Kulturalne rozmowy o współczesnym świecie
Artyści nieustannie komentują i interpretują zmieniający się świat. Podczas spotkań z cyklu #premieraonline internauci mogą wymienić się spostrzeżeniami z czołowymi twórcami. W wirtualnym studiu Empiku tym razem zagoszczą zespół Kwiat Jabłoni, który powraca z drugim albumem „Mogło być nic” oraz Laura Lane i Ellen Haun, które w książce „Kopciuszek i szklany sufit” opowiedziały znane baśnie na nowo. Ponadto, z okazji premiery lutowego numeru „Pisma. Magazynu Opinii”, o miłości w czasach narcyzmu porozmawiają Justyna Dąbrowska, Małgorzata Halber, Karolina Lewestam i Grzegorz Ptaszek.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.
Kwiat Jabłoni – wtorek, 2 lutego, godz. 18:00
Z okazji premiery wyczekiwanego, drugiego albumu Kwiatu Jabłoni „Mogło być nic” (Agora) Kasia i Jacek Sienkiewiczowie odpowiedzą na pytania fanów podczas spotkania online. Rozmowę z jednym z najważniejszych i najpopularniejszych zespołów młodego pokolenia poprowadzi Agnieszka Szydłowska.
Zespół Kwiat Jabłoni dał się poznać szerszej publiczności za sprawą singla „Dziś późno pójdę spać”, który do tej pory w serwisie YouTube został wyświetlony ponad 22 miliony razy. Każda kolejna opublikowana kompozycja także zdobyła uznanie słuchaczy. Świetnie przyjęte utwory znalazły się na debiutanckim albumie „Niemożliwe” wydanym w lutym 2019 r. Krążek uzyskał status platynowej płyty i do dziś znajduje się w zestawieniach najlepiej sprzedających się płyt w Polsce.
Duet ponownie zaprasza słuchaczy do świata pełnego mądrych i ważnych przemyśleń. Na nowym albumie „Mogło być nic” znalazło się jedenaście autorskich kompozycji, które powstawały pod okiem producenta Wojtka Urbańskiego.
Laura Lane i Ellen Haun – środa, 3 stycznia, godz. 18:00
Znane baśnie właśnie nabrały bardziej feministycznego wymiaru. Laura Lane i Ellen Haun przekonują, że nadszedł czas kobiet, które potrafią być prawdziwymi głównymi bohaterkami swoich własnych opowieści. O łamiącej stereotypy książce „Kopciuszek i szklany sufit”(Wydawnictwo Albatros) autorki opowiedzą polskim czytelnikom podczas spotkania online. Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, a tłumaczem konsekutywnym będzie Taida Meredith.
Laura Lane i Ellen Haun opowiedziały historie znane z dzieciństwa na nowo, z dużą dozą humoru. Mulan odnosi sukcesy w wojsku, ale gdy dowiaduje się, że zarabia mniej niż inni kapitanowie, wypowiada własną wojnę. Wendy uczy się, by nigdy nie ufać mężczyźnie, który co noc puka w jej okno. A książę od Śpiącej Królewny dowiaduje się, czym jest świadoma zgoda. W tej złośliwości tkwi mądrość, która zmienia nasze czasy. Dowcipne parodie klasycznych baśni przynoszą nowoczesne znaczenie słów „Długo i szczęśliwie” – takie, w którym obie strony są sobie równe.
Justyna Dąbrowska, Małgorzata Halber, Karolina Lewestam i Grzegorz Ptaszek – czwartek, 4 lutego, godz. 18:00
Premiera lutowego wydania „Pisma. Magazynu Opinii”posłuży jako punkt wyjścia do dyskusji o miłości w czasach narcyzmu. W rozmowie wezmą udział psycholożka i psychoterapeutka Justyna Dąbrowska, pisarka i rysowniczka Małgorzata Halber, dziennikarka Karolina Lewestam oraz psycholog i językoznawca dr hab. Grzegorz Ptaszek. Spotkanie poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Eksperci zastanowią się, czy mamy do czynienia z epidemią samouwielbienia. Spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak opierać się kulturze cyfrowego narcyzmu i gdzie leży granica między zdrowym egoizmem a egocentryzmem. Porozmawiają o miłości, związkach i rodzinie w czasach hołdujących rozwijaniu „ja” i pielęgnowaniu miłości do siebie samego. Premiera „Pisma” jest okazją do tego, żeby pomówić o kluczowych problemach współczesnego człowieka.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny
Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Moda
Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.