Komunikaty PR

Jesienne porządki na dachu

2023-10-26  |  11:30
Biuro prasowe
Kontakt

Małgorzata Wnorowska
Forestor

ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Do pobrania Specialdry ( 0.1 MB )

W co warto zainwestować, aby poprawić parametry dachu i zabezpieczyć dom przed coraz bardziej kosztownymi stratami ciepła, odczuwalnymi w sezonie jesienno-zimowym? Porządna termoizolacja pomiędzy i nad krokwiami skutecznie zatrzyma wytworzone ciepło wewnątrz budynku, zmniejszając jego zapotrzebowanie energetyczne, a zwiększając komfort mieszkańców. Płyty nakrokwiowe STEICOspecial dry docieplą dach, a dodatkowo chronią przed wiatrem, co również ma znaczenie dla prawidłowego działania warstwy termoizolacyjnej.

 

Straty ciepła w sezonie grzewczym z powodu źle zaizolowanego dachu mogą wynosić nawet 25 proc., co dotkliwie odczuwają na własnych portfelach właściciele domów z nieodpowiednio ocieplonymi przegrodami zewnętrznymi. Aby te straty rekompensować, zużywają więcej energii na cele grzewcze, co prowadzi do wzrostu wydatków na ogrzewanie, a przeważnie i tak nie rozwiązuje problemu. Pomimo większych nakładów trudno zapewnić i utrzymać wymaganą temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych, jeżeli dach nie zabezpiecza odpowiednio budynku przed ucieczką ciepła na zewnątrz.

Rozsądnym rozwiązaniem jest wówczas jego termomodernizacja, która te straty zredukuje i zmniejszy zapotrzebowanie budynku na energię. Właściciele starych domów nie powinni zwlekać z decyzją o dociepleniu, ponieważ przyniesie długotrwałe korzyści i maksymalne oszczędności w ponoszonych kosztach eksploatacji.

Prace modernizacyjne dachu można przeprowadzić sprawnie, ekonomicznie i w najmniej uciążliwy dla mieszkańców sposób. Jest to szczególnie ważne, kiedy poddasze jest użytkowane. Najlepiej wtedy docieplić dach od zewnątrz, bez konieczności ingerencji we wnętrze budynku. Pomieszczenia pod dachem nie są objęte pracami modernizacyjnymi, dlatego nie są kłopotliwe dla mieszkańców.

 

Zwiększamy skuteczność: podwójna warstwa

Dachy o konstrukcji skośnej, dominujące w polskim krajobrazie, mają stosunkowo dużą powierzchnię, przez którą dochodzi do znacznych strat ciepła. Dzieje się tak nie tylko wtedy, kiedy w ogóle nie zostały zabezpieczone termicznie, ale również kiedy zastosowano tylko jedną warstwę termoizolacji. Możemy to naprawić, wykonując najlepiej od razu porządną termoizolację dwuwarstwową: między oraz ponad krokwiami.

Inwestycje termomodernizacyjne przyniosą efekt jeżeli zastosujemy dobry izolator cieplny. Przy wyborze materiału warto więc zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta współczynnik przewodzenia ciepła, ponieważ to od niego zależy skuteczność warstwy termoizolacyjnej. Dla budynków energooszczędnych zalecane są materiały o przewodności cieplnej lambda poniżej 0,05 Watów. Stary dach można zmodernizować nowocześnie, a wybierając termoizolację z włókien drzewnych – również ekologicznie, z korzyścią da klimatu i samopoczucia mieszkańców.

 

Elastycznie wewnątrz, stabilnie od zewnątrz

Tylko dokładne wypełnienie przestrzeni izolacją termiczną zapewni niezawodną ochronę termiczną. W pierwszym etapie konstrukcję szkieletową dachu najlepiej zaizolować sprężystym materiałem termoizolacyjnym, umieszczonym pomiędzy krokwiami. Prace można wykonać bardzo sprawnie z pomocą mat z włókien drzewnych STEICOflex 036, które całkowicie wypełnią przestrzeń między belkami, nie pozostawiając miejsc, przez które ciepło będzie uciekało. Maty są idealnym izolatorem, ponieważ mają bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła – λD=0,036 [W/(m*K)]. To najniższy deklarowany współczynnik pośród wszystkich naturalnych materiałów termoizolacyjnych. Mają bardzo dobre również dwa inne istotne parametry, które powinny charakteryzować efektywną termoizolację: dużą gęstość - 60 kg na m3 i bardzo wysokie ciepło właściwe – 2100 dżuli. W akumulowaniu ciepła zbliżone są do solidnego, masywnego drewna.

W celu zmaksymalizowania efektu termoizolacyjnego, bezpośrednio na krokwie układane są wytrzymałe płyty izolacyjne z włókien drzewnych STEICOspecial dry. Dostępne są w grubościach aż do 200 mm, co umożliwia wygodną regulację efektywności energetycznej dachu do oczekiwanego standardu. Już przy niewielkiej grubości materiału można uzyskać doskonałe zabezpieczenie termiczne, dzięki bardzo dobrym parametrom – deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła STEICOspecial dry wynosi 0,040 [W/ (m* K)].

