Komunikaty PR

Jolanta Kwaśniewska i Jakub B. Bączek w rozmowach o samotności w XXI wieku

2023-09-21  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Samotność to największa plaga, z jaką zmagamy się od lat w całym, nie tylko zachodnim, społeczeństwie; plaga, która żniwo zbiera demokratycznie zarówno wśród starych jak i młodych, biednych i bogatych, oraz, co najbardziej szokujące, zarówno tych otoczonych ludźmi jak i opuszczonych przez bliskich i społeczeństwo. Z samotnością przynajmniej raz w swoim życiu zmagał się absolutnie każdy z nas. Stąd właśnie inicjatywa Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” oraz Fundacji JBB Jakuba B. Bączka, aby stworzyć wspólnie książkę, która tę samotność wytłumaczy, oswoi i pokona. „Tacy sami. Szczerze o samotności” zbierająca rozmowy ze znanymi i uwielbianymi polskimi postaciami jest dostępna już od 21 września…

Kilka dni przed Bożym Narodzeniem 2022 roku w siedzibie Fundacji Porozumienie Bez Barier miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska spotkała się z Jakubem B. Bączkiem, mentorem, wykładowcą akademickim i biznesowym oraz autorem ponad 20 książek. Tematem spotkania była samotność – ta której doświadcza każdy z nas, ale i ta która staje się udziałem niewielu. Samotność, która przewijała się wcześniej i dalej przewija w wielu rozmowach prowadzonych przez Fundację Porozumienia Bez Barier z jej podopiecznymi, głównie osobami starszymi, będącymi beneficjentami projektu „Oswajanie starości”. Osoby te zapytane, co najbardziej im dokucza, przeszkadza czy też martwi, najczęściej odpowiadały, że… SAMOTNOŚĆ. I to nie tylko ta wynikająca z osamotnienia, opuszczenia przez osoby bliskie, ich śmierć czy też dystans fizyczny. Również, a może i przede wszystkim, ta, która pojawia się w wyniku odsunięcia starszej osoby przez społeczeństwo lub samodzielnego, mimowolnego nieraz odsuwania się osoby starszej od społeczeństwa – w wyniku wstydu, choroby, poczucia bycia niepotrzebnym… Ten sam problem, poczucie wyobcowania i samotności sygnalizują również ludzie w każdym wieku i na różnych etapach w życiu podczas mentoringów i szkoleń prowadzonych przez Jakuba B. Bączka i Fundację JBB.

Wówczas podczas tego grudniowego spotkania narodził się pomysł i potrzeba, aby wyjść do społeczeństwa z przesłaniem: „Nie jesteś sam!”. Jak jednak to zrobić w taki sposób, aby trafić do każdego, zdobyć uwagę szerokiego odbiorcy, poruszyć czułe struny nie tylko zwykłego czytelnika, ale i instytucji, ludzi, którzy mają wpływ na kształtowanie się trendów społecznych i opinii publicznej? Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska i Jakub B. Bączek postanowili zaangażować do projektu 9 uwielbianych i cenionych przez Polaków osób. Z każdą z nich postanowili przeprowadzić intymny i pogłębiony wywiad na temat ich doświadczeń, przekonań oraz, bardzo często, trudnych i nieraz traumatycznych przejść – po to, aby móc przekazać wszystkim Polakom szczere i pozbawione sztucznej otoczki słowa ludzi, których wszyscy postrzegamy jako pozbawionych wad, zawsze szczęśliwych i uprzywilejowanych. Ci ludzie, których na co dzień podziwiamy i których doświadczamy jedynie poprzez poznawanie ich medialnego wizerunku, zgodzili się podzielić swoimi najskrytszymi myślami po to, aby razem z oboma Fundacjami zanieść ludziom słowa otuchy i pocieszenia.

W ten sposób doszło do powstania książki „Tacy sami. Szczerze o samotności”. Wśród jej bohaterów znaleźli się: Michał Bajor, Siostra Małgorzata Chmielewska, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marek Kondrat, Teresa Lipowska, Krystyna Mazurówna, Katarzyna Miller, Andrzej Seweryn oraz Marta Żmuda-Trzebiatowska. Każdy z rozmówców zaskoczył swoim spojrzeniem na samotność, powiedział jak ją widzi i nieraz obraz ten był naprawdę zaskakujący. Rozmówcy dzielili się również swoimi prywatnymi doświadczeniami, ujawnili fakty, o których nigdy wcześniej i nigdzie indziej nie było mowy. Najważniejszym jednak tych wywiadów przekazem jest powszechność poczucia osamotnienia, której świadomość może nam dać, paradoksalnie, poczucie wspólnoty…

