauważyć kruchość zębów, wynikającą z postępującej demineralizacji.

 

Utrata zębów u osób starszych to norma?

Oczywiście, wraz z wiekiem osoby starsze są bardziej narażone na utratę naturalnych zębów niż młodsze. Istotnym czynnikiem są indywidualne predyspozycje, takie jak uwarunkowania genetyczne. Niektórzy pacjenci mają większą podatność na choroby takie jak paradontoza czy próchnica, ponieważ w przeszłości ich rodzice lub dziadkowie cierpieli na te schorzenia. Ważna jest również kondycja zębów – niektórzy mają wytrzymałe, inni słabsze. W obu przypadkach pielęgnacja zębów odgrywa kluczową rolę.

 

Na zmiany nigdy nie jest za późno

Współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości leczenia, także u osób starszych, więc nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian. W przypadku niekompletnego uśmiechu warto rozważyć opcję implantów. Nawet pojedyncza utrata zęba może prowadzić do szeregu poważnych problemów, w tym utraty masy kostnej. Jeśli zęby były leczone kanałowo i są osłabione, warto rozważyć założenie korony, która pełni rolę wzmacniającą i ochronną.

- Wszczepienie implantów zębowych to niezwykle efektywna metoda służąca do odbudowy różnego rodzaju ubytków w uzębieniu. Implanty można wszczepiać także u starszych osób. To stan zdrowia może stanowić przeszkodę w przeprowadzeniu zabiegu, a nie wiek pacjenta. Jeśli osoba jest w dobrej kondycji i nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, stomatolog może zastosować u niej leczenie implantologiczne. Wstawienie implantu hamuje proces cofania się dziąsła, dlatego nie warto odkładać tego zabiegu na później – wyjaśnia lek. dent. Grzegorz Kruszczyński.

Starość nie musi oznaczać problemów z zębami. Dbanie o zdrowie jamy ustnej przez całe życie jest kluczem do utrzymania pięknego uśmiechu i komfortu w późniejszych latach. Regularne wizyty u dentysty, właściwa higiena, zdrowa dieta i unikanie szkodliwych nawyków to kluczowe elementy dbania o zęby na starość. Zdrowe zęby to nie tylko estetyka, to także komfort i jakość życia.

 

 

 

 

Bimedical jest przyjazną oraz nowoczesną kliniką dentystyczną na terenie Ursusa w Warszawie. Misją firmy jest profesjonalna opieka z prawdziwą dbałością o zdrowie jak również bezpieczeństwo pacjentów. Kadra dentystyczna Bimedical może pochwalić się znakomitymi osiągnięciami medycznymi, odpowiednim doświadczeniem oraz indywidualnym i bardzo serdecznym podejściem do każdego pacjenta. Zespół systematycznie podnosi swoje umiejętności oraz kwalifikacje, by zapewnić jakość usług na najwyższym poziomie. Klinika dentystyczna Bimedical przeprowadza kompleksowe zabiegi z zakresu leczenia oraz estetyki stomatologicznej, m.in. z  implantologii, protetyki, chirurgii i ortodoncji.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Serwis Adamed Expert także dla pielęgniarek i położnych Biuro prasowe
2023-09-29 | 10:30

Serwis Adamed Expert także dla pielęgniarek i położnych

W ramach serwisu Adamed Expert od września dostępna jest podstrona dedykowana pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym. To obiektywne i rzetelne treści merytoryczne –pogłębiające
Zdrowie Babie lato – ciesz się nim dla zdrowia
2023-09-28 | 12:02

Babie lato – ciesz się nim dla zdrowia

Kontakt z naturą poprawia samopoczucie i zdrowie, obniża poziom stresu, ryzyko wielu chorób i wydłuża życie. Obcujmy więc z przyrodą tak często, jak to możliwe - organizm będzie
Zdrowie Walka z rakiem może być prostsza, dzięki pomysłowi polskiej platformy
2023-09-28 | 01:00

Walka z rakiem może być prostsza, dzięki pomysłowi polskiej platformy

Od lat 60. XX wieku, obserwujemy znaczący wzrost liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi wśród Polaków. W ciągu tego okresu wskaźnik ten

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Anita Sokołowska: W tym sezonie teatralnym podejmę się reżyserii. To dla mnie coś zupełnie nowego

Aktorka docenia to, że tegoroczne wakacje przyniosły jej tak wyczekiwane chwile odpoczynku i wytchnienia. Wreszcie miała czas na spotkania ze znajomymi i na regularną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Zdecydowała się również rozpocząć przygodę z windsurfingiem. W nowy sezon teatralny wkracza z nową energią, a jesień w tym roku dla aktorki zapowiada się szczególnie pracowicie. Anitę Sokołowską nie tylko będzie można zobaczyć na deskach teatru, ale też będzie miała okazję zaprezentować widzom swoje umiejętności reżyserskie.

Sport

Sport i e-sport przyciągają różne typy osobowości. Tradycyjni sportowcy są bardziej ekstrawertyczni i sumienni niż e-sportowcy

Polscy naukowcy dowiedli, że osoby reprezentujące różne formy rywalizacji – sport lub e-sport – mają odmienne cechy osobowości. Okazało się, że w tradycyjny sport angażują się osoby, które są bardziej sumienne i ekstrawertywne. Nie wiadomo jednak, skąd wynika takie zróżnicowanie.

Konsument

Dietetycy zalecają włączenie margaryny do codziennego menu jako element profilaktyki zdrowotnej. Zastąpienie nią masła może znacząco obniżyć spożycie tłuszczów nasyconych

Tłuszcze są niezbędnym składnikiem odżywczym, bo dostarczają potrzebnej energii i pomagają wchłaniać witaminy A, D i E. W diecie ważna jest jednak nie tyle sama ilość, co jakość spożywanego tłuszczu. Zastąpienie nasyconych kwasów tłuszczowych wielo- i jednonienasyconymi znacząco zmniejsza więc ryzyko zaburzeń lipidowych czy rozwoju miażdżycy, prowadzących do problemów z sercem. Dlatego dietetycy zachęcają, by stosować margaryny, które pozwalają ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych nawet o połowę.