Kominek jako centralne ogrzewanie?
Kominek jako centralne ogrzewanie? Odkrywamy, co kryje się pod pojęciami z branży kominkowej
Branża kominkowa w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszła sporą transformację. Osoby, które nie interesowały się ostatnio tematem ogrzewania z wykorzystaniem kominków, mogą zaskoczyć się szeroką ofertą, jaką można obecnie znaleźć w sklepach. Kominek jako centralne ogrzewanie to decyzja na lata. Mając to na uwadze, sprawdziliśmy różnice pomiędzy dostępnymi na rynku rozwiązaniami i wyjaśniamy podstawowe pojęcia z branży kominkowej, aby ułatwić zainteresowanym wejście w temat i wybór optymalnego rozwiązania.
Rodzaje nowoczesnych kominków
Obecnie najczęściej możemy się spotkać z trzema rodzajami kominków: mowa o kominkach konwekcyjnych, z płaszczem wodnym oraz wolnostojących (nazywanych zwykle kozami). Różnice pomiędzy nimi to nie tylko wymiary czy wydajność, ale także sposób rozprowadzania energii cieplnej czy odmienny proces instalacji. Sprawdź, który rodzaj kominka nada się najlepiej do ogrzania Twojej powierzchni i przekonaj się, że możesz wykorzystać kominek jako centralne ogrzewanie!
Kominki konwekcyjne
Kominki konwekcyjne charakteryzują się tym, że mocno się nagrzewają, a możliwość doprowadzenia kanałów wentylacyjnych do kominków konwekcyjnych sprawia, że z powodzeniem można zastosować ten kominek jako centralne ogrzewanie. Sprawdzi się do ogrzania wielu pomieszczeń, na przykład wszystkich pokoi w całym domu.
Kominki z wkładem konwekcyjnym rozprowadzają gorące powietrze, co sprawia, że są dobrym wyborem szczególnie dla pomieszczeń o dużej powierzchni. Stosuje się je także w budynkach niewystarczająco izolowanych, ponieważ kominki konwekcyjne produkują dużą ilość ciepła w krótkim czasie, dzięki czemu są w stanie ogrzać takie pomieszczenia najszybciej.
Kominki z płaszczem wodnym
Kominki z płaszczem wodnym wyróżniają się możliwością wykorzystania nowej lub już istniejącej instalacji centralnego ogrzewania – taki kominek jako centralne ogrzewanie może więc działać bez przeszkód. Wkłady tego typu wyposażone są w przyłącza, dzięki którym kominek może bezpośrednio podgrzewać wodę znajdującą się w instalacji c.o.
Istotnym plusem zastosowania kominków z płaszczem wodnym są powstałe w ten sposób oszczędności. Domowy budżet sporo zyska na tym, że klimatyczny kominek, zamiast oddawać powietrze na zewnątrz, wykorzysta zgromadzoną energię do podgrzania wody
Warto pamiętać, że kominek z płaszczem wodnym powinien zostać ujęty w projekcie domu (jeżeli budujemy nowy) lub uwzględniony podczas planowania generalnego remontu, aby z powodzeniem zaplanować optymalną instalację.
Czy ogrzewanie gazowe i kominek mogą ze sobą współpracować? Tak, ale w niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie wymiennika ciepła. W układzie otwartym jest niezbędnym elementem – zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania, odgradzając obieg kominkowy od instalacji centralnego ogrzewania. W nowszym układzie zamkniętym, wymiennik ciepła już nie jest konieczny. - tłumaczy Tomasz Kostecki, dyrektor handlowy w Unico. |
Kominki wolnostojące – typu koza
Piecyki wolnostojące to najprostsze w obsłudze z trzech wymienionych rodzajów kominków. Ich najistotniejszą zaletą jest możliwość “dobudowania” do wykończonego już wnętrza oraz niewielkie wymiary – nie zapominajmy także o niepodrabialnych wrażeniach płynących z użytkowania takiego rodzaju kominka.
Warto także pamiętać, że piecyk typu koza nie potrzebuje obudowy – jest wolnostojący i zazwyczaj na tyle estetyczny, że możemy dopasować go do każdego rodzaju wnętrza.
Na rynku dostępne są kozy stalowe oraz żeliwne. Choć żeliwne piecyki charakteryzują się nieco lepszymi właściwościami grzewczymi (ma na to wpływ między innymi grubość ścianek), sporą popularnością cieszą się ich stalowe odpowiedniki z powodu bardziej nowoczesnego wyglądu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.