Cele i idea przyświecające książce

Szalone tempo rozwoju wszelkich technologii, wiedzy i możliwości ingerencji w otaczający nas świat spowodowało głębokie zaburzenia w relacji człowiek–natura. Staliśmy się dla siebie wrogami, a rozmiar skutków tworzonych przez ludzi sytuacji, jest dla obu stron katastrofalny. Niszczymy się wzajemnie. Nieodwracalnie i w zawrotnym tempie. Ten obecny świat nie jest przyjazny dla każdego. Cierpią 8-, 18- i 80-latkowie. Borykają się z podobnymi problemami i to problemami, które w każdej grupie wiekowej zaczynają przybierać rozmiary pandemii. Wyrzuceni na margines, bo „wirówka” dzisiejszego świata nie przewiduje miejsca dla wszelkiego rodzaju innych.

Działając w ramach programu Oswajanie Starości, odbywając setki spotkań z seniorami, wiem, z jakimi problemami borykają się na co dzień. Tym, co najbardziej im doskwiera, jest samotność. Samotność, która ma wiele wymiarów, o czym mówią bohaterowie naszej książki. 

Dajemy Państwu tę książkę, bo wierzymy, że każda forma działania, która służy zastanowieniu się nad własnym życiem i nad własną starością, może wpłynąć na jakość naszego życia. Los naszej planety. Los nas wszystkich. Mam nadzieję, że każdy z Państwa, czytając zawarte w niniejszej książce rozmowy, odnajdzie cząstkę swoich problemów związanych z samotnością w wypowiedziach tych fantastycznych osób, które zgodziły się udzielić nam wywiadów i którym ogromnie dziękuję za poświęcony realizacji tej książki czas. 

– fragmenty wstępu do książki autorstwa Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej.

Odczuwanie samotności to zjawisko mentalne. Izolacja od innych ludzi wywołuje smutek, a nawet cierpienie. Każdy z nas jej czasowo doświadczał, ale u niektórych osób staje się ona stanem permanentnym. A ta, przedłużając się, może doprowadzić nawet do choroby, o której mówimy, że jest chorobą śmiertelną – do depresji. Szacuje się, że nawet 20% z nas odczuwa samotność. Im trwa ona dłużej, tym trudniej zachować zdrową pewność siebie i pozytywną samoocenę. 

Nie wystarczy to, że mamy czas, mamy zasoby i możemy nawet w tym momencie chwycić za telefon i zadzwonić do kogoś ze znajomych, że chcemy się spotkać, przytulić lub po prostu pogadać, bo czujemy się samotnie. Obawiamy się odrzucenia? A może po prostu bycie w samotności jest mniej wymagające emocjonalnie niż utrzymywanie rozmowy z drugim człowiekiem? Myślimy, że nasze sprawy są zbyt błahe lub boimy się ośmieszenia? A może nie chce nam się słuchać o problemach drugiej strony, bo sami mamy swoich pod dostatkiem? Bliskość psychologiczna to wciąż teren nie do końca poznany. Pewnie łatwo o tym poczytać, ale już znacznie trudniejsze jest dla nas zajmowanie się nim w praktyce. Po drugiej stronie medalu mamy bliskość w znaczeniu fizycznym. Może po prostu boimy się dotykać? 

Nie bez znaczenia jest także nasza kultura. Polakowi zazwyczaj trudno zaufać, bo sam jest nieufny. Jak przyjdzie co do czego – chowa się w skorupę i niechętnie się uzewnętrznia. 

Porozmawiajmy więc odważnie o samotności. Może tak powinien wyglądać pierwszy krok? Razem z Panią Prezydentową Jolantą Kwaśniewską zapraszamy do spotkań z naszymi bohaterami. Może się okazać, że po odjęciu nam podpisów na wizytówkach i sytuacji materialnej jesteśmy zaskakująco tacy sami. I nazbyt często samotni…

– fragmenty wstępu do książki autorstwa Jakuba B. Bączka.

