Julia Wieniawa i Krystyna Kurczab-Redlich bohaterkami Premier online
Z pewnością wiele osób wykorzystało długi weekend, aby nadrobić kulturalne zaległości. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia. Po jakie tytuły sięgnąć w następnej kolejności? Inspiracji dostarczą spotkania z cyklu Premiera online. Bohaterkami wydarzeń w tym tygodniu będą: Julia Wieniawa, która właśnie wydała debiutancki album „Omamy” i Krystyna Kurczab-Redlich, która opowie o swoim kultowym już reportażu „Pandrioszka”. To nie koniec atrakcji. W środę odbędzie się specjalne wydarzenie, podczas którego fani twórczości J.R.R. Tolkiena usłyszą wieści ze świata Śródziemia.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/Empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy. Organizatorzy zachęcają również widzów do nagrywania pytań do gości Premier online lub oryginalnych pozdrowień w formie krótkich materiałów wideo. Należy je przesłać na adres premiera@empik.com. Wybrane filmy zostaną wyemitowane podczas spotkania, a ich autorzy otrzymają nagrody.
Wieści ze świata Śródziemia. Zapowiedź książek Tolkiena – środa, 22 czerwca, godz. 18:00
Empik zaprasza wszystkich miłośników twórczości J.R.R. Tolkiena na wydarzenie online poświęcone wieściom ze Śródziemia. Podczas spotkania ogłoszone zostaną daty, które każdy fan będzie chciał wpisać w kalendarz. Zapowiada się wieczór pełen wrażeń, emocji i zaskakujących informacji.
Wydarzenie poprowadzi Bartosz Węglarczyk, a wśród prelegentów znajdą się: Agnieszka Sylwanowicz, Cezary Frąc, Paulina Braiter, Ryszard Derdziński, Jerzy Rzymowski, John Garth i prof. Marek Gumkowski.
Julia Wieniawa – czwartek, 23 czerwca, godz. 18:00
Bohaterką pierwszego czwartkowego spotkania z cyklu Premiera online będzie Julia Wieniawa, która opowie o swoim debiutanckim krążku „Omamy”. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Szydłowska, a w trakcie wydarzenia będzie można zadawać pytania.
Julia Wieniawa prezentuje swój długo wyczekiwany, debiutancki album – elektroniczny, eklektyczny, przeplatający taneczne i liryczne nuty. To patchwork stylów, emocji oraz powidoków z przeszłości artystki. Płyta powstawała na przestrzeni kilku lat i jest podsumowaniem osobistych doświadczeń z tego okresu.
Pulsujący beat wyprodukowany przez czołowych polskich producentów – Maćka Sawocha, Kubę Karasia i Wojtka Urbańskiego – uzupełniają osobiste teksty pisane we współpracy z między innymi Arkiem Kłusowskim, Kasią Lins czy Mery Spolsky.
– Tą płytą chcę powiedzieć „Kończę pewien etap, poszukuję, kształtuję swoją muzyczną tożsamość”. Każda z osób, z którą miałam okazję pracować, pomagała mi wydobyć i odkryć różne odcienie „Omamów”. Ta płyta jest zarówno końcem i początkiem – zamknięciem pewnego etapu i rozpoczęciem nowej drogi. Mam nadzieję, że dzięki tym utworom spojrzycie na mnie nieco z innej perspektywy i będziemy mieli okazję poznać się lepiej… – mówi Julia Wieniawa.
Na spotkanie z piosenkarką zaprasza Empik wraz z Kayax oraz Going.
Krystyna Kurczab-Redlich – czwartek, 23 czerwca, godz. 20:00
Gościnią cyklu Premiera online będzie Krystyna Kurczab-Redlich. Spotkanie wokół reportażu „Pandrioszka. Rosja. Nic tutaj nie jest podobne do tego samego gdzie indziej” (Wydawnictwo W.A.B.) poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Po ponad 20 latach „Pandrioszka” Krystyny Kurczab-Redlich, autorki bestsellera „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”, powraca w nowym wydaniu. Reportażystka w przejmujący i fascynujący sposób kreśli obraz Rosji lat 90. XX wieku i zmian politycznych, obyczajowych oraz społecznych. W zetknięciu z Rosją na początku pojawiają się zachwyt i zauroczenie: sztuką i kulturą, pięknymi cerkwiami i folklorem, śpiewnym językiem. Potem okazuje się, że zderzenie z rosyjską codziennością jest bolesne, a życie ma gorzki smak. Na końcu pojawia się niezrozumienie – dla inności ludzi, ich bierności i braku wewnętrznej wolności, dla ich zgody na cierpienie.
Spod pięknych barw matrioszki zaczynają wyzierać nieszczęścia i strach, a każda kolejna cząstka malowanej zabawki to kolejny dramat. Matrioszka po otwarciu jest jak puszka Pandory, hybryda dobra i zła. To pandrioszka.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Anna Dec: Klimat się zmienia i w tym roku wybitnie to widać. Musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe na wakacjach
Pogodynka przyznaje, że tegoroczne lato jest wyjątkowo kapryśne. Prognozy wskazują, że w najbliższych tygodniach upały będą się przeplatać z chłodem, burzami i obfitymi opadami deszczu. Taka zmienna pogoda nie powinna nas jednak całkowicie zniechęcać do aktywności na świeżym powietrzu. Zdaniem Anny Dec trzeba korzystać z uroków lata i niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy też pada, tak organizować czas wolny, by nie siedzieć w domu.
Problemy społeczne
Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.
Gwiazdy
Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.