Jutro w Chorzowie rusza Port Poetycki. Przyjedzie niemal 100 autorów i autorek

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations
ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl
Można tu posłuchać wierszy i przeczytać je na wielkiej scenie. To największe wydarzenie poetyckie na Górnym Śląsku! Już w sobotę, 21 września, do Chorzowa zjadą poeci i poetki z całego kraju. Wszystko za sprawą odbywającego się tam Portu Poetyckiego, który w tym roku ma mocny śląski akcent.
– Jeszcze kilka lat temu byliśmy kameralną imprezą. Dziś Port Poetycki to literacki festiwal, który do Chorzowa przyciąga tłumy miłośników liryki. Na jednej scenie gościmy zarówno uznane nazwiska, jak i debiutantów, dla których stajemy się miejscem pierwszego poważnego występu – mówi Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka Portu Poetyckiego. – Ale Port to nie tylko wielogodzinne czytanie wierszy. Impreza daje wgląd w cały przekrój polskiej poezji współczesnej, ukazując różne nurty, głosy i dykcje, często zaskakujące. Jest to także wydarzenie, które integruje środowisko oraz umożliwia czytelnikom bezpośredni kontakt z autorami – dodaje.
Tegoroczny Port Poetycki składa się aż z ośmiu części. Rozpocznie się już o godz. 11:00 jedynymi na Śląsku Targami Książki Poetyckiej, które zgromadzą osiem oficyn wydających poezję. Targom towarzyszyć będą spotkania z poetkami i poetami, w tym m.in. z Piotrem Gajdą, Olgerdem Dziechciarzem, Katarzyną Zwolską-Płusą, Karoliną Kułakowską, Ka Klaklą, Anetą Kamińską, Joanną Paulą Oklińską, Olgą Juskowiak, Katarzyną Nandzik, Joanną Pawlik, Rafałem Gawinem i Jackiem Bierutem. Spotkania potrwają do około godz. 15:00, kiedy to rozpoczną się warsztaty z poetką Elżbietą Lipińską.
Na godz. 16:30 zaplanowano natomiast część główną Portu, podczas której na scenie zaprezentują się goście specjalni. Wśród nich Elżbieta Lipińska – autorka sześciu książek poetyckich oraz laureatka Tyskiej Zimy Poetyckiej. Na scenie usłyszymy też urodzonego w Katowicach Stanisława Kalinę Jaglarza – songwritera i poetę, nominowanego do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Silesiusa za tom „gościć sójki”, wydany przez Bibliotekę Śląską. Mocny śląski akcent zapewni Jacenty Dżojcok, poeta i slamer, tworzący w języku śląskim. W „Sztalugarnii” Agaty Chyłek, części poświęconej artystom sztuk wizualnych, pojawi się natomiast Andrzej Ciołek. Prezentacji twórcy towarzyszyć będzie wystawa jego prac.
– W tym roku postawiliśmy na ciekawe i bardzo różnorodne głosy z Dolnego i Górnego Śląska. Na scenie nie zabraknie więc wierszy mocno lirycznych, jak i zaangażowanych, poezji o przyrodzie, ale także utworów po śląsku. To zróżnicowanie jest siłą Portu – mówi Jacek Dudek, współorganizator. Widać to także w pozostałych częściach imprezy. W Magazynie Wierszy oraz w otwartym zwłaszcza na debiutantów Hyde Parku czytać będzie w tym roku aż 76 autorek i autorów, reprezentujących różnorodne środowiska poetyckie. W przerwie na scenie wystąpi natomiast zespół FrazeR – pięcioosobowa grupa, której brzmienie łączy pop i rock.
Wstęp na Port Poetycki jest bezpłatny. Wydarzenie jest otwarte dla każdego. Impreza odbywa się na terenie Kompleksu Dobrego Smaku „Sztygarka” w Chorzowie. Wydarzeniu patronują: Miasto Chorzów, Chorzów Miasto Kultury, Szlak Zabytków Techniki, Sztygarka, Sztyg.Art oraz Dom Pracy Twórczej „Macondo”.
źródło: Port Poetycki

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.