Gruzowisko - książka dla miłośników powieści obyczajowej i historii
„Gruzowisko” pióra Aleksandry Katarzyny Maludy ukaże się 19 marca nakładem Wydawnictwa Szara Godzina. To opowieść o ludziach, których połączyło pragnienie miłości, tęsknota i samotność, a rozdzieliły brzemię wojennych doświadczeń i życiowe próby. To również oparta na faktach, biografiach, relacjach historia podnoszącej się z gruzów Warszawy.
Styczeń 1945 r. Warszawa w gruzach.
On – Leon Zarzeczny, stroiciel fortepianów. Każdy kikut kamienicy, każde wejście do kanału, każdy krzyż przypomina mu o powstańczych walkach. Próbuje budować swoje życie w nowej rzeczywistości. Jednocześnie szuka bliskich. Ocaleli?
Ona - Ewa Lerska. Niesie pamięć zsyłki do Kazachstanu i służby wojskowej w armii generała Berlinga. Dla niej wojna trwa nadal. Za wschodnią granicą została jej mała córeczka. Do czego może posunąć się matka, by odzyskać dziecko?
Trudna powojenna codzienność kobiety i mężczyzny, których połączył przypadek.
A w tle odradzająca się Warszawa. Portret ludzi i miejsc naszkicowany przez autorkę na podstawie wspomnień świadków odbudowy stolicy. Profesor Jan Zachwatowicz, Olgierd Straszyński, Andrzej Panufnik, Jerzy Waldorff… Pierwsza kawiarnia Mieczysława Fogga przy Marszałkowskiej 119, Teatr Malickiej, budowa Trasy W-Z…
„Gruzowisko” Aleksandry Katarzyny Maludy przenosi nas w czasy, straszne i dziwne, które odcisnęły swoje piętno na historii każdej polskiej rodziny, nie tylko warszawiaków. Autorka opowiada o nich tak zajmująco, że nie sposób oderwać się od lektury.
Aleksandra Katarzyna Maludy pisze takie książki, jakie sama chciałaby przeczytać. Jest absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego i pasjonatką historii.
Aleksandra Katarzyna Maludy i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania. „Gruzowisko” będzie dostępne w księgarniach stacjonarnych i internetowych od 19 marca.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
S. Karpiel-Bułecka: Sam talent nie wystarczy, by odnieść sukces w branży muzycznej. Trzeba też mieć trochę szczęścia i spotkać odpowiednich ludzi
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, między innymi za sprawą streamingu i powszechnego dostępu do internetu, rynek muzyczny w Polsce przeszedł prawdziwą rewolucję. Zauważają to zarówno doświadczeni artyści, jak Sebastian Karpiel-Bułecka, jak i młodsze pokolenie, reprezentowane przez Miuosha. Obaj wokaliści podkreślają, że sukces w branży muzycznej jest wynikiem wielu czynników. Lider zespołu Zakopower zaznacza, że niezależnie od sytuacji młodzi artyści powinni być konsekwentni i wierzyć w swoje możliwości, bo to jest kluczowe w budowaniu kariery.
Problemy społeczne
Strach przed porażką i brak wiary we własne siły blokują rozwój przedsiębiorczości kobiet. Częściej zakładają za to firmy z misją
Kobiety stanowią mniejszość w zarządach firm, rzadziej też niż mężczyźni zakładają własne działalności gospodarcze. W UE na taki krok decyduje się 10 proc. pracujących pań, w Polsce – 13 proc. – wynika z raportu „Biznes na wysokich obcasach” PIE. Strach przed porażką i brak wiary w swoje umiejętności powstrzymują kobiety częściej niż mężczyzn przed założeniem działalności. Kluczową rolę mogą pełnić programy mentoringowe prowadzone przez kobiety.
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.