Komiks. Legenda
Marcowa odsłona wystawy i aukcji komiksu odbędzie się pod hasłem: LEGENDA. Dedykowana jest twórczości wybitnych artystów gatunku jak Bogusław Polch, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Janusz Christa oraz zmarłego w styczniu tego roku Henryka Jerzego Chmielewskiego, czyli Papcia Chmiela. To właśnie oni przetarli szlak następnym pokoleniom twórców sztuki komiksu. W DESA Unicum pojawią się rewelacyjne plansze i rysunki z „Thorgala”, „Funky Kovala”, „Szninkla” i „Yansa”.
Międzynarodową sławę zdobył Grzegorz Rosiński, którego „Thorgal” ma wciąż rosnącą pozycję na rynkach europejskich. Idea komiksu narodziła się dzięki Jeanowi Van Hamme, belgijskiemu pisarzowi oraz scenarzyście. Seria ukazuje się w formie albumów nieprzerwanie od 1980 roku i stanowi jeden z największych sukcesów wydawniczych w Europie. Artysta jest laureatem wielu nagród, w tym Grand Prix Saint-Michel czy Grand Prix Albert Uderzo na komiksowych festiwalach za całokształt twórczości. W DESA Unicum zobaczyć można siedem plansz autorstwa rysownika, w tym zupełną rzadkość – okładkę z 1989 roku do piętnastego tomu „Thorgal. Władca Gór”.
Wśród międzynarodowych gwiazd gatunku wymienić trzeba również Bogusława Polcha, autora „Bogów z kosmosu” oraz „Funky Kovala”. W DESA Unicum pojawi się jedna z bardzo rzadkich okładek – „Nowa Fantastyka” w kolorze z 1991 roku. Inne kultowe komiksy, które przyniosły rysownikowi ogromną popularność to „Wiedźmin” i „Kapitan Żbik”. Wśród czytelników i innych twórców komiksu uchodzi za specjalistę od precyzyjnego, pełnego szczegółów rysunku.
Tytus, Romek i A'Tomek Papcia Chmiela stali się bohaterami kultowymi. W każdym kadrze znajdziemy niezwykły pomysł – wynalazek, krainę, postać czy zwariowaną myśl bohatera, a nierzadko i postać samego autora. Ta seria komiksów wychowała całe pokolenia, począwszy od końca lat 50. XX wieku. Rekordowa kwota za okładkę XX księgi przygód trójki przyjaciół padła w 2015 roku. Sprzedana została prywatnemu kolekcjonerowi za 75 tys. złotych. Tytus, Romek i A’Tomek na dobre zakorzenili się już w polskiej popkulturze.
W 2002 roku powstał pełnometrażowy film animowany oraz płyta ze ścieżką filmową. Tytusowi głosu użyczył Marek Kondrat, Romkowi – Wojciech Malajkat, a Piotr Gąsowski – A’Tomkowi. Z kolei zespół Blenders nagrał piosenkę „Banan i drzewo”, która treścią nawiązywała do komiksu. W teledysku wykorzystano animowane wstawki ukazujące różne sceny z komiksów Papcia Chmiela. Teledysk był emitowany m.in. w MTV. Na najbliższej wystawie „Komiks. Legenda”, która rozpocznie się 19 lutego w DESA Unicum, pojawi się 9 oryginalnych plansz autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego. To prace wykonane w latach 70., 80. i 90. Ciekawostką jest szkic do okładki tylnej z 1990 roku.
Na wystawie i aukcji pojawią się także rewelacyjne plansze autorstwa Janusza Christy, będące klasyką gatunku. Podobnie jak „Kapitan Kloss” Mieczysława Wiśniewskiego. Wśród artystów młodszego pokolenia warto zwrócić uwagę na Janka Kozę i jego zestaw plansz do baletu „Hamlet”. Ciekawostką jest okładka do pierwszego numeru magazynu komiksowego „AQQ” autorstwa Łukasza Zandeckiego. Pojawią się również klasyczne pozycje takie jak „Batman”, „Spider-Man”, „Hellblazer” czy „Avengersi”, stworzone przez zawodowych rysowników komiksowych, pracujących dla wydawnictw Marvel i DC. Pojawi się również plansza autorstwa Macieja Sieńczyka z komiksu „Przygody na bezludnej wyspie”, nominowanego do nagrody Nike.
Wystawa Komiks. Legenda: 19 lutego – 2 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Komiks. Legenda: 2 marca 2021 godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/komiks-fjhl/
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Jestem dumny z tego, jaki teraz jestem. Mam przy boku osobę, która ma na mnie bardzo dobry wpływ
Były piłkarz przyznaje, że po narodzinach córki Antosi w jego życiu dużo się zmieniło. Wszystko, co teraz robi, jest bowiem podporządkowane potrzebom i rozwojowi córeczki. Kilka miesięcy temu Jakub Rzeźniczak i jego żona Paulina podjęli decyzję o przeprowadzce z Kołobrzegu do Warszawy. Teraz natomiast planują imprezę urodzinową dziewczynki. Sportowiec podkreśla, że rodzina jest jego azylem. Przeszłość oddziela grubą kreską i zrobi wszystko, by nie popełnić już tych samych błędów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Edukacja
Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
Większa interoperacyjność między medycyną cywilną i medycyną pola walki oraz kształtowanie gotowości do podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach to jedne z fundamentów nowego modelu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej patronuje projektowi, w ramach którego model ten będzie wdrażany we współpracy między wojskiem, środowiskiem medycznym i uczelniami. Potrzeba zmian w tym zakresie jest dyktowana dynamiczną sytuacją geopolityczną.