„Halny” – premiera audiobooka
Kolejny tydzień spotkań autorskich z cyklu #premieraonline otworzą twórcy związani z premierą audiobooka „Halny” Igora Jarka, wyróżnionego Odkryciem Empiku 2020. W najbliższy wtorek 2 marca o godz. 18.00 sam autor wraz z aktorami odgrywającymi główne role w produkcji opowiedzą o kulisach przeniesienia zbioru opowiadań do świata cyfrowego.
Transmisja z interaktywnego studia Empiku dostępna będzie na stronie Facebook.com/empikcom.
Data spotkania nie jest przypadkowa. To właśnie 2 marca „Halny” Igora Jarka będzie miał swoją premierę w aplikacji Empik Go w formie audiobooka. Zebrany w jednym tomie nieoczywisty zbiór opowiadań („Nowohucka kolęda", „Królowa" i „Halny") stanowiący debiut prozatorski autora łączy miejsce akcji – Nowa Huta – i środowisko bohaterów. To gangsterzy, dilerzy narkotyków, nieudani muzycy po wyrokach za spowodowanie po pijanemu śmierci kilku osób. Ich wewnętrzne monologi są prawdziwe, także za sprawą języka – brutalnego, wulgarnego, o mocnym, miejscami rapowym rytmie. „Halny" jest portretem miasta, chociaż nie tego kulturalnego, ani nawet tego znanego turystom. Nie chodzi tu też o historię czy np. topografię. Igor Jarek z wielkim talentem portretuje mieszańców. Tych, którzy z Krakowem – Miastem Literatury UNESCO nie mają nic wspólnego.
Książka wydana w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Nisza została doceniona przez szeroką publiczność i przyniosła autorowi nagrodę Odkrycie Empiku 2020 w kategorii Literatura. To wyjątkowe wyróżnienie wskazuje twórców, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje artystyczne wizje, wyznaczając możliwe kierunki rozwoju w polskiej kulturze. Jak uzasadniło jury złożone z uznanych ekspertów, nagrodę tę zdecydowali się przyznać Igorowi Jarkowi„za oddanie głosu tym, którzy w życiu mają pod górkę. Za stylistyczny skok na główkę, za język, który męczy, kłuje i uwiera, ale nie pozwala się oderwać. Za przeniesienie Nowej Huty w świat rodem z filmów Tarantino. Za narodziny pisarza”.
Podczas spotkania autorskiego online prowadzonego przez Weronikę Wawrzkowicz twórca zdradzi szczegóły związane z powstawaniem powieści, a także samego audiobooka. Towarzyszyć mu będą aktorzy odgrywający główne role w produkcji – Marta Dylewska i Michał Podsiadło. Podczas transmisji możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Dla zapewnienia pełnego komfortu i dostępności spotkanie będzie tłumaczone także na język migowy.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.