Komunikaty PR

„Jestem szczęśliwcem” HIVcast z osobą HIV+ już w sieci

2024-04-15  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mariola Sarnowska
Alfa Communications

ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Do pobrania docx ( 0.59 MB )

HIVcasty to seria rozmów na temat zdrowego życia z HIV. Pierwszy jest już dostępny na platformach Spotify oraz YouTube. Z Tomaszem Markowskim, aktywistą wyróżnionym przez Forbes Women i SEXEDPL jako osoba działająca na rzecz edukacji seksualnej, rozmawia Żenia Aleksandrowa, doradczyni ds. HIV/AIDS i edukatorka seksualna Fundacji Edukacji Społecznej. Rozmowy powstają w ramach projektu Pozytywne Życie realizowanego przez Fundację Edukacji Społecznej (FES) ze środków z konkursu Pozytywnie Otwarci.

Tomasz Markowski był jednym z pierwszych beneficjentów programu Społecznego Komitetu ds. AIDS Buddy Polska, którego celem jest wspieranie osób świeżo po diagnozie HIV. Pomogło mu to tak bardzo, że w 2022 roku sam postanowił dołączyć do grona buddies – już jako wolontariusz. Działa również w internetowej poradni tytotu! prowadzonej przez stowarzyszenie Podwale Siedem. A od roku prowadzi kanał na TIK TOKu oraz na konto Instagramie. Wyjaśnia tam, na czym polega normalne życie z HIV w dzisiejszych czasach.

„Czasem jestem pytany, jak zmieniło się moje życie po diagnozie. Odpowiadam, że główna zmiana to to, że bardziej się udzielam, więcej rozmawiam. Jestem szczęśliwcem, bo mogę to wszystko robić” – mówi m.in. w podcaście Tomasz.

A jakie są zalecenia Tomasza dla osób żyjących z HIV, a przede wszystkim tych, które właśnie otrzymały diagnozę „seropozytywny”? „Takie jak dla wszystkich! Dbać o siebie, wysypiać się, dobrze jadać, aktywnie wypoczywać, regularnie chodzić do lekarza. I pamiętać, że osoby żyjące z HIV pozostające w terapii, po osiągnięciu niewykrywalnego poziomu wiremii, nie mogą przekazać wirusa innym. W żadnej sytuacji” – wyjaśnia aktywista.

Z podcastu dowiemy się również, co sprawiło, że Tomasz zaczął dzielić się swoim doświadczeniem, dotyczącym nie tylko tego, jak żyje się z chorobą przewlekłą, ale i tego, jak reagują osoby HIV- na informację o tym, że ktoś znajomy jest seropozytywny.

To ważne, bo ludzi żyjących z HIV jest wśród nas coraz więcej. Najnowsze dostępne dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH Państwowego Instytutu Badawczego dotyczące liczby zakażeń HIV w Polsce nie pozostawiają złudzeń. Rok 2023 był kolejnym już rekordowym rokiem pod tym względem z niemal trzema tysiącami nowo wykrytych zakażeń.

„Liczba osób żyjących z HIV rośnie. Wielu z nich ma liczne pytania i wątpliwości pomimo dostępu do ochrony zdrowia oraz działalności organizacji pomocowych. Jeszcze więcej jest osób bliskich tym żyjącym z HIV. One również poszukują informacji. Naprzeciw ich potrzebom wychodzi projekt Pozytywne Życie. Dzięki niemu o zdrowym, spełnionym życiu z HIV będzie można nie tylko posłuchać, ale też poczytać oraz porozmawiać” – mówi Agnieszka Świderska koordynatorka projektu z FES. – „Oprócz tego, że w sieci dostępna jest już pierwsza rozmowa, działa też platforma edukacyjna www.pozytywnezycie.eu, gdzie można znaleźć odpowiedzi na pytania dotyczące medycznych i społecznych aspektów życia z wirusem, a także problemów psychologicznych związanych z HIV. Nie brakuje praktycznych informacji, np. HIV a inne zakażenia. Są tam również adresy organizacji pozarządowych wspierających osoby seropozytywne”. Wkrótce pojawi się na stronie blog na temat codziennego życia z HIV.

