Komunikaty PR

Każde dziecko można uratować

2021-12-16  |  06:30
Biuro prasowe
Kontakt
Dorota Zadroga
PMM

ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl

Na całym świecie matki kochają i troszczą się o dzieci tak samo. Jednak kobiety pod różnymi szerokościami geograficznymi mają dostęp do skrajnie różnych form pomocy, szczególnie medycznej. Co jest niezbędne, żeby dziecko przeżyło swoje pierwsze lata, i jak możemy pomóc?

Jedna kroplówka w Tanzanii i Wenezueli kosztuje mniej niż mała kawa. Niewiele więcej moskitiera, która chroni matkę i dziecko przez roznoszącymi choroby insektami. W większości krajów Afryki i Azji żadna z tych rzeczy nie jest ujęta w publicznym systemie świadczeń zdrowotnych. Kobiety trafiające do szpitala z dziećmi i noworodkami muszą być gotowe na poniesienie kosztów każdej strzykawki i opatrunku, które zostały użyte w trakcie ich leczenia. Tylko mając wystarczające fundusze są w stanie zapewnić swojemu dziecku przeżycie.

Dane zgromadzone prze WHO w ostatnich trzech dekadach pokazują, że globalny wskaźnik umieralności dzieci poniżej piątego roku życia spadł o 59 procent, z 93 zgonów na 1000 żywych urodzeń w 1990 r. do 38 w 2019 r. Głównymi przyczynami zgonów są powikłania porodowe, malaria, zapalenie płuc, wady wrodzone, biegunka – czynniki, którym można zapobiegać lub leczyć, korzystając z prostych, niedrogich interwencji, szczepień i dostępu do przeszkolonego pracownika służby zdrowia. 

Największa pomoc, jaką dajemy? Chyba taka zwykła edukacja. Żeby pierwszym wyborem w poszukiwaniu pomocy medycznej był szpital, a nie szaman, żeby dieta była bogata w żelazo, żeby zawsze gotować wodę i mleko przed wypiciem – mówi Beata Stecz-Niciak, ginekolożka, która brała udział w projektach Polskiej Misji Medycznej w Jordanii i Tanzanii. 

Ryzyko, na które są narażone dzieci, różni się w zależności od miejsca urodzenia. W krajach z lepiej rozwiniętym systemem opieki zdrowotnej, regularne kontrole i dostęp do leków w dużej mierze wyeliminował występowanie chorób zagrażających życiu. Jednak w wielu miejscach na świecie dzieci w wieku przedszkolnym wciąż są narażone na odrę, gruźlicę czy AIDS, które nieleczone prowadzą do śmierci. Najważniejsza jest profilaktyka i zapewnienie szybkiego i nieprzerwanego dostępu do leków w momencie, kiedy doszło już do zachorowania.

Tych dwóch rzeczy brakuje najczęściej. Często z racji pracy na trudnym terenie, z dużymi odległościami dzielącymi domy, decydujemy się na korzystanie z klinik mobilnych, ale nie mogą one zastąpić istnienia placówek, w których zawsze byłby dostępny lekarz i dobrze wyposażona apteka. Żebyśmy nie odsyłali osób potrzebujących pomocy z życzeniem zdrowia, a faktycznie zabezpieczyli ich wszystkie potrzeby tak, aby uratować życie – mówi Ewa Piekarska, Prezeska Polskiej Misji Medycznej.

Funkcjonujący w medycynie model „Trzech Opóźnień” sugeruje, że śmiertelność związana z ciążą jest w przeważającej mierze spowodowana opóźnieniami w: podjęciu decyzji o szukaniu odpowiedniej pomocy medycznej w nagłych wypadkach położniczych; dotarciu do odpowiedniej placówki położniczej oraz otrzymaniu odpowiedniej opieki po dotarciu do placówki. Dzięki rozbudowanym programom wsparcia medycznego, kobiety mają szanse na bezpieczny poród, a dzieci na przeżycie i zdrowy rozwój.

Wesprzyj Polską Misję Medyczną w zapewnieniu opieki medycznej dla kobiet i dzieci:

· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc/#pomoc-medyczna-dla-mamy-i-dziecka

· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PMM
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie „Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej Biuro prasowe
2024-10-04 | 12:30

„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej

PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje
Zdrowie Marka alessandro wspiera Różowy Październik
2024-10-04 | 09:20

Marka alessandro wspiera Różowy Październik

    Marka alessandro wspiera Różowy Październik i przeznacza 20 proc. ze sprzedaży różowego lakieru HAPPY PINK na rzecz Fundacji OnkoCafe razem
Zdrowie Leczenie alignerami - jak osiągnąć najlepszy rezultat?
2024-10-04 | 09:00

Leczenie alignerami - jak osiągnąć najlepszy rezultat?

Przezroczyste nakładki zrewolucjonizowały podejście do leczenia ortodontycznego, zapewniając skuteczną, komfortową i dyskretną alternatywę dla tradycyjnych aparatów na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Farmacja

Szybko rośnie liczba osób z ostrą infekcją układu oddechowego, w tym grypy. Szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października

Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia.

Żywienie

Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk: Na Filipinach spałyśmy z karaluchami i innymi robakami. Brakowało nam moskitiery na całe ciało

Chociaż podczas pełnej emocji wyprawy przez Filipiny do Tajwanu nie brakowało trudnych momentów, w których górę brało zmęczenie, to jednak mimo wszelkich niedogodności Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk starały się nie narzekać, tylko wyciągać z tej podróży to, co najlepsze. Uczestniczki „Azja Express” przyznają, że nie mogły się przekonać do miejscowego jedzenia, ale za to zachwyciła je aromatyczna kawa. W bagażu zabrakło miejsca na moskitierę, dlatego też z czasem przyzwyczaiły się także do spania w jednym pomieszczeniu z karaluchami.