Literackie spotkania autorskie online m.in. z Harlanem Cobenem

Najbliższy tydzień obfituje w literackie nowości. W czasie spotkań z cyklu Premiera online Joanna Brodzik i Witold Szabłowski podzielą się swoimi refleksjami na temat jedzenia. Magdalena Kostyszyn, Maciej Marcisz i Katarzyna Puzyńska zdradzą, czego czytelnicy mogą spodziewać się po ich najnowszych powieściach. Natomiast Harlan Coben odpowie na pytania fanów w związku z premierą kryminału „Mów mi Win”, której towarzyszyć będzie oryginalna superprodukcja audio Empik Go.
Joanna Brodzik – poniedziałek, 8 listopada, godz. 18:00
W ramach cyklu Premiera online w studiu Empiku zagości Joanna Brodzik, autorka książki „Umami. Opowieści i przepisy” (Wydawnictwo Znak Koncept). Spotkanie połączone będzie z sesją live cooking, z której internauci dowiedzą się, jak w prosty sposób przyrządzić libańską sałatkę tabbouleh. Rozmowę z autorką poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
„Umami. Opowieści i przepisy” to dowcipna opowieść kulinarna przeplatana sprawdzonymi przepisami zarówno na potrawy kuchni tradycyjnej, jak i na egzotyczne dania z różnych zakątków świata. Joanna Brodzik zabiera czytelnika w sensualną podróż przez kontynenty pachnące cynamonem, szafranem, dojrzałymi pomidorami i ukochanymi truskawkami. Opowiada, jaki wpływ na kulinarną mapę świata mieli Marco Polo, Krzysztof Kolumb czy Amerigo Vespucci, kto przypłacił życiem ich wiekopomne odkrycia, jaki związek z soczewką ma soczewica, a także uprawy jakich roślin zmieniły bieg historii.
Autorka doradzi, jak nie marnować jedzenia, kiedy warto zacząć przygotowywać noworoczny bigos i czym zastąpić cukier w diecie. Książka pełna jest przepisów, które powstały z miłości do ludzi, szacunku do produktów i umiejętności słuchania historii opowiadanych przy wspólnym stole.
Magdalena Kostyszyn – poniedziałek, 8 listopada, godz. 20:00
Z okazji premiery książki „Też tak mam” (Wydawnictwo W.A.B.) studio Empiku odwiedzi blogerka Magdalena Kostyszyn. Rozmowę poprowadzi Weronika Wawrzkowicz.
To nie jest literacka fikcja, a codzienność Polek. Książka „Też tak mam” opisuje doświadczenia większości kobiet mieszkających nad Wisłą. Autorka odważnie stawia w niej pytania, czy kobieta pracująca na tym samym stanowisku co mężczyzna, powinna zarabiać mniej od niego? Czy zajmowanie się domem to hobby, czy może jednak praca? Czy komentarz „fajne masz cycki” jest komplementem? I czy krótka sukienka jest zaproszeniem do gwałtu?
Maciej Marcisz – wtorek, 9 listopada, godz. 18:00
Bohaterem kolejnego spotkania z cyklu Premiera online będzie Maciej Marcisz. Autor porozmawia z Agnieszką Szydłowską o kulisach powstawania jego najnowszej powieści „Książka o przyjaźni” (Wydawnictwo W.A.B.) oraz odpowie na pytania czytelników.
To książka o więzach mocniejszych niż miłość, powołaniu i rozczarowującej dorosłości. O tym, kim chcemy się stać dzięki najbliższym, a także o codziennych kompromisach, które oddalają nas od wyobrażeń na temat nas samych, aż do momentu, kiedy stajemy się do nich zupełnie niepodobni. O wielkiej niewiadomej, którą jest nasze życie – do czasu, kiedy przestaje nią być.
To podróż przez formacyjne doświadczenia trójki przyjaciół – pierwsze miłości, noce spędzone na rozmowach i lekturach, wstyd i akceptacja, historyczne wydarzenia i muzyczne festiwale. To opowieść o głosach przyjaciół, które zostają w naszych głowach nawet wtedy, kiedy oni już dawno zniknęli z naszego życia.
