Kompleksy polskie #2: Judyta Sierakowska | Księgarnia Empik
9 stycznia, godz. 18:00
Księgarnia Empik, Kraków, Rynek Główny 23
Z „Nikt nie słucha. Reportaż o disco polo” (Wyd. Poznańskie) Judyty Sierakowskiej można się dowiedzieć, jak żyje Polska B, jak się bawi, jakie ma ambicje i perspektywy. I nie jest to na szczęście opowieść skonstruowana jak egzotyczna bajka o dzikich plemionach, a rzetelny reportaż, w którym autorka często oddaje głos swoim bohaterom. Od nich dowiadujemy się, jak przejść z poziomu kapeli weselnej do wielkiej produkcji, jak w tym środowisku funkcjonują kobiety, jak powstaje dzisiaj polskie disco, które wybiło się na niepodległość i przestało kopiować rosyjskie hity.
To nie jest tylko reportaż o branży muzycznej, ale też o klasowości polskiego społeczeństwa i o nieprzepuszczalności jego warstw. Za pomocą disco zabiera nas w podróż po świecie całkowicie obcym, a jednocześnie bliskim.
Spotkania zatytułowane „Kompleksy polskie” pokazują, jacy jesteśmy i jacy chcielibyśmy być – oczywisty rozdźwięk wynika tutaj z faktu, że nie rozumiemy polityki, nie wiemy, co się dzieje u naszych sąsiadów (za ścianą i za granicą państwa), nie potrafimy rozmawiać o LGBT, nie szanujemy ziemi, lekceważymy polską prowincję, nie dostrzegamy osób z niepełnosprawnościami. Autorzy, których zaprosiliśmy na spotkania, pokażą nasze polskie i ludzkie słabości, zawiści, kompleksy właśnie, ale też będziemy z nimi rozmawiać o tym, jakie sny o potędze śnią Polacy w XXI wieku i jak ich z tych snów obudzić. W drugi czwartek miesiąca zaprasza Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Fundacją Wisławy Szymborskiej, autorka bloga „Książki na ostro”.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.