Życie nie toczy się jednak tylko w internecie, a więc i Pozytywne życie wyjdzie poza sieć. W ramach projektu przeszkolone zostaną osoby seropozytywne, których zadaniem będzie pomaganie koleżankom i kolegom świeżo po diagnozie. Pomoc będzie udzielana zdalnie, ale też w ramach grupy wsparcia. Aktualnie trwa nabór na wolontariuszy.

„Od lat skupiamy się na pomocy osobom żyjącym z HIV, prowadzimy Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne, wiemy, czego osoba po diagnozie może potrzebować. Staramy się zaspokajać te potrzeby” – komentuje Agnieszka Świderska.

„Wiedzy o HIV nigdy dosyć, szczególnie przy tak rosnących statystykach nowo wykrytych zakażeń. Fundacja Edukacji Społecznej to specjaliści, którzy dają gwarancję, że projekt będzie zrealizowany rzetelnie. Nie wątpię, że wielu potrzebujących znajdzie pomoc dzięki tej inicjatywie” – podsumował Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

***

Konkurs Pozytywnie Otwarci

Konkurs Pozytywnie Otwarci to najstarszy nieprzerwanie działający projekt grantowy skupiający się na edukacji i profilaktyce zakażeń HIV, a także promocji wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. Konkurs otwarty jest dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która od 2011 roku przeznaczyła niemal 3 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Alfa Communications
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Każdy ma prawo do odpoczynku, czyli o sensie opieki wytchnieniowej Biuro prasowe
2024-07-25 | 11:00

Każdy ma prawo do odpoczynku, czyli o sensie opieki wytchnieniowej

Pojęcie opieki wytchnieniowej jest wielu osobom obce i nic w tym dziwnego – nie miały potrzeby z niej korzystać. O co więc chodzi? Jak taki mechanizm wygląda w kraju, a jak w Europie?
Zdrowie Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna
2024-07-24 | 11:00

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi lub wręcz przeciwnie – jeść dużo i nie przytyć.
Zdrowie Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach
2024-07-24 | 01:00

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie – przebywamy w pomieszczeniach, jak i w pełnym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Firma

Polki są przedsiębiorcze. Wciąż mają jednak mniej wiary w swoje kompetencje i pewności siebie niż kobiety biznesu na świecie

Według danych PIE na koniec 2023 roku do kobiet należało 34 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce. To więcej niż średnio w skali całej UE, ale i tak kobiety wciąż rzadziej niż mężczyźni decydują się na prowadzenie własnej firmy. Powstrzymuje je przed tym głównie strach przed porażką, brak wiary w swoje umiejętności i wiedzy na temat narzędzi niezbędnych w prowadzeniu biznesu. Według danych przytaczanych przez Fundację LBC Business Women Foundation tylko 11 proc. przedsiębiorczych Polek uważa się za ekspertki w technologiach, a aż 60 proc. kobiet biznesu ocenia, że poziom ich kompetencji w tym zakresie jest niewystarczający. Kampania społeczna GO digital – realizowana przez Fundację LBC przy wsparciu Mastercard Strive, globalnej inicjatywy Caribou Digital i Mastercard Center for Inclusive Growth – ma zachęcić do sprawdzenia poziomu cyfryzacji firmy oraz testowania i wdrażania narzędzi cyfrowych, niezbędnych do rozwoju własnego przedsiębiorstwa.

Media

Katarzyna Pakosińska: Uwielbiam programy na żywo i nieprzewidziane sytuacje. Duże doświadczenie dała mi praca na estradzie

Gospodyni „Pytania na śniadanie” przekonuje, że zarówno występując na scenie, jak i prowadząc program realizowany „na żywo”, jest w swoim żywiole. I choć w obu przypadkach może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych rzeczy, to absolutnie się tym nie stresuje. Zawsze ma w zanadrzu jakiś komentarz czy ripostę i potrafi wybrnąć z każdej sytuacji. Katarzyna Pakosińska zauważa, że widzowie lubią autentyczność, dlatego zamiast udawać, że nic się nie dzieje, ona sama woli odpowiednio zareagować i  w ten sposób rozładować napięcie.