Katarzyna Puzyńska – wtorek, 9 listopada, godz. 20:00
Katarzyna Puzyńska, autorka cenionych kryminałów, powraca z zaskakującą książką, która przeniesie czytelnika do starosłowiańskiego świata. Z okazji premiery powieści „Chąśba” (Wydawnictwo Prószyński Media) pisarka weźmie udział w spotkaniu z cyklu Premiera online, podczas którego opowie o swoich inspiracjach i zdradzi, jak wyglądała praca nad książką. Rozmowę z autorką poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Ze świątyni w grodzisku wykradziona zostaje tarcza powierzona mieszkańcom przez Jarowita – znanego ze sporego (i dość krwawego) temperamentu boga wojny i wiosny. Zbliża się wiosenna równonoc, zostało więc dosłownie kilka dni na odzyskanie zguby i zażegnanie niebezpieczeństwa. Jakby tego było mało, odnalezione zostaje ciało kobiety. Najwyraźniej została zamordowana. Rozpoczyna się poszukiwanie związku jej śmierci z nagłym wyjazdem i dziwną obietnicą, której złożenie wymogła na mężu. Tymczasem w lesie znajduje się odmieniec – chromy chłopiec. Czy to on zmieni losy grodziska? A może nawet całego Królestwa?
Witold Szabłowski – środa, 10 listopada, godz. 18:00
Premierowa „Rosja od kuchni” (Wydawnictwo W.A.B.) to połączenie książki kucharskiej i reportażu. Jej premierze towarzyszyć będzie spotkanie online z udziałem autora Witolda Szabłowskiego, które poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Z książki czytelnik dowie się, kiedy – i po co – kucharz Stalina uczył kucharza Gorbaczowa śpiewać do drożdżowego ciasta. Jak Nina, kucharka z wojny w Afganistanie, zmuszała się, by myśleć o czymś przyjemnym – bo chciała, żeby jej dobry nastrój udzielał się żołnierzom. Jak wokół Czarnobyla, kilka tygodni po katastrofie, zrobiono konkurs na najlepszą stołówkę i kto go wygrał.
Przede wszystkim książka tłumaczy, jak jedzenie może służyć propagandzie. W Związku Radzieckim celom władzy podporządkowany był każdy kotlet, usmażony i podany w każdej stołówce i restauracji od Kaliningradu po krąg polarny i od Kiszyniowa po Władywostok. I to, co jadł pierwszy sekretarz partii komunistycznej, i to, co jadł zwykły obywatel, było polityczne. Rosja jest zaś godną następczynią ZSRR, więc wciąż karmi ludzi propagandą, tak jak robiła to przed laty. Nie przez przypadek rządzi tam Władimir Putin, wnuk kucharza Spirydona Putina, o których także można w tej książce przeczytać.
Harlan Coben – środa, 10 listopada, godz. 20:00
Autor bestsellerowych powieści, Harlan Coben, prezentuje najnowszy kryminał „Mów mi Win” (Wydawnictwo Albatros). Polskiej premierze książki towarzyszyć będzie superprodukcja audio z Pawłem Małaszyńskim w roli głównej, dostępna od 10 listopada wyłącznie w aplikacji Empik Go. Z okazji wydania powieści odbędzie się spotkanie z cyklu Premiera online, podczas którego Harlan Coben połączy się z czytelnikami i odpowie na ich pytania. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Borowiecka, natomiast tłumaczenie zapewni Taida Meredith.
Tym razem w roli głównej Win, czyli Windsor Horne Lockwood III. Milioner i awanturnik, najlepszy kumpel Myrona Bolitara. Król życia, który zawsze dostaje to, co chce.
Przed ponad dwudziestoma laty dziedziczka fortuny Lockwoodów, Patricia, została uprowadzona podczas napadu na rodzinną posiadłość. Przez wiele miesięcy przetrzymywano ją w chacie na pustkowiu. Patricii udało się uciec, ale jej oprawców nie schwytano, nie odzyskano również rodzinnych pamiątek, które zostały skradzione podczas porwania.
Aż do teraz. W Upper West Side, w apartamencie na ostatnim piętrze znaleziono ciało mężczyzny. Oprócz zwłok uwagę policji przykuwają dwa przedmioty: skradzione płótno Vermeera i skórzana walizka z inicjałami WHL3. Po raz pierwszy od lat mundurowi mają wyraźne tropy nie tylko w sprawie porwania Patricii, ale także w innej nierozwiązanej sprawie FBI, związanej ze skradzioną walizką i cennym obrazem. Ślady jednoznacznie prowadzą do pewnego mężczyzny…

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.