„Tacy sami. Szczerze o samotności”

Premiera książki „Tacy sami. Szczerze o samotności” została ustalona na 21 września. Książka stanowi zbiór 9 pogłębionych i intymnych rozmów na temat odczuwania i postrzegania samotności przez następujące osoby świata sztuki, działalności społecznej i sportu: Michał Bajor, Siostra Małgorzata Chmielewska, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marek Kondrat, Teresa Lipowska, Krystyna Mazurówna, Katarzyna Miller, Andrzej Seweryn oraz Marta Żmuda-Trzebiatowska. Stanowi zbiór nieujawnianych wcześniej faktów z życia powyższych osób oraz szczere, niepodszyte żadną grą wyznania z ust najbardziej cenionych przez Polaków osób. 

Współautorami książki są Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska i Jakub B. Bączek, wykładowca biznesowy i akademicki oraz mentor. Książka wydana została przez Fundację JBB i stanowi część programu Fundacji „Porozumienie Bez Barier” zwanego „Oswajanie starości”. Całość dochodu ze sprzedaży książki trafi na konto Fundacji „Porozumienie Bez Barier” i przeznaczona zostanie na realizację niniejszego programu.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego Biuro prasowe
2024-02-22 | 01:00

Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego

Ogarnięty od dziesięcioleci licznymi konfliktami Półwysep Arabski nieprzerwanie od zakończenia II Wojny Światowej pozostaje w stanie napięcia, trawiony ogniem z różnych stron.
Książka Najstarszy debiut literacki w Polsce!
2024-01-18 | 07:00

Najstarszy debiut literacki w Polsce!

90-letnia Jadwiga Kalinowska sięgnie po Rekord Polski w kategorii „Najstarszy debiut literacki”. W październiku 2023 roku Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki
Książka Jak zachęcić do poznawania historii Warszawy?
2023-12-27 | 17:00

Jak zachęcić do poznawania historii Warszawy?

W grudniu w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu odbyła się debata, podczas której eksperci rozmawiali na temat wyzwań związanych z popularyzacją wiedzy dotyczącej historii

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jerzy Stuhr: Kończę swoją karierę teatralną i pedagogiczną. Już nie wyjdę na scenę, ale jeszcze mam ciągotki filmowe

Wybitny aktor, reżyser i pedagog żegna się z teatralną sceną dramatem Tadeusza Słobodzianka zatytułowanym „Geniusz”. Artysta wyreżyserował ten spektakl, a także gra w nim jedną z głównych ról. Wciela się w niezwykle ważną dla niego postać Konstantina Stanisławskiego, mistrza metody gry aktorskiej, którą sam przez wiele lat rozpowszechniał studentom na całym świecie. To pierwsza rola Jerzego Stuhra po dłuższej przerwie i jak się okazuje – ostatnia. Tą sztuką podsumowuje bowiem swój dorobek zawodowy i kończy karierę. Przedstawienie będzie wystawiane na deskach Teatru Polonia.

Zdrowie

Coraz gorsza kondycja psychiczna polskich nastolatków. Szkoły potrzebują narzędzi, żeby reagować na depresję i kryzysowe sytuacje

Stan psychiczny dzieci i młodzieży w Polsce się pogarsza. – W polskich szkołach brakuje psychologów, często też wrażliwości i wsparcia. A jeśli dziecko nie będzie mieć go w domu, to tym bardziej powinno mieć je w szkole – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji. – Statystyki pokazują, że w Polsce na depresję cierpi 2 proc. dzieci w wieku 6–12 lat i aż 20 proc. w grupie młodzieńczej – mówi Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed. Na te niepokojące dane w ostatnich latach wpłynęły m.in. izolacja spowodowana pandemią, sytuacja geopolityczna zaburzająca poczucie bezpieczeństwa. To dodatkowo nakłada się na sytuacje kryzysowe w domu czy szkole. Fundacja Adamed nawiązała współpracę z ekspertami serwisu Życie warte jest rozmowy, a efektem tego partnerstwa program Wspierająca Szkoła, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych.

Nauka

Prognozy bólu powiązanego z pogodą byłyby pożyteczną innowacją. Osoby wrażliwe na zmiany aury mogłyby się lepiej do nich przygotować

Ponad 70 proc. osób cierpiących na migrenę zależną od warunków pogodowych chętnie skorzystałoby z narzędzia prognozującego wystąpienie u nich bólu. Niemal połowa z nich uważa, że taka wiedza pozwoliłaby im podjąć działania w celu uniknięcia przykrych dolegliwości lub ograniczenia aktywności we wskazanym czasie. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Georgii w Athens. Skutecznego narzędzia prognostycznego jeszcze nie wynaleziono. Z meteopatią zmaga się nawet co trzeci człowiek na świecie, a 10 proc. ludzi doświadcza natomiast migreny.