Muzyczne odkrycia i literackie nowości
Początek roku to czas podsumowań, a jednocześnie poszukiwania nowości. W poniedziałek 18 stycznia odbędzie się spotkanie z jurorami nagrody Odkrycie Empiku 2020 w kategorii Muzyka – Agnieszką Szydłowską oraz Tomaszem Organkiem. Dołączą do nich także nominowani artyści: Baasch, Błoto / EABS, Coals, Oki i Rosalie. Następnego dnia z okazji premiery książki „Halibut na Księżycu” David Vann weźmie udział w kolejnym spotkaniu autorskim z cyklu #premieraonline. Alaskański pisarz dał się poznać polskim czytelnikom za sprawą głośnej „Legendy o samobójstwie” – w najnowszej powieści autor dopisuje dalsze losy głównego bohatera.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.
Agnieszka Szydłowska i Tomasz Organek – Odkrycia Empiku – Muzyka – live z jurorami i nominowanymi – poniedziałek, 18 stycznia, godz. 18:00
Podczas zbliżającej się gali Bestsellerów Empiku 2020 wręczone zostaną również Odkrycia Empiku w trzech kategoriach: Literatura, Muzyka i Film. Ta nagroda promuje młodych i zdolnych artystów, którzy w odważny i oryginalny sposób realizują swoje wizje, wyznaczając możliwe kierunki rozwoju w polskiej kulturze. Ich potencjał i fenomen doceniło Jury złożone z uznanych twórców, krytyków, dziennikarzy oraz ekspertów Empiku.
Gośćmi pierwszego spotkania z cyklu „Odkrycia Empiku 2020” będą Agnieszka Szydłowska i Tomasz Organek – członkowie Jury w kategorii Muzyka. Do jurorów dołączą także nominowani w tej kategorii artyści: Baasch, Błoto / EABS, Coals, Oki oraz Rosalie.
Zwycięzca tegorocznej edycji zostanie ogłoszony podczas gali Bestsellery Empiku już 9 lutego. To będzie wielkie święto twórców, widowisko muzyczne w zaskakującej futurystycznej oprawie. Transmisja rozpocznie się na antenie TVN o godzinie 20.15. Z kolei już o 19.45 wystartuje studio pregalowe na profilu Empiku na Facebooku i na stronie Empik.com.
David Vann – wtorek, 19 stycznia, godz. 18:00
Empik zaprasza na rozmowę z Davidem Vannem, którą poprowadzi Natalia Szostak (Gazeta Wyborcza). Tłumaczem konsekutywnym będzie Taida Meredith.
Ani zimna Alaska, ani gorąca Kalifornia nie stanowią już bezpiecznej przystani dla Jima… David Vann powraca z zabójczo szczerą opowieścią o poczuciu głębokiej beznadziei, niszczącym niepokoju oraz trudnych relacjach rodzinnych i ciągłym poszukiwaniu bliskości. Jaki bilans emocjonalny przyniesie czytelnikowi konfrontacja swojego Ja z metaforycznym Halibutem?
„Halibut na Księżycu” to swego rodzaju odpowiedź Davida Vanna na samobójczą śmierć ojca i napisaną dziesięć lat wcześniej „Legendę o samobójstwie”. Czytelnicy zagłębiają się w ponury świat głównego bohatera ze świadomością, że autor zawarł w przeżyciach książkowego Davida, syna Jima, swoje własne doświadczenia. Historia ta staje się jeszcze bardziej mroczna i poruszająca, gdy odbiorca zda sobie sprawę, że w istocie zna jej prawdziwe zakończenie.
Pogrążony w depresji Jim przyjeżdża do Kalifornii z Alaski. Próbuje podsumować swoje dotychczasowe życie i ułożyć je na nowo. Szuka lepszego kontaktu z dziećmi, stara się dojść do porozumienia z bratem i ważnymi dla siebie kobietami. Chciałby się odrodzić, pożegnać ze swoimi demonami z przeszłości. Czy uda mu się uratować samego siebie?
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.