Kilkadziesiąt ekoatywności na Pradze. Rozpoczyna się Klimatyczna Wiosna Konesera
Zanieczyszczone powietrze, masowa produkcja odpadów czy niedobry wody. To wyzwania XXI wieku, trapiące ludność całego świata. Jednak to od nas samych w znacznej mierze zależy to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Dlatego tak ważne jest kształtowanie odpowiednich postaw. Centrum Praskie Koneser i cała jego społeczność od samego początku swojego funkcjonowania nie tylko promuje, lecz także kreuje prośrodowiskowe wzorce. Startująca właśnie Klimatyczna Wiosna Konesera to dziesiątki kreatywnych ekowydarzeń, artystycznych propozycji i zielonych warsztatów, które pozwolą codziennie znaleźć nowe inspiracje i dbać o naturę.
Zgiełk, zanieczyszczenia powietrza, ciągłe zabieganie i stres – z tym wszystkim borykają się każdego dnia mieszkańcy wielkich miast. A gdyby tak zwolnić, szczególnie wiosną? Cieszyć się promieniami słońca, skupić na własnych potrzebach i zainspirować do zrobienia czegoś nowego? Najlepiej w zgodzie z sobą i naturą, budzącą się właśnie do życia. Centrum Praskie Koneser od lat odpowiada na ekopotrzeby warszawiaków. Klimatyczna Wiosna Konesera, podczas której zarówno młodsi, jak i starsi znajdą dla siebie kreatywne wydarzenia, jest kolejną propozycją dla osób chcących zadbać o przyrodę.
– Wielkie miasta to nie tylko gwar, wysokie obroty i brak czasu dla siebie. Wierzymy, że można żyć inaczej, korzystając z dobrodziejstw i bliskości natury. Tym właśnie jest Klimatyczna Wiosna Konesera. Aktywności, które przez kilka najbliższych tygodni będą jej towarzyszyć, to szansa dla mieszkańców Warszawy, a także wszystkich odwiedzających stołeczną Pragę, na wkroczenie w ekokreatywny świat Konesera. Zapraszamy wszystkich, by dołączyli do społeczności Konesera i wspólnie z nami budowali lepszą, zieloną przyszłość – mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.
Na początek garść teorii. Już 24 marca (czwartek, godz. 18.00) w Centrum Praskim Koneser, w przestrzeni Filtracji zaplanowano debatę akademicką „Zrównoważony czy dynamiczny rozwój – Agenda 2030 ONZ”. Jej uczestnicy – między innymi przedstawiciele Akademii Leona Koźmińskiego i Forum Młodych Dyplomatów – będą rozprawiali się z tezą czy zrównoważony to dynamiczny rozwój. W jury nie zabraknie przedstawicieli świata nauki, biznesu i trzeciego sektora. O innych aspektach zielonego stylu życia będzie można natomiast posłuchać podczas Green Talks Akademii Leona Koźmińskiego. To wydarzenia, które będą odbywały się raz w miesiącu, w poniedziałki – 28 marca, 25 kwietnia i 23 maja w godz. 18.00-19.30 na scenie Kotłownia w działającym na terenie Konesera Muzeum Polskiej Wódki. W kwietniu i maju zaplanowano również debaty Kantar Polska. Będą one dotyczyły między innymi zrównoważonej mody i problemów związanych z produkcją żywności oraz tworzywami sztucznymi.
Klimatyczny rozkład jazdy
Od słów warto również przejść do czynów – i Centrum Praskie Koneser doskonale to rozumie. Dlatego właśnie w Centrum Twórczym Przerób-My już 23 marca (godz. 17.00) rusza cykl Warsztatów Ekokreatywnych. Na pierwszy ogień „Same Fusy” w Centrum Twórczym Przerób-My. Brzmi enigmatycznie? Nic bardziej mylnego. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, co zrobić z fusami z kawy i herbaty. Uczestnicy na własne oczy zobaczą, jak wykorzystać pozostałości po aromatycznych naparach do produkcji kosmetyków czy uprawy roślin. Obowiązują zapisy (szczegóły w mediach społecznościowych Konesera i na stronie internetowej: koneser.eu). A kto nie zdąży, nic straconego – dogrywka 18 maja (godz. 17.00). Oprócz tego, w ramach serii Warsztatów Ekokreatywnych:
- Moda Cyrkularna – 20 i 21 kwietnia (godz. 17.00) oraz 23 kwietnia (godz. 10.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
- Naturalne Kosmetyki – 30 marca, 12 kwietnia, 11 maja (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
- Barowe Zero Waste – 6 kwietnia, 4 maja (godz. 17.00), Muzeum Polskiej Wódki;
- Domowe Kompostowniki – 13 kwietnia (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
- Zielone Filtry Powietrza – 27 kwietnia (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
- Upcykling, czyli coś z niczego – 25 maja (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My.
Centrum Twórcze Przerób-My to również cykl warsztatów Zero Waste. W ramach wydarzeń będzie można dowiedzieć się między innymi o pieluchowaniu (5 maja, godz. 17.00) i higienie (19 maja, godz. 17.00) w zgodzie z tym ekologicznym nurtem. Duch ekokreatywności w Centrum Praskim Koneser widoczny będzie także podczas wyprzedaży garażowej „Garażówka”, gdzie każdy amator ponownego wykorzystywania rozmaitych przedmiotów i nie tylko znajdzie coś dla siebie. Niedziele na placu Konesera (1 maja, 15 maja, 29 maja), w godz. 11.00-18.00, są właśnie dla nich. Nie zabraknie też znanych i cieszących się niesłabnącą popularnością wydarzeń: Przetwórczego Pasażu (5-6 marca i 19-20 marca, w godz. 11.00-20.00, Pasaż Konesera) i Festiwalu Przerób-My (2-3 kwietnia i 28-29 maja w godz. 11.00-18.00, plac Konesera).
Koneser nie zapomina też o najmłodszych i edukacji ekologicznej. – Kształtowanie odpowiednich ekopostaw wśród dzieci i młodzieży to wielki obowiązek nas wszystkich. Już niedługo to właśnie nasze dzieci będą decydowały o tym, jak będzie wyglądała nasza planeta. Wszystko jest w naszych rękach – podkreśla Monika Piwońska. W ten sposób zrodziła się idea Warsztatów Szkolnych, podczas których młodzi ludzie usłyszą czym są zielone filtry powietrza, upcykling czy wykonają własnoręcznie domki dla owadów.
Więcej informacji o Klimatycznej Wiośnie Konesera można znaleźć na koneser.eu.
***
Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone
W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.
Nauka
Dog parenting jest skutkiem szerszych zmian społecznych. U źródeł rosnąca samotność i trudności w budowaniu relacji [DEPESZA]

Naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie uważają, że dzięki specyficznym cechom wyglądu niektórych psów, zachowaniom komunikacyjnym zbliżonym do niemowląt i zależności od człowieka mogą one budzić w nas instynkt opiekuńczy porównywalny z tym, jaki wywołują dzieci. Obserwowane w bogatych i rozwiniętych krajach zjawisko dog parentingu budzi wiele kontrowersji, ale zdaniem naukowców nie ma ono wpływu na rodzicielstwo.
Podróże
Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły

Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.