Komunikaty PR

„Halny” – premiera audiobooka

2021-03-01  |  11:00
Biuro prasowe

Kolejny tydzień spotkań autorskich z cyklu #premieraonline otworzą twórcy związani z premierą audiobooka „Halny” Igora Jarka, wyróżnionego Odkryciem Empiku 2020. W najbliższy wtorek 2 marca o godz. 18.00 sam autor wraz z aktorami odgrywającymi główne role w produkcji opowiedzą o kulisach przeniesienia zbioru opowiadań do świata cyfrowego.

Transmisja z interaktywnego studia Empiku dostępna będzie na stronie Facebook.com/empikcom.

Data spotkania nie jest przypadkowa. To właśnie 2 marca „Halny” Igora Jarka będzie miał swoją premierę w aplikacji Empik Go w formie audiobooka. Zebrany w jednym tomie nieoczywisty zbiór opowiadań („Nowohucka kolęda", „Królowa" i „Halny") stanowiący debiut prozatorski autora łączy miejsce akcji – Nowa Huta – i środowisko bohaterów. To gangsterzy, dilerzy narkotyków, nieudani muzycy po wyrokach za spowodowanie po pijanemu śmierci kilku osób. Ich wewnętrzne monologi są prawdziwe, także za sprawą języka – brutalnego, wulgarnego, o mocnym, miejscami rapowym rytmie. „Halny" jest portretem miasta, chociaż nie tego kulturalnego, ani nawet tego znanego turystom. Nie chodzi tu też o historię czy np. topografię. Igor Jarek z wielkim talentem portretuje mieszańców. Tych, którzy z Krakowem – Miastem Literatury UNESCO nie mają nic wspólnego.

Książka wydana w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Nisza została doceniona przez szeroką publiczność i przyniosła autorowi nagrodę Odkrycie Empiku 2020 w kategorii Literatura. To wyjątkowe wyróżnienie wskazuje twórców, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje artystyczne wizje, wyznaczając możliwe kierunki rozwoju w polskiej kulturze. Jak uzasadniło jury złożone z uznanych ekspertów, nagrodę tę zdecydowali się przyznać Igorowi Jarkowi„za oddanie głosu tym, którzy w życiu mają pod górkę. Za stylistyczny skok na główkę, za język, który męczy, kłuje i uwiera, ale nie pozwala się oderwać. Za przeniesienie Nowej Huty w świat rodem z filmów Tarantino. Za narodziny pisarza”.

Podczas spotkania autorskiego online prowadzonego przez Weronikę Wawrzkowicz twórca zdradzi szczegóły związane z powstawaniem powieści, a także samego audiobooka. Towarzyszyć mu będą aktorzy odgrywający główne role w produkcji – Marta Dylewska i Michał Podsiadło. Podczas transmisji możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Dla zapewnienia pełnego komfortu i dostępności spotkanie będzie tłumaczone także na język migowy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka „Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe
2024-12-09 | 11:00

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

Młoda wyobraźnia, wielkie marzenia i wsparcie najbliższych – właśnie te trzy elementy stworzyły „Powstanie Bohaterów”, niezwykłą książkę napisaną przez
Książka O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
2024-11-14 | 01:00

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

„Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?” To temat wspólnej debaty radiowej Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna już w cyklu debata pokazująca różne
Książka Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
2024-10-28 | 15:00

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe

Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Problemy społeczne

W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.