Kompleksy polskie #2: Judyta Sierakowska | Księgarnia Empik
9 stycznia, godz. 18:00
Księgarnia Empik, Kraków, Rynek Główny 23
Z „Nikt nie słucha. Reportaż o disco polo” (Wyd. Poznańskie) Judyty Sierakowskiej można się dowiedzieć, jak żyje Polska B, jak się bawi, jakie ma ambicje i perspektywy. I nie jest to na szczęście opowieść skonstruowana jak egzotyczna bajka o dzikich plemionach, a rzetelny reportaż, w którym autorka często oddaje głos swoim bohaterom. Od nich dowiadujemy się, jak przejść z poziomu kapeli weselnej do wielkiej produkcji, jak w tym środowisku funkcjonują kobiety, jak powstaje dzisiaj polskie disco, które wybiło się na niepodległość i przestało kopiować rosyjskie hity.
To nie jest tylko reportaż o branży muzycznej, ale też o klasowości polskiego społeczeństwa i o nieprzepuszczalności jego warstw. Za pomocą disco zabiera nas w podróż po świecie całkowicie obcym, a jednocześnie bliskim.
Spotkania zatytułowane „Kompleksy polskie” pokazują, jacy jesteśmy i jacy chcielibyśmy być – oczywisty rozdźwięk wynika tutaj z faktu, że nie rozumiemy polityki, nie wiemy, co się dzieje u naszych sąsiadów (za ścianą i za granicą państwa), nie potrafimy rozmawiać o LGBT, nie szanujemy ziemi, lekceważymy polską prowincję, nie dostrzegamy osób z niepełnosprawnościami. Autorzy, których zaprosiliśmy na spotkania, pokażą nasze polskie i ludzkie słabości, zawiści, kompleksy właśnie, ale też będziemy z nimi rozmawiać o tym, jakie sny o potędze śnią Polacy w XXI wieku i jak ich z tych snów obudzić. W drugi czwartek miesiąca zaprasza Paulina Małochleb – krytyczka i badaczka literatury, związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Fundacją Wisławy Szymborskiej, autorka bloga „Książki na ostro”.
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.