O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
![Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1019332985.jpg)
„Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?” To temat wspólnej debaty radiowej Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna już w cyklu debata pokazująca różne perspektywy inspirowane literaturą Young Adults. Transmisja debaty z Big Book Cafe na antenie radiowej Czwórki, streaming video na Facebooku stacji. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge. Start o godz. 18.00!
- Literatura Young Adult wciąż jest jednym z najgorętszych tematów, a jej popularność jest ogromna. W trzeciej debacie chcemy skierować naszą uwagę na powody, skąd jest tam tyle agresji, zważywszy na wiek czytelniczek/czytelników, które/którzy po nie sięgają – zwraca uwagę Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna radiowej Czwórki.
Dramy, toksyczne relacje, psychiczne turbulencje. Gdzie leżą granice opisów przemocy w literaturze Young Adult i kto powinien brać odpowiedzialność za brutalne treści? Na te i wiele innych pytań odpowiadać będą autorki, ekspertki i eksperci oraz publiczność zgromadzona w Big Book Cafe. Wśród gości m.in. pisarka Katarzyna Barlińska [P.S. Herytiera Pizgacz], urzędnik i działacz Konrad Ciesiołkiewicz, edukatorka i specjalistka pomocy dzieciom Lucyna Kicińska oraz pedagog społeczny Filip Jach.
Chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu zapraszamy do Big Book Cafe, ul. Jarosława Dąbrowskiego 81 w Warszawie 19 listopada o godz. 18.00. Jeśli nie możesz pojawić się osobiście, by móc wyrazić swoje zdanie na żywo podczas audycji, to możesz to zrobić poprzez media społecznościowe Czwórki. Zapraszamy do wspólnej dyskusji!
- Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
- Partnerem serii debat „Młode głosy” jest m.st. Warszawa, które dofinansowuje je w Stałym Programie Kulturalnym.
![„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1198643224,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
![Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe](/files/_uploaded/glownekonf_884434667,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
![Jutro w Chorzowie rusza Port Poetycki. Przyjedzie niemal 100 autorów i autorek](/files/_uploaded/glownekonf_543524241,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Jutro w Chorzowie rusza Port Poetycki. Przyjedzie niemal 100 autorów i autorek
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.