Komunikaty PR

Agnieszka Graclik i Mikołaj Marcela bohaterami spotkań z cyklu Premiera online

2022-08-12  |  11:20

W kolejnym tygodniu w ramach cyklu Premiera online odbędą się dwa wydarzenia poświęcone książkom, które pozwalają spojrzeć na otaczający nas świat z nieco innej perspektywy. Bohaterami spotkań autorskich będą Agnieszka Graclik, autorka książki „Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach” oraz Mikołaj Marcela, który opowie o tytule „Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?”.

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/Empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Organizatorzy zachęcają również widzów do nagrywania pytań do gości Premier online lub oryginalnych pozdrowień w formie krótkich materiałów wideo. Należy je przesłać na adres premiera@empik.com. Wybrane filmy zostaną wyemitowane podczas spotkania, a ich autorzy otrzymają nagrody.

Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.

Agnieszka Graclik – środa, 17 sierpnia, godz. 18:00

Z okazji premiery książki „Dziki poradnik przetrwania. Megaporcja wiedzy o zwierzętach” (Wydawnictwo Wilga), jej autorka - Agnieszka Graclik będzie gościnią spotkania autorskiego online organizowanego przez Empik. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, a dociekliwi internauci będą mieli możliwość zadawania pytań.

W naszym bezpiecznym, uporządkowanym życiu rzadko myślimy o nieszczęśnikach z drugiego końca łańcucha pokarmowego. A w przyrodzie nie ma łatwo – jeśli jesteś mały, musisz kombinować, inaczej cię zjedzą. Mnogość strategii, trików i chytrych forteli jest powalająca, a kreatywność zwierząt w wymyślaniu sposobów na przetrwanie – wprawia w osłupienie.

„Dziki poradnik przetrwania” nie jest zwykłym zbiorem ciekawostek o zwierzętach. To opowieść o przebiegłych geniuszach, bezczelnych oszustach, a także o tych, którzy bronią się… klejem, kupą i włosami. Niektóre strategie – przywdzianie solidnej zbroi, zaopatrzenie się w groźną broń czy zatrudnienie agencji ochroniarskiej – od razu brzmią sensownie. Okazuje się jednak, że używanie własnej głowy zamiast drzwi do domu, udawanie czyjejś stopy, pupy czy języka albo namalowanie sobie oczu na plecach tak samo dobrze chroni przed drapieżnikami.

Mikołaj Marcela – czwartek, 18 sierpnia, godz. 18:00

Gościem w studiu Empiku będzie także Mikołaj Marcela, autor książki „Patoposłuszeństwo. Jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności i co z tym zrobić?” (Wydawnictwo Znak). Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Niewiele osób wie, że słowa „dom” i „dominacja” mają ten sam rdzeń, a łacińska familia (rodzina) pochodzi od słowa famulus oznaczającego niewolnika? Jeszcze mniej – że praktyki wychowawcze wykorzystywane dziś w szkołach i przedszkolach mają swój początek w badaniach nad zachowaniami i tresurą zwierząt. Mikołaj Marcela zwraca uwagę, że na każdym etapie życia jesteśmy uczeni bezmyślnego posłuszeństwa.

System, w którym tkwimy od narodzin, wmawia nam, że dla naszego dobra musimy się mu podporządkować. Ograniczyć pewnymi ramami swoją wyobraźnię, nie wychylać się, nie odzywać bez pytania. Im dłużej w nim tkwimy, tym bardziej przyzwyczajamy się do tego, że tak musi być. Zaczynamy wierzyć, że takie posłuszeństwo jest normalne i naturalne. A co, jeśli wcale tak nie jest? Co, jeśli rządząca naszym światem ekonomia oparta jest na XIX-wiecznych spostrzeżeniach, które już dawno zostały podważone? Co, jeśli szkoła ma za zadanie nauczyć nas między innymi akceptowania różnych form przemocy systemowej, jakie spotkamy w dorosłym życiu? Co, jeśli katastrofy klimatyczne, kryzys gospodarczy, ogólnoświatowa pandemia i konflikty zbrojne to efekty bezrefleksyjnego powielania wzorców wymyślonych przeszło 200 lat temu i mających na celu stworzenie społeczeństwa całkowicie podległego sprawującym władzę?

Mikołaj Marcela pokazuje, że nie jesteśmy skazani na trwanie w tym systemie. Już dziś są dostępne alternatywne opcje. Musimy tylko znaleźć w sobie odwagę, by się na nie zdecydować. Kiedyś zostaliśmy nauczeni, że świat musi wyglądać tak, jak wygląda. Teraz przyszedł czas, by się tego oduczyć.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka Opowieść o świcie kobiecej mocy Premiera książki „Stopy Aniołów” Biuro prasowe
2022-11-30 | 11:00

Opowieść o świcie kobiecej mocy Premiera książki „Stopy Aniołów”

Przycisnęła do serca czarodziejski woreczek schowany w fiszbinach stanika. Teraz to rozumiała. Magia jest pajęczyną… niewidzialną siecią powiązań pomiędzy niebem
Książka Zespół stresu postpandemicznego - Nowa choroba XXI wieku?
2022-11-24 | 01:00

Zespół stresu postpandemicznego - Nowa choroba XXI wieku?

Nasze mózgi potrafią się adaptować. Są w swoim funkcjonowaniu wręcz genialne. Trzeba jednak przyznać, że to, co się dzieje na świecie ostatnimi czasy, jest dla nas bardzo
Książka „Piwnica”, w której przeszłość dominuje teraźniejszość czyli nowa powieść Magdal
2022-11-23 | 01:00

„Piwnica”, w której przeszłość dominuje teraźniejszość czyli nowa powieść Magdal

Magdalena Zimniak powraca z wciągającą tajemnicą. Tym razem czytelnicy zejdą do „Piwnicy” i poznają prawdę sprzed lat, która sprawiła, że budynek nawiedza duch. Czy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Roche

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Moda

Ochrona środowiska

Polscy naukowcy mają pomysł na ograniczenie strat ciepła w budynkach. Opracowali technologię termoizolacyjnych pokryć do szyb

Od 10 do 50 proc. ciepła w gospodarstwach domowych ucieka przez okna. Rozwiązaniem nie musi być ich wymiana, ale specjalna powłoka, która zwiększy termoizolacyjność szyby. Fizycy z Polskiej Akademii Nauk opracowali folie pokryte nanowarstwami tlenku cynku z domieszką glinu, które mogą zmniejszyć utratę ciepła nawet czterokrotnie. Dzięki temu znacząco spadnie także wysokość rachunków za ogrzewanie. Nowe rozwiązanie ma być znacznie trwalsze i tańsze niż dostępne dziś na rynku folie.

IT i technologie

Przekazywanie danych równie ważne dla medycyny jak dawstwo krwi czy narządów. Polacy budują globalną platformę do wymiany takich informacji

Dzięki tworzonej przez polski start-up platformie osoby, które chcą dla dobra medycyny podzielić się informacjami o swoim zdrowiu, będą mogły to zrobić w bezpieczny sposób. Dane przekazywane przez dawców będą anonimizowane i szyfrowane. Dzięki nim instytuty i ośrodki kliniczne na całym świecie zyskają bazę, na której będzie można m.in. tworzyć algorytmy diagnostyczne czy oceniać skuteczność projektowanych dopiero terapii.