Anyżowe dropsy Portret kobiety nieprzewidywalnej… w pewnym wieku
2Creo Magdalena Niemirowska-Kaczyńska
Fałata 3
43-300 Bielsko-Biała
dwacreo|dwacreo.pl| |dwacreo|dwacreo.pl
600206009
www.dwacreo.pl
25 marca nakładem Wydawnictwa Harde ukaże się książka „Anyżowe dropsy” pióra Aleksandry Koniecznej, reżyserki teatralnej i aktorki, znanej m.in. z takich filmów, jak ,,Ostatnia rodzina", ,,Jak pies z kotem” czy „Boże ciało”.
„Anyżowe dropsy” to poetyckie notatki Aleksandry Koniecznej, dokonywane na marginesie codziennych zdarzeń. Autorka przekłada fakty ze swojego życia i spotkania z całą galerią popularnych postaci z polskiego i międzynarodowego świata filmu, teatru, mody i mediów na obrazy, skojarzenia i metafory.
Jej myśli biegną od wrażenia do wrażenia. Nastroje przeplatają się. Żart sąsiaduje z filozoficzną refleksją. Jest śmiech i powaga. Ironia i zaduma. Kpina i czułość. W „Anyżowych dropsach” Aleksandra Konieczna przygląda się światu i sobie przenikliwie i z ciekawością - na różnym tle i z różnych perspektyw. Z tej różnorodności powstaje portret kobiety świadomej siebie, wielowymiarowej, nieprzewidywalnej… w pewnym wieku.
Lektura „Anyżowych dropsów” wymaga skupienia i spokoju. Tej książce trzeba oddać się we władanie. A ona zaskoczy wzruszeniem, inteligencją, urodą. Obrazy namalowane przez Aleksandrę Konieczną w „Anyżowych dropsach” zostaną na długo w pamięci. Pięknym dopełnieniem tekstu są zdjęcia, wykonane na potrzeby książki przez Liubov Gorobiuk
Aleksandra Konieczna występowała na deskach teatrów: Współczesnego, Dramatycznego i Rozmaitości w Warszawie. Od lat związana jest też z Teatrem Telewizji. Za poruszającą kreację Zofii Beksińskiej w filmowym obrazie Jana P. Matuszyńskiego ,,Ostatnia rodzina" otrzymała Orła Polskiej Akademii Filmowej oraz Złotego Lwa na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Rola Igi Cembrzyńskiej w filmie ,,Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka oraz kościelnej Lidii w nominowanym do Oscara filmie Jana Komasy „Boże Ciało” przyniosła jej kolejne Orły. Kinowa kariera aktorki nabiera rozpędu. Niedługo zobaczymy Aleksandrę Konieczną w serialach "Król" i "Osiecka".
Aleksandra Konieczna i Wydawnictwo Harde zapraszają do lektury. „Anyżowe dropsy” będą dostępne w księgarniach internetowych i stacjonarnych w całej Polsce od 25 marca.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.