Komunikaty PR

Kilkadziesiąt ekoatywności na Pradze. Rozpoczyna się Klimatyczna Wiosna Konesera

2022-03-22  |  01:00
Biuro prasowe

Zanieczyszczone powietrze, masowa produkcja odpadów czy niedobry wody. To wyzwania XXI wieku, trapiące ludność całego świata. Jednak to od nas samych w znacznej mierze zależy to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Dlatego tak ważne jest kształtowanie odpowiednich postaw. Centrum Praskie Koneser i cała jego społeczność od samego początku swojego funkcjonowania nie tylko promuje, lecz także kreuje prośrodowiskowe wzorce. Startująca właśnie Klimatyczna Wiosna Konesera to dziesiątki kreatywnych ekowydarzeń, artystycznych propozycji i zielonych warsztatów, które pozwolą codziennie znaleźć nowe inspiracje i dbać o naturę.

Zgiełk, zanieczyszczenia powietrza, ciągłe zabieganie i stres – z tym wszystkim borykają się każdego dnia mieszkańcy wielkich miast. A gdyby tak zwolnić, szczególnie wiosną? Cieszyć się promieniami słońca, skupić na własnych potrzebach i zainspirować do zrobienia czegoś nowego? Najlepiej w zgodzie z sobą i naturą, budzącą się właśnie do życia. Centrum Praskie Koneser od lat odpowiada na ekopotrzeby warszawiaków. Klimatyczna Wiosna Konesera, podczas której zarówno młodsi, jak i starsi znajdą dla siebie kreatywne wydarzenia, jest kolejną propozycją dla osób chcących zadbać o przyrodę.

Wielkie miasta to nie tylko gwar, wysokie obroty i brak czasu dla siebie. Wierzymy, że można żyć inaczej, korzystając z dobrodziejstw i bliskości natury. Tym właśnie jest Klimatyczna Wiosna Konesera. Aktywności, które przez kilka najbliższych tygodni będą jej towarzyszyć, to szansa dla mieszkańców Warszawy, a także wszystkich odwiedzających stołeczną Pragę, na wkroczenie w ekokreatywny świat Konesera. Zapraszamy wszystkich, by dołączyli do społeczności Konesera i wspólnie z nami budowali lepszą, zieloną przyszłość – mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.

Na początek garść teorii. Już 24 marca (czwartek, godz. 18.00) w Centrum Praskim Koneser, w przestrzeni Filtracji zaplanowano debatę akademicką „Zrównoważony czy dynamiczny rozwój – Agenda 2030 ONZ”. Jej uczestnicy – między innymi przedstawiciele Akademii Leona Koźmińskiego i Forum Młodych Dyplomatów – będą rozprawiali się z tezą czy zrównoważony to dynamiczny rozwój. W jury nie zabraknie przedstawicieli świata nauki, biznesu i trzeciego sektora. O innych aspektach zielonego stylu życia będzie można natomiast posłuchać podczas Green Talks Akademii Leona Koźmińskiego. To wydarzenia, które będą odbywały się raz w miesiącu, w poniedziałki – 28 marca, 25 kwietnia i 23 maja w godz. 18.00-19.30 na scenie Kotłownia w działającym na terenie Konesera Muzeum Polskiej Wódki. W kwietniu i maju zaplanowano również debaty Kantar Polska. Będą one dotyczyły między innymi zrównoważonej mody i problemów związanych z produkcją żywności oraz tworzywami sztucznymi.

Klimatyczny rozkład jazdy

Od słów warto również przejść do czynów – i Centrum Praskie Koneser doskonale to rozumie. Dlatego właśnie w Centrum Twórczym Przerób-My już 23 marca (godz. 17.00) rusza cykl Warsztatów Ekokreatywnych. Na pierwszy ogień „Same Fusy” w Centrum Twórczym Przerób-My. Brzmi enigmatycznie? Nic bardziej mylnego. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, co zrobić z fusami z kawy i herbaty. Uczestnicy na własne oczy zobaczą, jak wykorzystać pozostałości po aromatycznych naparach do produkcji kosmetyków czy uprawy roślin. Obowiązują zapisy (szczegóły w mediach społecznościowych Konesera i na stronie internetowej: koneser.eu). A kto nie zdąży, nic straconego – dogrywka 18 maja (godz. 17.00). Oprócz tego, w ramach serii Warsztatów Ekokreatywnych:

  • Moda Cyrkularna – 20 i 21 kwietnia (godz. 17.00) oraz 23 kwietnia (godz. 10.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
  • Naturalne Kosmetyki – 30 marca, 12 kwietnia, 11 maja (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
  • Barowe Zero Waste – 6 kwietnia, 4 maja (godz. 17.00), Muzeum Polskiej Wódki;
  • Domowe Kompostowniki – 13 kwietnia (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
  • Zielone Filtry Powietrza – 27 kwietnia (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
  • Upcykling, czyli coś z niczego – 25 maja (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My.

