Komiks. Legenda
Marcowa odsłona wystawy i aukcji komiksu odbędzie się pod hasłem: LEGENDA. Dedykowana jest twórczości wybitnych artystów gatunku jak Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Janusz Christa oraz zmarłego w styczniu tego roku Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela. To właśnie oni przetarli szlak następnym pokoleniom twórców sztuki komiksu. W DESA Unicum pojawią się rewelacyjne plansze i rysunki z „Thorgala”, „Funky Kovala”, „Szninkla” i „Yansa”.
Międzynarodową sławę zdobył Grzegorz Rosiński, którego „Thorgal” ma wciąż rosnącą pozycję na rynkach europejskich. Idea komiksu narodziła się dzięki Jeanowi Van Hamme, belgijskiemu pisarzowi oraz scenarzyście. Seria ukazuje się w formie albumów nieprzerwanie od 1980 roku i stanowi jeden z największych sukcesów wydawniczych w Europie. Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym Grand Prix Saint-Michel czy Grand Prix Albert Uderzo na komiksowych festiwalach za całokształt twórczości. W DESA Unicum zobaczyć można siedem plansz autorstwa rysownika, w tym zupełną rzadkość – okładkę z 1989 roku do piętnastego tomu „Thorgal. Władca Gór”.
Wśród międzynarodowych gwiazd gatunku wymienić trzeba również Bogusława Polcha, autora „Bogów z kosmosu” oraz „Funky Kovala”. W DESA Unicum pojawi się jedna z bardzo rzadkich okładek – „Nowa Fantastyka” w kolorze z 1991 roku. Inne kultowe komiksy, które przyniosły rysownikowi ogromną popularność to „Wiedźmin” i „Kapitan Żbik”. Wśród czytelników i innych twórców komiksu uchodzi za specjalistę od precyzyjnego, pełnego szczegółów rysunku.
Tytus, Romek i A'Tomek Papcia Chmiela stali się bohaterami kultowymi. W każdym kadrze znajdziemy niezwykły pomysł – wynalazek, krainę, postać czy zwariowaną myśl bohatera, a nierzadko i postać samego autora. Ta seria komiksów wychowała całe pokolenia, począwszy od końca lat 50. XX wieku. Rekordowa kwota za okładkę XX księgi przygód trójki przyjaciół padła w 2015 roku. Sprzedana została prywatnemu kolekcjonerowi za 75 tys. złotych. Tytus, Romek i A’Tomek na dobre zakorzenili się już w polskiej popkulturze.
W 2002 roku powstał pełnometrażowy film animowany oraz płyta ze ścieżką filmową. Tytusowi głosu użyczył Marek Kondrat, Romkowi – Wojciech Malajkat, a Piotr Gąsowski – A’Tomkowi. Z kolei zespół Blenders nagrał piosenkę „Banan i drzewo”, która treścią nawiązywała do komiksu. W teledysku wykorzystano animowane wstawki ukazujące różne sceny z komiksów Papcia Chmiela. Teledysk był emitowany m.in. w MTV. Na najbliższej wystawie „Komiks. Legenda”, która rozpocznie się 19 lutego w DESA Unicum, pojawi się 9 oryginalnych plansz autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego. To prace wykonane w latach 70., 80. i 90. Ciekawostką jest szkic do okładki tylnej z 1990 roku.
Na wystawie i aukcji pojawią się także rewelacyjne plansze autorstwa Janusza Christy, będące klasyką gatunku. Podobnie jak „Kapitan Kloss” Mieczysława Wiśniewskiego. Wśród artystów młodszego pokolenia warto zwrócić uwagę na Janka Kozę i jego zestaw plansz do baletu „Hamlet”. Ciekawostką jest okładka do pierwszego numeru magazynu komiksowego „AQQ” autorstwa Łukasza Zandeckiego. Pojawią się również klasyczne pozycje takie jak „Batman”, „Spider-Man”, „Hellblazer” czy „Avengersi”, stworzone przez zawodowych rysowników komiksowych, pracujących dla wydawnictw Marvel i DC. Pojawi się również plansza autorstwa Macieja Sieńczyka z komiksu „Przygody na bezludnej wyspie”, nominowanego do nagrody Nike.
Wystawa Komiks. Legenda: 19 lutego – 2 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Komiks. Legenda: 2 marca 2021 godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/komiks-fjhl/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Muzyka

Wiktor Dyduła: Produkcja płyt i nagrywanie teledysków są niezwykle kosztowne. Jeśli nie ma pomocy wytwórni fonograficznej, można założyć zbiórkę na ten cel
Wokalista przyznaje, że często na barkach artystów jest nie tylko przygotowanie materiału na płytę, ale także zebranie pieniędzy na jej nagranie, produkcję i wszelkie działania promocyjne. To wszystko sporo kosztuje. On sam może w tej kwestii liczyć na wsparcie wytwórni fonograficznej, więc jest mu łatwiej, natomiast ci, którzy są zdani sami na siebie, mają twardy orzech do zgryzienia. Dlatego też Wiktor Duduła pochwala chociażby zakładanie publicznych zbiórek na taki cel.
Farmacja
Właściciele psów i kotów szczególnie narażeni na choroby odkleszczowe. Nie decydują się jednak na profilaktyczne szczepienia

Eksperci ostrzegają, że Polska znajduje się w czołówce krajów Europy Środkowej pod względem liczby zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, a mimo to poziom zaszczepienia przeciwko tej chorobie pozostaje dramatycznie niski. Tymczasem zmiany klimatyczne, coraz wyższe temperatury, migracje kleszczy i zanik sezonowości ich aktywności powodują, że ryzyko zakażenia jest coraz większe – nie tylko w lesie, ale i w mieście, parku czy ogrodzie, a nawet w domu, szczególnie tam, gdzie mieszkają zwierzęta.
Dom i ogród
Eliza Gwiazda: Bez chemii naprawdę można wysprzątać mieszkanie na błysk. Wiele rzeczy da się doczyścić na przykład sodą

Influencerka lubi, gdy w jej domu wszystko lśni, i ma swoje sprawdzone metody sprzątania bez używania chemii. Popularne składniki, które można znaleźć w każdej kuchni, takie jak soda, ocet czy kwasek cytrynowy, okazują się bowiem równie skuteczne i wydajne jak detergenty. Eliza Gwiazda zaznacza, że naturalne metody sprzątania i czyszczenia różnych powierzchni są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla domowników i zwierząt.