Cykl #premieraonline w tym tygodniu
Interaktywne transmisje odbywają się na stronieFacebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.
Karolina Wigura, Piotr Trudnowski, Krzysztof Zalewski – środa, 3 marca, godz. 18:00
Gośćmi dyskusji towarzyszącej premierze marcowego wydania „Pisma. Magazynu Opinii” będą Karolina Wigura, Piotr Trudnowski i Krzysztof Zalewski. Tematem rozmowy będą konsekwencje rosnącej frustracji wywołanej pandemią, w dobie mediów społecznościowych i politycznych podziałów, oraz próby szukania głębszego porozumienia między wściekłymi na siebie wzajemnie grupami. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
„Miesiące frustracji, pustego czasu i pozbawienia dawnego sposobu życia, tak charakterystyczne dla przedłużającego się kryzysu covidowego, w dobie mediów społecznościowych potrafią skutkować potężnymi wybuchami społecznego buntu”– pisze Karolina Wigura w eseju do marcowego „Pisma” i prognozuje, że nie tylko rok 2021, lecz również następne lata przyniosą nam wiele publicznych wybuchów gniewu.
Cykl wirtualnych spotkań #premieraonline to okazja nie tylko do spotkania ulubionych autorów książek, ale także przestrzeń do wartościowych dyskusji. W najbliższą środę o godz. 18:00 Krzysztof Zalewski wraz z Karoliną Wigurą i Piotrem Trudnowskim związanymi z „Pismem. Magazynem Opinii” podejmą rozmowę o konsekwencjach rosnącej frustracji wywołanej pandemią i możliwych dalszych scenariuszach. W czwartek swoich czytelników przed ekrany zaprosi zaś Michał Gołkowski, który opowie o książce „Stalowe szczury. Fort 72. Tom 5”.
Michał Gołkowski – czwartek, 4 marca, godz. 18:00
O książce „Stalowe szczury. Fort 72. Tom 5” (Wydawnictwo Fabryka Słów) opowie jej autor – Michał Gołkowski. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Kilkudziesięciu żołnierzy z obu stron konfliktu zostało zasypanych w zbombardowanym forcie. Jeśli istnieje jakakolwiek droga na powierzchnię – oni o tym nie wiedzą. Jeśli istnieją jakiekolwiek zapasy – oni o tym nie wiedzą. Jeśli istnieje jakikolwiek sposób, by uciec szaleństwu – oni o tym nie wiedzą. Pośród wszechogarniającej ciemności podziemnych korytarzy snuje się ponura opowieść o obowiązku, honorze żołnierza, tkwiących w duszy każdego człowieka uprzedzeniach i strachu oraz o demonach, które budzą się do życia w miarę tego, jak gaśnie wątły płomień rozumu.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.