Komunikaty PR

Intymne rozmowy i muzyczne powroty

2021-06-02  |  11:05
Biuro prasowe

W najbliższym tygodniu w ramach cyklu Premiera online odbędzie się spotkanie wokół książki „Seksualne życie Polaków” – reportażu Magdy Mieśnik i Piotra Mieśnika, autorów bestsellerowych „Prostytutek”. Nie zabraknie też muzycznych emocji. Gośćmi Empiku będą Marta Bijan oraz zespół Tulia. Artystki opowiedzą o swoich najnowszych albumach. Co więcej, premiera czerwcowego numeru „Pisma. Magazynu Opinii” będzie stanowiła okazję do dyskusji na temat współczesnego oblicza seksualności. W debacie wezmą udział Iga Dzieciuchowicz, Kasia Koczułap i Przemysław Pilarski.

Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Partnerem cyklu Premiera online jest mBank.

Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik – poniedziałek, 7 czerwca, godz. 18:00

Co Polacy robią w czterech ścianach swoich sypialń? Rąbka tajemnicy w książce „Seksualne życie Polaków”(Wydawnictwo W.A.B.) uchylają Magda Mieśnik i Piotr Mieśnik. Z okazji premiery reportażu odbędzie się spotkanie online, podczas którego autorzy opowiedzą o przełamywaniu tabu i zdradzą, co zaskoczyło ich podczas zbierania materiałów. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

„Seksualne życie Polaków” opowiada o tym, jak wygląda drugie, skrywane życie naszych sąsiadów, babć czy znajomych z pracy. Zrywa z Polaków ciepłą kołderkę konserwatyzmu, wstydu i niewinności. I bez zahamowań pokazuje, co znajduje się pod nią naprawdę. Polacy w krótkim czasie, głównie dzięki internetowi, przeprowadzili prawdziwą rewolucję seksualną. Życie seksualne nie toczy się już wyłącznie w sypialniach, lecz także w klubach dla swingersów, studiach BDSM, na wakacjach, w przestrzeni online, a nawet w miejscach publicznych.

Tulia – wtorek, 8 czerwca, godz. 18:00

Nowy rozdział w historii grupy Tulia nosi tytuł „Półmrok”. Zespół łączący w swej twórczości charakterystyczny dla muzyki ludowej biały śpiew oraz nowoczesną produkcję wraca z drugim, całkowicie autorskim albumem. Z okazji premiery krążka Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak wezmą udział w spotkaniu online z internautami. Rozmowę z artystkami poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

O Tulii zrobiło się głośno w październiku 2017 roku. Zespół Depeche Mode opublikował na swoim oficjalnym fanpage'u zaskakującą, folkową wersję jednego ze swoich największych przebojów, „Enjoy the Silence”, w wykonaniu wokalistek ze Szczecina. Rok później ukazała się debiutancka płyta grupy Tulia, którą wypełniły covery utworów tak znakomitych artystów jak Obywatel GC, Wilki, O.N.A, Seweryn Krajewski, Stan Borys czy Dawid Podsiadło, a także zupełnie nowe kompozycje. Album został obsypany nagrodami, m.in. prestiżowym „Fryderykiem” i zyskał status platynowej płyty. W lutym 2019 roku grupa została wybrana do reprezentowania Polski w Konkursie Eurowizji w Tel-Awiwie z piosenką „Pali się (Fire of Love)”. 

Tulia powraca z wyczekiwanym krążkiem „Półmrok”. Za wszystkie kompozycje odpowiada duet Sonia Krasny i Nadia Dalin, znany z pierwszych autorskich utworów grupy. Producentem muzycznym albumu ponownie został Marcin Kindla, który współpracował z zespołem przy debiutanckiej płycie.

– „Półmrok” to pełna emocji, uczuć i sprzeczności opowieść o relacji dwojga ludzi. Los jest nieprzewidywalny, a życie pisze różne scenariusze. Wcielamy się w rolę narratorek. Wysłuchajcie naszej opowieści o zmartwieniu, smutku, żalu, rozpaczy, gniewie, samotności, ale też radości, nadziei i sile– zachęcają członkinie zespołu Tulia.

Na spotkanie z artystkami zaprasza Empik wraz z Universal Music Polska oraz Going.

CO NOWEGO – Seks. Czego tak naprawdę się wstydzimy? – Premiera Pisma 06/2021 – środa, 9 czerwca, godz. 18:00

Gośćmi kolejnego spotkania z cyklu Co nowego będą Iga Dzieciuchowicz, Przemysław Pilarski i Kasia Koczułap. Premiera czerwcowego wydania „Pisma. Magazynu Opinii”stanowi okazję do dyskusji na temat współczesnej seksualności. Rozmowę z ekspertami poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.

Irlandzki poeta Oscar Wilde napisał pod koniec XIX wieku, że „na tym świecie wszystko sprowadza się do seksu. Poza samym seksem, który sprowadza się do władzy”. Ponad 100 lat później nasza codzienność wydaje się jeszcze bardziej kipieć od seksu. Jest obecny w mediach, kulturze, sporcie, reklamie i codziennych żartach. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że im więcej słyszymy o seksie, tym bardziej rośnie społeczny wstyd z nim związany. Jak często myślimy o własnej seksualności? Czy w ogóle ją rozumiemy? Czy potrafimy rozmawiać z bliskimi o seksie? Skąd czerpiemy informacje na tematy związane z seksualnością i wynikającymi z niej potrzebami? Czy wiemy, do kogo zwrócić się o pomoc? A przede wszystkim, czy w ogóle potrafimy rozpoznać problem? Jak się zmieniła seksualność Polek i Polaków i nasze podejście do seksu? O tym wszystkim porozmawiają goście Empiku podczas premiery czerwcowego „Pisma”.