Centrum Twórcze Przerób-My to również cykl warsztatów Zero Waste. W ramach wydarzeń będzie można dowiedzieć się między innymi o pieluchowaniu (5 maja, godz. 17.00) i higienie (19 maja, godz. 17.00) w zgodzie z tym ekologicznym nurtem. Duch ekokreatywności w Centrum Praskim Koneser widoczny będzie także podczas wyprzedaży garażowej „Garażówka”, gdzie każdy amator ponownego wykorzystywania rozmaitych przedmiotów i nie tylko znajdzie coś dla siebie. Niedziele na placu Konesera (1 maja, 15 maja, 29 maja), w godz. 11.00-18.00, są właśnie dla nich. Nie zabraknie też znanych i cieszących się niesłabnącą popularnością wydarzeń: Przetwórczego Pasażu (5-6 marca i 19-20 marca, w godz. 11.00-20.00, Pasaż Konesera) i Festiwalu Przerób-My (2-3 kwietnia i 28-29 maja w godz. 11.00-18.00, plac Konesera).

Koneser nie zapomina też o najmłodszych i edukacji ekologicznej. – Kształtowanie odpowiednich ekopostaw wśród dzieci i młodzieży to wielki obowiązek nas wszystkich. Już niedługo to właśnie nasze dzieci będą decydowały o tym, jak będzie wyglądała nasza planeta. Wszystko jest w naszych rękach – podkreśla Monika Piwońska. W ten sposób zrodziła się idea Warsztatów Szkolnych, podczas których młodzi ludzie usłyszą czym są zielone filtry powietrza, upcykling czy wykonają własnoręcznie domki dla owadów.

Więcej informacji o Klimatycznej Wiośnie Konesera można znaleźć na koneser.eu.

***

Centrum Praskie Koneser to najczęściej nagradzana inwestycja mixed-use w Polsce i serce odradzającej się warszawskiej Pragi. Usytuowane na terenie XIX-wiecznej fabryki wódki, przywróciło do życia zabytkowe budynki i stworzyło nowy punkt na stołecznej mapie rozrywkowej, gastronomicznej, muzealnej, kulturalnej i zakupowej. Tu można znaleźć wiele restauracji i barów z kuchnią z całego świata: AZIA, Bombaj Masala, Ferment Praski, frankie’s, ORZO, Koneser Grill, Syreni Śpiew, a także unikatowe sklepy i polskie marki, tworzone przez rodzimych producentów, takie jak Mydlarnia Cztery Szpaki, Świece Zapachowe Domkove.pl czy Centrum Twórcze Przerób-My. Ogólnodostępny plac Konesera, stanowiący rdzeń inwestycji, to miejsce licznych wystaw, targów i różnego rodzaju wydarzeń oraz pokazów artystycznych. Centrum Praskie Koneser to jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski, w którym znajduje się Muzeum Polskiej Wódki i nietuzinkowe galerie: Art Sułek Space, Czajka Art Gallery, Dom ze Sztuką, ToTuart oraz Zwierzyniec.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sztuka AAF: Teoria Mnogości. Abstrakcja w OFF Piotrkowska Center Biuro prasowe
2024-10-02 | 14:00

AAF: Teoria Mnogości. Abstrakcja w OFF Piotrkowska Center

  Dla miłośników sztuki abstrakcyjnej – wystawy, koncerty i performanse. Dla pasjonatów tatuażu – pop-up tatuatorski. A dla ciekawych świata sztuki –
Sztuka W październiku serce europejskiej sztuki współczesnej zabije w Wilnie
2024-10-01 | 13:10

W październiku serce europejskiej sztuki współczesnej zabije w Wilnie

Wilno stopniowo zyskuje uznanie na europejskiej scenie sztuki współczesnej, przyciągając coraz większą uwagę międzynarodowych kuratorów, krytyków i
Sztuka Druga edycja Konkursu Anioły Rzemiosła – „Dajmy skrzydła talentom”
2024-09-26 | 10:00

Druga edycja Konkursu Anioły Rzemiosła – „Dajmy skrzydła talentom”

11 grudnia 2024 r. odbędzie się druga edycja Konkursu Anioły Rzemiosła w Pałacu na Wyspie w Muzeum Łazienki Królewskie. Konkurs jest wyjątkowym wydarzeniem, które skupia

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Moda

Monika Miller: Moja szafa jest dosyć mała. Lepiej jest mieć mniej rzeczy świetnej jakości, niż kupować kilogramy ubrań i za pół roku je wyrzucać

Aktorka jest zwolenniczką recyklingu, dawania garderobie drugiego życia i korzystania z opakowań biodegradowalnych. Jak zauważa, kupując sobie często nowe ubrania i dodatki, czy to dla przyjemności, czy też podążając za trendami, zapominamy, że proces produkcji odzieży pochłania duże ilości wody i prądu, a transport jej do sklepów generuje ślad węglowy. Monika Miller przekonuje, że nie chce się przyczyniać do obciążania środowiska, dlatego kupuje z głową. Ma więc w szafie niewiele rzeczy, ale są one dobrej jakości i służą przez długi czas.

Edukacja

Nowotwór wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Tylko co trzeci Polak wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne

Polacy najbardziej boją się chorób nowotworowych, ale nie doceniają roli profilaktyki, która ma największe znaczenie dla skutecznego leczenia raka – wynika z badania „Polki i Polacy a choroby i zdrowie”. Dane Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego,, wskazują, że problem niskiego uczestnictwa w badaniach przesiewowych związany jest raczej z przekonaniami oraz poziomem wiedzy na ich temat, a nie wydolnością systemu czy brakiem dostępu do badań. Zmianie tej sytuacji ma służyć kampania „Nie gadaj, tylko się zbadaj” uruchomiona przez PZU. Eksperci chcą zachęcać nie tylko do regularnych badań, ale też zmiany stylu życia na zdrowszy.