„Halny” – premiera audiobooka
Kolejny tydzień spotkań autorskich z cyklu #premieraonline otworzą twórcy związani z premierą audiobooka „Halny” Igora Jarka, wyróżnionego Odkryciem Empiku 2020. W najbliższy wtorek 2 marca o godz. 18.00 sam autor wraz z aktorami odgrywającymi główne role w produkcji opowiedzą o kulisach przeniesienia zbioru opowiadań do świata cyfrowego.
Transmisja z interaktywnego studia Empiku dostępna będzie na stronie Facebook.com/empikcom.
Data spotkania nie jest przypadkowa. To właśnie 2 marca „Halny” Igora Jarka będzie miał swoją premierę w aplikacji Empik Go w formie audiobooka. Zebrany w jednym tomie nieoczywisty zbiór opowiadań („Nowohucka kolęda", „Królowa" i „Halny") stanowiący debiut prozatorski autora łączy miejsce akcji – Nowa Huta – i środowisko bohaterów. To gangsterzy, dilerzy narkotyków, nieudani muzycy po wyrokach za spowodowanie po pijanemu śmierci kilku osób. Ich wewnętrzne monologi są prawdziwe, także za sprawą języka – brutalnego, wulgarnego, o mocnym, miejscami rapowym rytmie. „Halny" jest portretem miasta, chociaż nie tego kulturalnego, ani nawet tego znanego turystom. Nie chodzi tu też o historię czy np. topografię. Igor Jarek z wielkim talentem portretuje mieszańców. Tych, którzy z Krakowem – Miastem Literatury UNESCO nie mają nic wspólnego.
Książka wydana w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Nisza została doceniona przez szeroką publiczność i przyniosła autorowi nagrodę Odkrycie Empiku 2020 w kategorii Literatura. To wyjątkowe wyróżnienie wskazuje twórców, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje artystyczne wizje, wyznaczając możliwe kierunki rozwoju w polskiej kulturze. Jak uzasadniło jury złożone z uznanych ekspertów, nagrodę tę zdecydowali się przyznać Igorowi Jarkowi„za oddanie głosu tym, którzy w życiu mają pod górkę. Za stylistyczny skok na główkę, za język, który męczy, kłuje i uwiera, ale nie pozwala się oderwać. Za przeniesienie Nowej Huty w świat rodem z filmów Tarantino. Za narodziny pisarza”.
Podczas spotkania autorskiego online prowadzonego przez Weronikę Wawrzkowicz twórca zdradzi szczegóły związane z powstawaniem powieści, a także samego audiobooka. Towarzyszyć mu będą aktorzy odgrywający główne role w produkcji – Marta Dylewska i Michał Podsiadło. Podczas transmisji możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Dla zapewnienia pełnego komfortu i dostępności spotkanie będzie tłumaczone także na język migowy.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.