Komunikaty PR

Co czytali Polacy w 2020 roku? Który tytuł zostanie Książką Roku?

2021-02-03  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Magdalena Kozakiewicz
lubimyczytać.pl

Juliusza Słowackiego 45
60-521 Poznań
m.kozakiewicz|lubimyczytac.pl| |m.kozakiewicz|lubimyczytac.pl
518839665
https://lubimyczytac.pl/

Przez cały luty można oddawać głosy w Plebiscycie Książka Roku 2020. Wśród nominowanych znajdują się książki 93 polskich i 147 zagranicznych autorów, w tym m.in. Joanny Bator, Wojciecha Chmielarza, Remigiusza Mroza, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Harlana Cobena, Jojo Moyes, Guillaume Musso, Stephena Kinga czy J.K. Rowling. Czytelnicy wybiorą najlepsze literackie tytuły w 13 kategoriach, a także wskażą fundacje i stowarzyszenia, które otrzymają ćwierć miliona złotych wsparcia od Allegro.

Czytelnicy mają głos
Plebiscyt “Książka Roku 2020 lubimyczytac.pl i Allegro” to już szósta edycja największego w Polsce głosowania czytelników na ich ulubione tytuły. W ubiegłorocznej edycji internauci na swoich faworytów oddali imponującą liczbę ponad 250 tysięcy głosów. Jak będzie w tym roku? O tym przekonamy się podczas ogłoszenia wyników już 8 marca. Jest to wyjątkowe wydarzenie również dlatego, że na wyróżnienia przekłada się realne uznanie publiczności wyrażone podczas głosowania. Dzięki temu nagrody mają bardzo duże znaczenie dla miłośników książek, a także środowiska literackiego, które od lat wspiera plebiscyt.

W roku 2020 społeczność lubimyczytać.pl oceniała w każdej minucie 5 książek, a nowa opinia pojawiała się w serwisie co minutę i 19 sekund. W sumie w serwisie czytelnicy wystawili już przeszło 25 mln ocen oraz napisali 2,5 mln opinii. To dzięki ich zaangażowaniu i wspólnie z nimi możemy już po raz szósty organizować największy plebiscyt czytelników w Polsce. Przed nami kolejna edycja Plebiscytu na Książki Roku. Nominowane tytuły były najchętniej czytane i najlepiej oceniane przez Internautów w trudnym roku 2020. To lista 245 wartościowych powieści, które pomogły czytelnikom przetrwać ciężkie chwile minionego roku, niejednokrotnie odrywając ich od przytłaczającej codzienności. Teraz wspólnie wybierzemy i wyróżnimy te książki, którym zdaniem czytelników należy się miano Książek Roku 2020 - opowiada Izabela Sadowska, prezes serwisu lubimyczytac.pl.

W tym roku wydarzeniu towarzyszy również kampania, w której do czytania i udziału w głosowaniu zachęcają m.in. aktorka Anna Dereszowska, muzyk Wojtek Mazolewski, aktor Tomek Ciachorowski, osobowość telewizyjna Robert Makłowicz, a także dziennikarka i autorka cyklu “ĄĘ” Kamila Kalińczak i fotograf Michał Wilczewski znany jako “Wujaszek Liestyle”.

Wsparcie dla środowiska literackiego

Organizatorzy, tak jak w poprzednim roku, wyniki plebiscytu zamierzali ogłosić na uroczystej gali, niestety z racji trwającej pandemii plany uległy zmianie. Wyniki zostaną ogłoszone w formie filmu w serwisie lubimyczytać.pl, a także w Allegro. Natomiast zamiast gali, organizatorzy przygotowali niespodziankę. Szósta edycja plebiscytu będzie wyjątkowa ze względu na charytatywny aspekt wydarzenia. Internauci obok głosów na Książki Roku, wybiorą Fundację/Stowarzyszenie Roku 2020, a Allegro przekaże kwotę 250 tys. zł, która zasili konta wybranych fundacji i stowarzyszeń. Nominowane w tej kategorii są podmioty, które aktywnie i efektywnie wspierały środowisko literackie oraz branżę książki w czasie pandemii COVID-19. W głosowaniu udział biorą: Fundacja Wisławy Szymborskiej, Fundacja “ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Powszechnego Czytania, Stowarzyszenie Unia Literacka, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Focus na książki

Kategoria “Książki” na Allegro jest niezwykle obszerna i oferuje różnorodny wybór - od fantastyki przez literaturę piękną po kulinaria. Miłośnicy czytelnictwa znajdą tam również gadżety związane ze światem książek. W 2020 roku Polacy kupili na Allegro aż 18 milionów książek - to średnio 35 książek sprzedanych na minutę. Cieszymy się, że możemy być partnerami ogólnopolskiego plebiscytu i wesprzeć fundacje działające na polu czytelnictwa i literatury konkretną kwotą - mówi Jacek Weichert, dyrektor segmentu Kultura i Rozrywka, Kolekcje i Sztuka w Allegro.

W poprzednim roku użytkownicy Allegro szczególnie chętnie sięgali po książki dziecięce i młodzieżowe. Oprócz tego na podium znalazła się także beletrystyka - w tej kategorii najczęściej wybierano literaturę piękną. Poza tym niezmiennie użytkownicy kupują także podręczniki - ta kategoria znalazła się na trzecim miejscu pod względem popularności.

Głosy można oddawać od 1 do 28 lutego 2020 pod adresem: https://lubimyczytac.pl/plebiscyt. Wybierzmy razem Książki Roku 2020!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: lubimyczytać.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka „Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe
2024-12-09 | 11:00

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

Młoda wyobraźnia, wielkie marzenia i wsparcie najbliższych – właśnie te trzy elementy stworzyły „Powstanie Bohaterów”, niezwykłą książkę napisaną przez
Książka O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
2024-11-14 | 01:00

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

„Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?” To temat wspólnej debaty radiowej Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna już w cyklu debata pokazująca różne
Książka Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
2024-10-28 | 15:00

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe

Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.