Iga Dzieciuchowicz – reporterka i feministka, z wykształcenia teatrolożka, absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu. Przez kilka lat była recenzentką „Gazety Teatralnej. Didaskalia” i portalu e-teatr.pl, potem współpracowała z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Od 2016 roku redaktorka „Codziennika Feministycznego”. Autorka trzeciego sezonu „Śledztwa Pisma”. Wraz z Witoldem Beresiem i Krzysztofem Burnetko jest współautorką książki „Bartoszewski. Droga”. Jej reportaże ukazały się m.in. w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym” i Onecie; jest stałą felietonistką miesięcznika „Kraków”. W swoich tekstach porusza tematykę praw kobiet i dyskryminacji ze względu na płeć; poszukuje bohaterek, które uwierzyły w swoją sprawczość i siłę. Interesują ją historie wykluczonych i wszystkich tych, którzy nie akceptują swoich życiorysów – mniejszości seksualnych oraz osób z doświadczeniem przemocy domowej i seksualnej czy skrzywdzonych przez polski wymiar sprawiedliwości.

Przemysław Pilarski – dramatopisarz, scenarzysta, dramaturg, dziennikarz; kiedyś również stand-upper. Współautor książek „Sztuka obsługi penisa” i „Jak facet z facetem. Rozmowy o seksualności i związkach gejowskich”. W przyszłym roku ukaże się jego kolejna książka, również o seksie – napisana tym razem z psychoterapeutką Magdaleną Chorzewską. Autor dramatów wystawianych i publikowanych w kraju i za granicą, a także licznych scenariuszy programów i seriali telewizyjnych. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz konkursu „Metafory Rzeczywistości”.

Kasia Koczułap – psycholożka z wykształceniem seksuologicznym. Autorka projektu i aplikacji „Co z tym seksem”. Promotorka wiedzy o seksie. Współpracuje z Fundacją SEXED.PL.

Marta Bijan – środa, 9 czerwca, godz. 20:00

Podczas spotkania online z fanami Marta Bijan opowie o swoim drugim albumie „SZTUKA PŁAKANIA”, wydanym po trzech latach od debiutu. Rozmowę z artystką poprowadzi Agnieszka Szydłowska.

Marta Bijan lubi znikać. Zniknęła po finale programu X-Factor (2014) i pojawiła się dopiero po czterech latach z debiutanckim albumem „Melancholia” wydanym pod skrzydłami wytwórni Sony Music Poland. Jak sama uważa, ta płyta była muzycznym pamiętnikiem obejmującym dość długi okres jej życia, zapoczątkowany jeszcze w czasach nastoletnich, kiedy zaczęła pisać pierwsze piosenki.

Po premierze debiutanckiego krążka znów zniknęła. Minęły niecałe trzy lata, podczas których Bijan nie próżnowała: wydała trzy książki, wyreżyserowała krótkometrażowy horror i ukończyła studia filmowe. Dopiero jesienią 2020 ukazał się jej nowy singiel „lato smakuje” w zupełnie odmiennym, ciężkim klimacie, a za nim kolejne: inspirowana klimatem lat 80. „szczelina” i nostalgiczny „disneyend”. Za produkcją muzyczną wszystkich tych numerów stoi Haldor Grunberg czynnie grający w zespołach Mentor, Thaw i Untervoid, na co dzień zajmujący się muzyką metalową. Po miesiącach oczekiwania można posłuchać nowej płyty artystki, wydanej samodzielnie, bez pomocy wytwórni.

– „SZTUKA PŁAKANIA” to moja próba okiełznania smutku i mroku, które zawsze głośno we mnie krzyczały. Za głośno. Chciałam sprawdzić, czy potrafię w nich pływać, nie topiąc się, a jedynie unosząc na ich powierzchni – ze spokojem i poczuciem bezpieczeństwa. Chciałam o nich opowiadać, zniżając głos, przy akompaniamencie filmowych dźwięków, jakbym snuła historie, które sama lubię czytać, oglądać i których lubię słuchać. Myślę, że się udało. Razem z Haldorem stworzyliśmy album, który jest połączeniem naszych z pozoru zupełnie różnych muzycznych osobowości – mojej poetyckości i melancholii z domieszką mroku i jego ciężkich, ciemnych brzmień. A ja w swoich tekstach i melodiach nauczyłam się płakać mniej teatralnie, krzyczeć mniej rozpaczliwie. Dopiero niedawno, może przez pandemię, dotarło do mnie, że to wielka sztuka, którą ciągle muszę zgłębiać– komentuje artystka.

Na spotkanie z Martą Bijan zaprasza Empik wraz z e-Muzyka oraz Going.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka „Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe
2024-12-09 | 11:00

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

Młoda wyobraźnia, wielkie marzenia i wsparcie najbliższych – właśnie te trzy elementy stworzyły „Powstanie Bohaterów”, niezwykłą książkę napisaną przez
Książka O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
2024-11-14 | 01:00

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

„Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?” To temat wspólnej debaty radiowej Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna już w cyklu debata pokazująca różne
Książka Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
2024-10-28 | 15:00

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe

Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.