Komunikaty PR

KLASYCY ABSURDU W KINIE CHARLIE NA FINAŁ FESTIWALU FILMOWA URODA MIASTA

2023-11-24  |  13:00
Biuro prasowe

KLASYCY ABSURDU W KINIE CHARLIE NA FINAŁ FESTIWALU FILMOWA URODA MIASTA

 

Kilkadziesiąt projekcji i rozmów z twórcami, poświęconych różnym filmowym obliczom Łodzi w roku jej sześćsetlecia – w kinie Charlie dobiega końca wielomiesięczny „festiwal w odcinkach” zatytułowany „Filmowa Uroda Miasta”. Na finał – w środę, 29 listopada – organizatorzy zapraszają na pokaz dokumentu „Łódź Kaliska. Klasycy absurdu”, połączony ze spotkaniem z członkami uznanej grupy artystycznej i producentami filmu. Wstęp wolny.

W ramach festiwalu „Filmowa Uroda Miasta” w kinie Charlie i na ekranach plenerowych pokazów od połowy czerwca prezentowane były filmy zrealizowane w Łodzi lub stworzone przez twórców związanych z miastem.

– W wyjątkowym roku sześćsetnych urodzin Łodzi spoglądaliśmy na nią przez pryzmat filmu. Zbudowaliśmy program tak, by oddać charakter miasta o niesamowicie bogatych tradycjach kulturowych, ale i trudnej przeszłości. Postawiliśmy na tytuły nieoczywiste, często bliskie eksperymentom wizualnym na kino niszowe. Stworzyliśmy okazję, by publiczność odkryła – niekiedy po raz pierwszy na dużym ekranie – zapomniane perełki polskiej kinematografii – podsumowuje Diana Dąbrowska, filmoznawczyni, kuratorka FUM. – Udało się nam stworzyć przepiękną opowieść o miłości do jednego z najciekawszych miast w Polsce. Miłości wiernej, ale często trudnej – podkreśla i dodaje, że gośćmi i gościniami pokazów i dyskusji były prawdziwe tuzy polskiej branży filmowej, m.in.: Marian Dziędziel, Józef Robakowski, Zbigniew Godlewski, Tymon Tymański, Andrzej Barański, Zbigniew Buczkowski, Wojciech Marczewski, Balbina Bruszewska, Ryszard Lenczewski, Marek Piestrak, Jacek Koprowicz, Andrzej Bławut, Andrzej Wrzesień, Sławomir Kalwinek, Zbigniew Wichłacz, Jacek Filipiak, Jarosław Mellin, Małgorzata Pritulak, Ireneusz Grzyb czy Piotr Szczepański.

Opiekunami spotkań byli cenieni filmoznawcy: Diana Dąbrowska, Jarosław Grzechowiak i Michał Dondzik, a także niezwykle cenieni za swoją popularyzatorską działalność – Elżbieta Czarnecka oraz Bogusław Żmudzki. Większość spotkań odbyła się w Kino-Galerii Charlie, choć nie zabrakło ciekawych scenerii pokazowych, jak Fuzja Łódź (projekcja klasycznej „Akademii Pana Kleksa” połączona z warsztatami i zabawami) czy OFF-Piotrkowska (m.in. „Aleja gówniarzy”, „Małe stłuczki”, „Polskie gówno”).

Wielomiesięczne przedsięwzięcie zbliża się do finału, podczas którego odbędzie się pokaz filmu „ŁÓDŹ KALISKA. KLASYCY ABSURDU” w reżyserii Sławomira Grünberga. Osią półtoragodzinnego dokumentu, który premierę miał w tym roku, są niezwykle bogate archiwalia, zarówno fotograficzne, jak i filmowe z 44-letniej działalności Łodzi Kaliskiej, dopełnione współcześnie przeprowadzonymi wywiadami z członkami grupy oraz fragmentami dokumentacji aktualnie realizowanych działań artystycznych grupy.

Gośćmi pokazu, 29 listopada, o godz. 18.00 będą Marek Janiak, Makary Wielogórski, Andrzej Świetlik, Sławomir Bit oraz producent filmu – Jacek Franasik.    

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film Mały przedsiębiorca. Jak pomóc dziecku nabrać wiatru w żagle? Biuro prasowe
2024-07-23 | 01:00

Mały przedsiębiorca. Jak pomóc dziecku nabrać wiatru w żagle?

Stan psychiczny polskich dzieci i młodzieży w Polsce stale się pogarsza – według badań NFZ z 2021r. na depresję chorowało 2% dzieci w wieku 6-12 lat oraz aż 20% w grupie
Film Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)”
2024-07-22 | 11:00

Fundacja Avalon partnerem społecznym filmu „Drużyna A(A)”

Czwórka alkoholików i dwie cysterny spirytusu do przeszmuglowania w słusznej sprawie. Co może pójść nie tak? Odpowiedź widzowie poznają już 20 września, gdy
Film IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV
2024-07-18 | 01:00

IGRZYSKA OLIMPIJSKIE NA ARTE.TV

W piątek, 26 lipca, rozpoczną się wyczekiwane XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Ta największa i najbardziej prestiżowa impreza sportowa odbywa się co cztery lata i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.

Sport

Coraz mniej Polaków ćwiczy regularnie przez brak czasu i motywacji. To może pogłębiać problemy ze zdrowiem psychicznym

Ludzie, którzy w ciągu całego życia są aktywni fizycznie, zapadają na niektóre nowotwory co najmniej o 25 proc. rzadziej niż osoby mało aktywne. Mniejsze jest też u nich ryzyko wystąpienia chorób serca czy cukrzycy. Mimo świadomości dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej tylko co czwarty Polak podejmuje ją regularnie przez minimum 30 minut dziennie, zgodnie z rekomendacjami WHO – wynika z raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”. Brak ruchu najczęściej wynika z braku czasu i motywacji, ale może być także efektem poważniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym. Eksperci dowodzą, że może jednocześnie te problemy pogłębiać, co tworzy błędne koło. Duża może być rola pracodawców, by zachęcać pracowników do aktywności fizycznej.

Moda

Luna: Bardzo mocno przeżyłam swój występ na Eurowizji. Nie do końca potrafię kontrolować emocje i często po prostu wygrywają łzy

Wokalistka czuje się zaszczycona tym, że mogła reprezentować nasz kraj na tegorocznej Eurowizji w Szwecji i jak zapewnia, był to milowy krok w jej karierze. Jej zdaniem najważniejsza nie jest bowiem sama wygrana, ale możliwość zaprezentowania się szerokiemu gronu odbiorców. I choć bardzo przeżyła brak awansu do finału konkursu, to miło wspomina swój udział w tym wydarzeniu. Udało jej się zdobyć nowe doświadczenia i nawiązać wiele cennych muzycznych znajomości.