Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka – redaktorka naczelna Czwórki porozmawia z autorkami i autorami literatury Young Adult o wirtualnych korzeniach, fandomach oraz kręgach czytelniczych.
- Większość uwielbianych przez czytelniczki i czytelników pisarek nurtu young adult stawiała pierwsze kroki na Wattpadzie. Ta platforma przyczyniła się również do stworzenia społeczności osób piszących i czytających. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu podczas kolejnej dyskusji z cyklu Czwórka x Big Book Młode głosy. Data spotkania też nie jest przypadkowa – 29 października to Światowy Dzień Internetu – mówi Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka – redaktorka naczelna Czwórki.
Wśród zaproszonych m.in. Natalia Fromuth - autorka książek, m.in. „Let Me in" i „Każdego lata płakałam", debiutowała na Watpadd. Jej pierwsze opowiadanie „Perfectly Wrong" szybko doczekało się 2 mln wyświetleń; Julia Świtkiewicz, która swoją przygodę z literaturą rozpoczęła od podkradania siostrze książek Stephanie Meyer i Lucy Maud Montgomery. „Bruises of the heart" było jej debiutem literackim i manifestem niezadowolenia ze współczesnego świata.
W wydarzeniu wezmą także udział zaproszeni eksperci i ekspertki. Podczas debaty obecni będą m.in. Magdalena Bigaj, twórczyni i prezeska Fundacji Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, medioznawczyni, edukatorka higieny cyfrowej, autorka książki „Wychowanie przy ekranie"; Karol Jachymek, ekspert edukacji, kultury młodzieżowej, komunikacji w social mediach, kulturoznawca i filmoznawca, wykładowca w SWPS, autor książki „Z nosem w smartfonie. Co nasze dzieci robią w Internecie"; Lena Pięniewska – Bem, wokalistka, aktorka, kompozytorka, z wieloletnim doświadczeniem scenicznym. Ukończyła czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w nurcie humanistycznym. Wspiera twórców w rozumieniu mechanizmów działających wokół zawodu artysty; Izabela Szylko, pisarka, reżyserka, scenarzystka i dziennikarka, nauczycielka na kursach literackich „Maszyna do pisania”.
Chętni do wzięcia udziału w debacie mogą to zrobić na trzy sposoby:
- osobiście w Big Book Cafe, ul. Jarosława Dąbrowskiego 81 w Warszawie, gdzie odbywać się będzie debata,
- na żywo na antenie Czwórki
- podczas transmisji na Facebooku Czwórki i Big Book Cafe.
Wspólna inicjatywa Czwórki i Big Book, czyli seria debat „Młode głosy”, ma na celu zainspirowanie młodych ludzi do odkrywania literatury. W tym roku zaplanowano łącznie cztery spotkania, podczas których twórcy i twórczynie, pasjonaci literatury, eksperci, a także przedstawiciele branży wydawniczej oraz słuchacze Czwórki będą dzielić się swoimi refleksjami, spostrzeżeniami i miłością do książek.
Partnerem wydarzeń jest m.st. Warszawa, które dofinansowuje debaty w Stałym Programie Kulturalnym. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Jutro w Chorzowie rusza Port Poetycki. Przyjedzie niemal 100 autorów i autorek
Premiera książki Być żoną po raz drugi #porozwodzie
Być żoną po raz drugi #porozwodzie - wieczór autorski i premiera debiutanckiej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
M. Klajda (Miss Polonia 2024): Medycyna estetyczna to forma leczenia kompleksów. Każdy powinien sam zadecydować o ingerencji w swój wygląd
Choć medycyna estetyczna jest branżą bardzo atrakcyjną i perspektywiczną, to jednak taka ścieżka kariery nie była dla Miss Polski 2024 idealnym rozwiązaniem. Nie zdecydowała się rozwijać w tym właśnie kierunku, ale śledzi rozwój tej dziedziny. Maja Klajda nie krytykuje, ani też nie chwali tych, którzy decydują się na poszczególne zabiegi. Jej zdaniem, to indywidualna sprawa, zachęca jednak do podejmowania mądrych decyzji.
Konsument
Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.
Ochrona środowiska
Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat
Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.