Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka – redaktorka naczelna Czwórki porozmawia z autorkami i autorami literatury Young Adult o wirtualnych korzeniach, fandomach oraz kręgach czytelniczych.
- Większość uwielbianych przez czytelniczki i czytelników pisarek nurtu young adult stawiała pierwsze kroki na Wattpadzie. Ta platforma przyczyniła się również do stworzenia społeczności osób piszących i czytających. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu podczas kolejnej dyskusji z cyklu Czwórka x Big Book Młode głosy. Data spotkania też nie jest przypadkowa – 29 października to Światowy Dzień Internetu – mówi Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka – redaktorka naczelna Czwórki.
Wśród zaproszonych m.in. Natalia Fromuth - autorka książek, m.in. „Let Me in" i „Każdego lata płakałam", debiutowała na Watpadd. Jej pierwsze opowiadanie „Perfectly Wrong" szybko doczekało się 2 mln wyświetleń; Julia Świtkiewicz, która swoją przygodę z literaturą rozpoczęła od podkradania siostrze książek Stephanie Meyer i Lucy Maud Montgomery. „Bruises of the heart" było jej debiutem literackim i manifestem niezadowolenia ze współczesnego świata.
W wydarzeniu wezmą także udział zaproszeni eksperci i ekspertki. Podczas debaty obecni będą m.in. Magdalena Bigaj, twórczyni i prezeska Fundacji Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, medioznawczyni, edukatorka higieny cyfrowej, autorka książki „Wychowanie przy ekranie"; Karol Jachymek, ekspert edukacji, kultury młodzieżowej, komunikacji w social mediach, kulturoznawca i filmoznawca, wykładowca w SWPS, autor książki „Z nosem w smartfonie. Co nasze dzieci robią w Internecie"; Lena Pięniewska – Bem, wokalistka, aktorka, kompozytorka, z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Ukończyła czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie humanistycznym. Wspiera twórców w rozumieniu mechanizmów działających wokół zawodu artysty; Izabela Szylko, pisarka, reżyserka, scenarzystka i dziennikarka, nauczycielka na kursach literackich „Maszyna do pisania”.
Chętni do wzięcia udziału w debacie mogą to zrobić na trzy sposoby:
- osobiście w Big Book Cafe, ul. Jarosława Dąbrowskiego 81 w Warszawie, gdzie odbywać się będzie debata,
- na żywo na antenie Czwórki
- podczas transmisji na Facebooku Czwórki i Big Book Cafe.
Wspólna inicjatywa Czwórki i Big Book, czyli seria debat „Młode głosy”, ma na celu zainspirowanie młodych ludzi do odkrywania literatury. W tym roku zaplanowano łącznie cztery spotkania, podczas których twórcy i twórczynie, pasjonaci literatury, eksperci, a także przedstawiciele branży wydawniczej oraz słuchacze Czwórki będą dzielić się swoimi refleksjami, spostrzeżeniami i miłością do książek.
Partnerem wydarzeń jest m.st. Warszawa, które dofinansowuje debaty w Stałym Programie Kulturalnym. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Jutro w Chorzowie rusza Port Poetycki. Przyjedzie niemal 100 autorów i autorek
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę
Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.