Jesienne oczyszczanie sokami
Picie naturalnych soków prowadzi do takich rezultatów, jak m.in.: ustanie bólów głowy, objawów grypowych, wymiotów, biegunek, choroby morskiej i zmian skórnych czy wysypki. Zapobiega też wypadaniu włosów. A wszystko dzięki oczyszczaniu procesowi, który zaczyna się w organizmie, jeśli tylko zaczynamy do niego dostarczać zdrowe składniki i rezygnujemy z toksycznych.
Przez całe nasze życie gromadzimy w swoim ciele różnego rodzaju toksyny, które oczywiście na bieżąco cały czas usuwamy za pomocą układu wydalniczego, skóry, układu oddechowego i wszelkich otworów, które znajdują się w naszym ciele stwierdza Mariusz Budrowski, twórca popularnego w sieci projektu Odmładzanie na Surowo. Jednak ze względu na to, że coraz więcej toksyn występuje w naszym środowisku, nasze ciało w pewnym momencie przestaje sobie z nimi radzić i odkłada je w tkankach tłuszczowych. Z tego właśnie powodu cierpimy np. na otyłość.
Kiedy do naszego sposobu odżywiania wprowadzamy soki, owoce i warzywa nasze ciało natychmiast zaczyna proces oczyszczania. Warto się za to zabrać, ale trzeba pamiętać, by zrobić to umiejętnie.
Toksyny są rozpuszczalne w tłuszczach, więc, aby nasze ciało mogło je wydalić, muszą przedostać się z komórki tłuszczowej do wątroby i zamienić na toksyny rozpuszczalne w wodzie. Powstaje dwufazowy proces tzw. biotransformacja w czasie, którego może powstać blokada ostrzega Mariusz Budrowski. Dzieje się tak ze względu na zbyt wiele toksyn, które zaczynają się uwalniać z komórek tłuszczowych. Nasza wątroba może nie nadążać z wypuszczeniem ich do układu wydalniczego lub układ wydalniczy jest zapchany. Toksyny trafiają więc z powrotem do organizmu.
Na szczęście można w łatwy sposób sobie pomóc. Przede wszystkim nie powinieneś brać żadnych leków na objawy oczyszczania, ponieważ w ten sposób dostarczasz dodatkową toksynę do swojego ciała, które będzie musiało w przyszłości się również tego pozbyć radzi ekspert. Warto za to spożywać warzywa kapustne, zawierające specjalne związki oczyszczające, które lekko spowolniają fazę pierwszą, a jednocześnie przyspieszają fazę drugą. Mówię tu o takich cudach jak: jarmuż, kapusta, brokuł, kalafior i brukselka. Z tych produktów można przyrządzić pyszny i pożywny sok, który świetnie zadziała na nasz organizm.
Jak prawidłowo wyciskać soki?
Po pierwsze nie łączymy ze sobą warzyw i owoców, ponieważ różnią się one enzymatycznie. Warzywa potrzebują około 1, 5 godziny, aby wchłonąć się do naszego ciała, podczas gdy owoce są w naszym krwioobiegu już w ciągu 20 minut. Jedynym wyjątkiem jest jabłko, które nadaje się do tego, żeby połączyć je zarówno z owocami jak i z warzywami. Uwaga nie wyciskamy melonów razem z innymi owocami czy warzywami. Melony mają zupełnie inne enzymy niż warzywa i owoce, ale też różnią się enzymami między sobą.
Kolejna ważna sprawa przed wyciskaniem wszystkie warzywa i owoce bardzo dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, najlepiej używając szczoteczki. Można również zastosować płukanki w occie lub w sodzie po to, żeby pozbyć się wszelkich pestycydów czy wosku. Warzywa i owoce wyciskamy ze skórką, gdyż w skórce i tuż pod skórką jest najwięcej wszystkich elementów, które są nam potrzebne do życia. Jedyne owoce, które warto obrać to cytrusy. Obieramy je jednak tylko z błyszczącej skórki, która jest na zewnątrz po to żeby pozbyć się woskowiny.
Ostatni złota zasada naszego eksperta najlepsze, najsmaczniejsze i najbardziej odżywcze soki to te, które są wyciskane na bieżąco! Wyciskamy sok i od razu go wypijamy. Jest to bardzo ważne, ponieważ witaminy ulatniają się bardzo szybko. W 15 minut po wyciśnięciu soku, ulatnia się do 50% witaminy Ca w ciągu godziny nie ma jej już wcale.
Jesienny detox sokowy
Tej jesieni Mariusz Budrowski poleca zastosowanie kilkudniowego detoxu sokowego, który pozwoli nam oczyścić organizmy przed zimą i ochronić nas przed wszelkimi dolegliwościami. Każdy dzień warto rozpocząć się od soku innego koloru, co zarówno wpływa na różnorodność posiłków, jak i sprzyja medytacji. Twórcą detoxu jest Regina Bukowska, która na co dzień współpracuje z Mariuszem i właśnie przeprowadziła swoje pierwsze wyzwanie dla członków grupy Odmładzanie na Surowo. Warto zastosować wybrane przepisy i wprowadzić soki do jesiennej diety. Zapraszamy gorąco do skorzystania!
