Komunikaty PR

Chiny oczami wnikliwego obserwatora

2021-02-18  |  12:00

Chiny potrafią zaskoczyć, zmusić do refleksji nad swoim życiem, zwłaszcza jeśli za jedynych towarzyszy podróży masz Konfucjusza, czy Lao Tzu. Fascynujący obraz Państwa Środka, nieoczywistego, pełnego kontrastów i niespodzianek, odmalował na kartach swojej książki Grzegorz Kapla. Chiny bez wzajemności ukazały się nakładem wydawnictwa Burda Książki.

Chiny bez wzajemności to pełen osobistych odniesień zapis podróży po Państwie Środka. Azjatyckim gigancie, który nawet dla otrzaskanego w świecie przybysza z Europy nieustannie jawi się jako jedna wielka niespodzianka.

– Starałem się zadawać pytania, ale to nie jest łatwe, jeśli nie znasz języka i nie potrafisz odczytać ani jednego napisu. Na niektóre otrzymałem odpowiedzi, na inne nie – mówi autor książki Grzegorz Kapla. – Mam w sobie dość pokory, żeby wiedzieć że Chin nie sposób zrozumieć. Książka jest moim osobistym spojrzeniem na to państwo, kulturę, mieszkających tam ludzi. Ale nie mam złudzeń, że podróż pozwala nam zrozumieć świat. Samo patrzenie na posąg Buddy nirwany nikomu nie przyniesie. Podróż pozwala nam za to poznać siebie, zwłaszcza w ekstremalnych okolicznościach.

Uniwersalne przesłanie od myślicieli z Dalekiego Wschodu

Duchowymi przewodnikami w podróży Kapli po Państwie Środka, od  Shangri-La w Yunnanie, przez Kunming, Guilin, Kanton, Hongkongu, Makau i Szanghaj, są Konfucjusz, twórca taoizmu, Lao Tzu czy jeden z najbardziej znanych myślicieli Dalekiego Wschodu – Sun Tzu. To w pewnym sensie narratorzy Chin bez wzajemności. Konstrukcja tej niezwykłej książki jest bowiem nieoczywista, podobnie jak Państwo Środka. Każdy rozdział jest ilustracją do rozpoczynającej go refleksji któregoś z mędrców. Przemyślenia konfucjańskie mają, jak się okazuje, cały czas zastosowanie w codziennym życiu Chińczyków.

– Zresztą nie tylko Chińczyków – uważa autor. – Są to prawdy uniwersalne, powszechne. Każdy z nas, ludzi, może tam odnaleźć siebie.

Krzycz ile sił w płucach, uwolnij swojego ducha

Chiny bez wzajemności to także książka pełna barwnych i wieloznacznych opowieści, ilustrujących życie codzienne Chińczyków lub podróżnika próbującego odnaleźć się w tamtejszych realiach. Czasem jest to zwykła rozmowa z taksówkarzem, który pyta się skąd pochodzi korzystający z jego usług cudzoziemiec. Gdy uzyskuje odpowiedź, że z Polski, chce wiedzieć coś więcej. Dopytuje więc: Gdzie jest twój dom? Bo nie pojmuje, że włóczęgą jest ten, kto domu nie posiada.  Kiedy indziej spotkany przez Grzegorza Kaplę w Parku Siedmiu Gwiazd człowiek zachęca go do tego, żeby stojąc nad przepaścią, krzyknął ile sił w płucach. Po co? Żeby uwolnić swojego ducha… Mama Naxi, u której podróżnik się zatrzymał, radzi mu, że jeśli nie wie, dokąd ma iść, powinien trzymać się rzeki. Dlaczego? Bo rzeka płynie zawsze we właściwą stronę.

– Chińczycy są zupełnie inni niż to sobie często wyobrażamy – mówi Kapla – Pielęgnują swoją tożsamość, znają swoje korzenie. Produkują te wszystkie tanie rzeczy, które wysyłają na cały świat, ale sami ich nie używają. Lubią otaczać się przedmiotami, które są zarazem użyteczne, trwałe i piękne. Nie rozumieją dlaczego świat chce kupować „chińską tandetę”, ale się z tym nie spierają. Jeśli ktoś chce to robić, trzeba wyprodukować. 

Chiny bez wzajemności pierwszym Czułym Punktem

Najnowsza książka Grzegorza Kapli ukazała się 10 lutego nakładem wydawnictwa Burda Książki, inicjując nową serię – Czuły Punkt.  Będą to pozycje o ludziach, emocjach i ideach. O czułych punktach, które mogą nas łączyć lub dzielić. Seria Czuły Punkt to dotykanie świata wewnętrznego i zewnętrznego. Poszukiwanie innej perspektywy, podtekstów, przewartościowania postaw.

