Klasycy Awangardy na wystawie
Erotyczny obraz Wojciecha Fangora, uwielbiane przez widzów akty Jerzego Nowosielskiego czy fantazje na temat kobiecego ciała w wykonaniu Władysława Jackiewicza. Te niezwykle sensualne dzieła pojawią się na czerwcowej wystawie „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”. Łącznie od 18 do 29 czerwca zaprezentowanych zostanie blisko 60 dzieł.
Erotyczny obraz Wojciecha Fangora to zupełna rzadkość na rynku. Artysta kojarzony głównie z malarstwem geometrycznym, w latach 70. i 80. powrócił do malarstwa figuratywnego, a z jego pracowni wyszła seria prac odnoszących się do relacji międzyludzkich. Fangor wierzył, że każdy człowiek posiada dwie przestrzenie, zewnętrzną oraz wewnętrzną, które wzajemnie się przenikają. Podczas każdego spotkania pomiędzy dwojgiem ludzi tworzy się także trzeci rodzaj przestrzeni, który był głównym elementem zainteresowania artysty. Przedstawił go w pracy „Przestrzeń międzypiersiowa”, która zaprezentowana zostanie na wystawie w DESA Unicum. Artysta wspomniane relacje oraz napięcie oddaje za pomocą kolorów oraz abstrakcyjnych kształtów.
Piękno kobiecego ciała jak nikt inny potrafił przedstawić Jerzy Nowosielski. Jego akty są niezwykle wysublimowane i pełne wdzięku. Kobiety dla artysty były niegasnącym źródłem inspiracji i twórczych poszukiwań. Ich ciała na obrazach Nowosielskiego są mocno zarysowane, mają charakterystycznie wydłużone kończyny, pociągłe twarze o owalnym kształcie, ciemne, migdałowe oczy. Długie, smukłe sylwetki postaci można przypisać wpływowi ikonopisarstwa. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów malarstwa Nowosielskiego są wizerunki młodych dziewczyn w sportowych strojach. Jedna z takich prac „Kobieta na plaży”, pojawi się na wystawie w DESA Unicum. Tajemnicza, ubrana w kostium gimnastyczny dziewczyna zdaje się cieszyć promieniami słońca. Postać emanuje pewnego rodzaju nieświadomą niewinnością. Drugi obraz przedstawia kobiecy akt na tle miasta.
Kobiety są źródłem inspiracji również dla Władysława Jackiewicza. Jego zauroczenie aktem zaczęło się w momencie, kiedy zobaczył „Śpiącą Wenus” Giorgione, później były to akty Modiglianiego. Pierwszy akt zatytułowany po prostu „Ciało” powstał w 1973 roku i otworzył nowy rozdział w twórczości artysty. Jak mówi sam Jackiewicz, maluje on fantazje na temat kobiecego ciała, które jest najdoskonalszym stworzonym kształtem. Artysta pokazuje sylwetki w sposób dyskretny i elegancki. Zostawia pole dla wyobraźni widza, nie zdradza tajemnicy, bez której obraz nie jest dziełem sztuki. Na wystawie pojawią się dwa jego obrazy z lat 90.
Na wystawie pojawią się również dzieła takich klasyków jak Henryk Stażewski, Jan Dobkowski, Jan Tarasin, Teresa Pągowska czy Erna Rosenstein. Wszystkie prace zostaną zlicytowane na aukcji 29 czerwca.
Wystawa „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”: 18-29 czerwca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum,w ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy po 1945”: 29 czerwca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-ke88/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.