Płyty są mocowane bezpośrednio do krokwi, a to duża zaleta w przypadku skutecznej izolacji termicznej. Pozwala zminimalizować mostki termiczne, które są głównym źródłem strat ciepła. Zaletą montażu po zewnętrznej stronie dachu jest także cieplejsza zewnętrzna powierzchnia krokwi, dzięki czemu ograniczona zostaje kondensacja pary wodnej. Wykonane z naturalnych włókien drzewnych STEICOspecial dry są otwarte dyfuzyjnie, co umożliwia odparowanie nadmiaru wilgoci z wewnątrz przegrody dachu na zewnątrz. To zabezpieczenie, któremu pozwoli uniknąć w przyszłości kosztownych szkód budowlanych, związanych z nieprawidłowym odprowadzaniem wilgoci.

 

Dodatkowe korzyści termoizolacji od zewnątrz

Płyty nakrokwiowe STEICOspecial dry zabezpieczają cieplnie, a jednocześnie chronią przed wiatrem, co również ma znaczenie dla prawidłowego izolowania termicznego. Dodatkowo stanowią drugą warstwę odprowadzającą wodę. Są odporne na wodę opadową, dlatego od dnia montażu zabezpieczają dach przed deszczem. To kluczowy czynnik w przypadku termomodernizacji od zewnątrz, kiedy konieczne jest jak najszybsze zabezpieczenie pomieszczeń na poddaszu przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Ochrona ta działa przez cały okres użytkowania budynku, zapewniając trwałe zabezpieczenie dachu, np. w przypadku uszkodzenia dachówki. Szczelny profil typu pióro-wpust STEICOspecial dry nie wymaga dodatkowego uszczelniania spoin w miejscach połączeń – przy minimalnym kącie nachylenia dachu 16°.

Płyty dostępne są w poręcznych formatach: 600 mm szerokości i długość od 1880 do 2230 mm, które umożliwiają szybsze pokrycie dachu niż przy tradycyjnym deskowaniu. W połączeniu z niewielką wagą są łatwe do przenoszenia na placu budowy.

 

 

Opinia eksperta | Marcin Paczyński, STEICO

Obniżenie kosztów ogrzewania i zwiększenie komfortu temperaturowego mieszkańców powinny być najlepszą zachętą do podjęcia działań modernizacyjnych starego, źle ocieplonego dachu. Współczesne systemy termoizolacyjne dedykowane są konkretnym „problemom”, a materiały do izolacji cieplnej można wygodnie dostosować do specyfiki budynku, aby poprawić jego efektywność energetyczną. Wybierając praktyczne maty i termoizolacyjne płyty nakrokwiowe, prace remontowe możemy przeprowadzić bardzo sprawnie, co ograniczy ich uciążliwość dla mieszkańców. System dwuwarstwowy: między oraz ponad krokwiami zapewni odczuwalną poprawę i długotrwały efekt. Zrealizowane termomodernizacje starych konstrukcji dachowych pokazały, że w porównaniu do nieocieplonej konstrukcji dachu zastosowanie mat termoizolacyjnych STEICOflex 036 o grubości 140 mm pomiędzy krokwiami oraz montaż płyty STEICOspecial dry o grubości 120 mm bezpośrednio na krokwiach redukuje zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania o więcej niż 90%.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Forestor
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule Biuro prasowe
2024-07-31 | 13:50

Architektoniczne inspiracje ze świata arch. Magdaleny Federowicz-Boule

Podróże są nieodłącznym elementem zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego architektki Magdaleny Federowicz-Boule, założycielki wielokrotnie nagradzanej pracowni
Dom Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym
2024-07-31 | 09:30

Vileda wprowadza nową linię suszarek Ultimate – styl i funkcjonalność w jednym

Kultowe suszarki w stylowym, czarnym kolorze Firma Vileda, znana z dostarczania nowoczesnych rozwiązań ułatwiających domowe obowiązki, wprowadza nową, wyjątkową linię suszarek do
Dom Lampy w dobrym świetle – dobór opraw, a wysokie przeszklenia
2024-07-30 | 17:00

Lampy w dobrym świetle – dobór opraw, a wysokie przeszklenia

Okazałe przeszklenia to symbol nowoczesnej architektury, a ich zastosowanie zyskuje na popularności również w budownictwie mieszkaniowym. To otwarcie na otaczający krajobraz, więcej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.

Nauka

Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy przy leczeniu niepłodności. Z rozwiązań polskiej firmy korzystają kliniki na całym świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność może dotyczyć ok. 17,5 proc. dorosłej populacji. To oznacza, że średnio jedna osoba na sześć doświadcza problemów z niepłodnością. W Polsce to może być ok. 1,5 mln par, z których część decyduje się na procedurę in vitro. Z pomocą lekarzom w jej trakcie przychodzi sztuczna inteligencja. Polska firma MIM Fertility opracowała aplikacje, które optymalizują pracę embriologów i lekarzy. – Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale wspiera ich w podejmowaniu decyzji – mówi ich współtwórca prof. Piotr Sankowski.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.