Pierwszą próbę opisania pojęcia punktu podjął Euklides stwierdzając: Punkt to jest to, co nie składa się z części (czego nie można rozłożyć na części). Dla Euklidesa punkt jest „miejscem” bez wymiarów, co oddał w swoich postulatach czy twierdzeniach, np. „dwie proste przecinają się w punkcie...”, „z punktu można zakreślić okrąg...”. Przez pryzmat jego pojmowania punktu, jako zarówno miejsca stycznego, jak i pozycji, z której zaczynamy patrzeć szerzej, będziemy przyglądać się światu.

 

O autorze

Grzegorz Kapla - dziennikarz, pisarz i podróżnik, autor kilku powieści, książek podróżniczych i reportaży. W końcu i ty zapłaczesz”‒ została uhonorowana Nagrodą Magellana dla najlepszej podróżniczej książki roku 2019.  Bezdech, Bezwład i Bezmiar były nominowane do Nagrody Wielkiego Kalibru, a sam autor do Róż Gali. Uważa że popełnił olbrzymi błąd i zamiast zbudować dom, mieć kredyt, rodzinę i psa, roztrwonił życie na włóczęgę po świecie: od Himalajów po Ziemię Ognistą, od Bora-Bora po litewskie bezdroża. Od pełnych fesz-feszu Pustyń Rajdu Dakar po wyświechtaną słońcem Drogę Świętego Jakuba.

Pisanie jest dla niego specyficzną odmianą samotności, nie da się tego zajęcia uprawiać w tłumie. To setki godzin sam na sam z ludźmi utkanymi z liter. Woli poszukiwać tego, co nas łączy, niż grzebać w tym, co dzieli. 

O wydawnictwie Burda Książki

Jesteśmy częścią koncernu medialnego Burda Media Polska i równocześnie jednym z liderów na polskim rynku wydawniczym, na którym istniejemy od 20 lat. Nasza oferta to ponad 1200 zróżnicowanych tytułów, ukazujących się pod markami Burda Książki i National Geographic. W naszym portfolio znajdują się powieści bestsellerowych pisarek literatury obyczajowej: Małgorzaty Kalicińskiej, Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, Katarzyny Nowakowskiej, Anny Klary Majewskiej czy Samanthy Young, a także doskonałe kryminały i thrillery Grzegorza Kapli, Joanny Opiat-Bojarskiej, Agnieszki Jeż, Kathryn Croft, Louise Jensen oraz wielu innych. Wydajemy również książki najbardziej inspirujących autorów literatury podróżniczej: Martyny Wojciechowskiej, Moniki Witkowskiej, Marka Tomalika, Jakuba Porady, Grzegorza Kapli, biografie znanych postaci świata mediów, sztuki, sportu, takich jak: Agnieszka Radwańska, Joanna Jędrzejczyk, Maryla Rodowicz, oraz książki uznanych ekspertów i autorów poradników: Anny Lewandowskiej, Agnieszki Cegielskiej, Kingi Rusin, Dagmary Skalskiej, Rafała Ohme, Łukasza Durajskiego czy Joanny Godeckiej. Nasze portfolio zawiera także bezkonkurencyjne tytuły dla dzieci, między innymi autorstwa Neli Małej Reporterki oraz Magdaleny Różczki, a od 2015 roku mamy przyjemność wydawać książki zwycięzców programu MasterChef oraz MasterChef Junior. Najmłodsi znajdą też u nas biografie znanych i lubianych sportowych idoli: Roberta Lewandowskiego, Wojciecha Szczęsnego, Roberta Kubicy czy Lionela Messi. Nasi autorzy byli wielokrotnie nagradzani za najlepszą sprzedaż swoich tytułów. Naszą dumą jest Nela Mała Reporterka, która cztery lata z rzędu zdobyła Bestseller Empiku, zostając najmłodszą laureatką tej nagrody (w latach: 2016, 2017, 2018, 2019).

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 14:00

Polskie korzenie są najważniejsze – wywiad z Joanną Colangelo, autorką książkI

Jednak „Burza” to również historia o naszych wyborach i o tym jak znajdujemy sens w śmierci. Historia przedstawiona na stronach powieści jest filozoficzną wędrówka, która w równym stopniu skłania do
Książka Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
2024-04-12 | 11:05

Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City

Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni
Książka Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego
2024-02-22 | 01:00

Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego

Ogarnięty od dziesięcioleci licznymi konfliktami Półwysep Arabski nieprzerwanie od zakończenia II Wojny Światowej pozostaje w stanie napięcia, trawiony ogniem z różnych stron.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.