Dzień 1
Biały kolor soku symbolizuje wolność i przestrzeń. Jest alegorią nowych wyzwań jakie stawia przed nami życie. Biały sok pity tego dnia wzmaga ochotę na nowe doświadczenia. Tego dnia pijemy sok zrobiony z jabłka, selera naciowego oraz ananasa z dodatkiem mielonego lnu.
Dzień 2
Kolor żółty jest kolorem oświecenia, dzięki niemu wzmocnisz relacje z innymi ludźmi. Ten rodzaj soku pijemy, gdy mamy potrzebę dzielenia się radością, czujemy dumę. Żółty sok ma wzmocnić w nas pewność podjętej decyzji. Drugiego dnia sok robimy z gruszki, selera naciowego, melona, kurkumy.
Dzień 3
Zielony kolor to komunikat, aby się wyciszyć i skupić na sobie. Zadbać o przestrzeń życiową i równowagę życiową. Zielony sok działa kojąco, wyciszająco. Pijemy go wtedy, gdy czujemy wewnętrzne zmęczenie, zagubienie, rozdrażnienie. Aby zrobić ten sok potrzebujemy szpinak, jabłka, winogrono zielone oraz spirulina.
Dzień 4
Barwa pomarańczowa pomaga w odzyskaniu optymizmu i określeniu konkretnych życiowych celów. Sok o kolorze pomarańczowym pijemy, gdy dopada nas smutek i uczucie osamotnienia. Aby sporządzić ten trunek potrzebujemy marchew, pomarańczę, jabłka i imbir.
Dzień 5
Ostatnim kolorem naszego detoxu jest barwa czerwona. Komunikat płynący z tego koloru to moc, która nas rozpiera i uświadamia o możliwościach które stoją przed nami. Pobudza do działania. Sok czerwony pijemy najbardziej smakuje w kryzysie w trakcie detoxu. Składniki to buraki, winogrono ciemne, jabłka, czarnuszka.
Zacznij zmiany od dziś!
Dowiedz się więcej: https://www.odmladzanienasurowo.com
Mariusz Budrowski to współautor projektu Odmładzanie na Surowo bloga obserwowanego przez ponad 265 tys. osób na Facebooku, mającego 199 tys. subskrypcji na YT oraz 24 tys. na Instagramie. Jest autorem książki dla dzieci Wierszykowo na Surowo, bestsellera: Surowe Zdrowie oraz książki kulinarnej: Na Surowo Przepisy. Poza tym Mariusz Budrowski to pomysłodawca programów na odchudzanie oraz festiwalu Witariada i konferencji Surowe Życie.
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Jakub Rzeźniczak: Z szacunku dla żony odmówiłem udziału w „Tańcu z gwiazdami”. Do programu „Mówię Wam” nie pójdę ze względu na prowadzącego
Nie tylko producenci TVN-u chcieli widzieć w swoim formacie Jakuba Rzeźniczaka. Walczył o niego również Polsat, proponując mu udział w nowej edycji „Tańca z gwiazdami”. Były piłkarz nie wystąpi jednak na parkiecie, bo jak podkreśla, w tym momencie nie czułby się komfortowo w tym programie. Nie chce bowiem prowokować dwuznacznych sytuacji i dostarczać swojej żonie powodów do niepokoju czy zazdrości.
Konsument
Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
Produkcja zwierzęca nie zniknie, ale będzie musiała zostać ograniczona – oceniają eksperci rynku żywności i podkreślają, że przemawiają za tym zarówno względy zdrowotne, jak i środowiskowe. Obecnie przeciętny Polak zjada ok. 75 kg mięsa rocznie, a wskazywana przez dietetyków zdrowa granica to ok. 20–25 kg.
Podróże
Radosław Majdan: W ferie jedziemy z chłopcami w góry. Nie umiem jeździć na nartach i nie ciągnie mnie na stok
W przerwie między nagraniami do różnych projektów telewizyjnych i internetowych były piłkarz, a obecnie komentator sportowy wybiera się na odpoczynek. W planach są dwa kierunki: najpierw zagraniczny kurort narciarski, a później jakieś egzotyczne miejsce. Radosław Majdan zaznacza jednak, że sam nie potrafi jeździć na nartach, bo jako zawodowy sportowiec miał zapisane w kontrakcie, że nie może ryzykować na stoku. Ten wyjazd organizuje jednak z myślą o synach i ma nadzieję, że najmłodszy Heniu też szybko połknie bakcyla jak jego bracia.