Komunikaty PR

NA SKRAJU UTOPII. XVII Festiwal Puls Literatury już w ten weekend

2023-11-27  |  11:00
Biuro prasowe

NA SKRAJU UTOPII. 

XVII Festiwal Puls Literatury już w ten weekend

 

Pandemia, wojna w Ukrainie, kryzys klimatyczny – ostatnie lata obfitowały w wydarzenia, które zmieniły świat i nasze osobiste podejście do życia. Z pytaniami o to, co dalej i o miejsce, w jakim się znaleźliśmy, postanowili zmierzyć się organizatorzy XVII edycji festiwalu Puls Literatury. Pod hasłem przewodnim: „Na skraju utopii”, kryje się ponad 40 spotkań autorskich, paneli dyskusyjnych, warsztatów. Rozpoczynający się w Łodzi 1 grudnia festiwal potrwa 10 dni, a zakończy go uroczysta gala przyznania Literackiej Nagrody im. Juliana Tuwima. Wśród gości festiwalu m.in.: Jakub Żulczyk, Małgorzata Lebda, Zyta Rudzka, Marek Bieńczyk, Julia Fiedorczuk czy Zygmunt Miłoszewski.

Puls Literatury to najstarszy łódzki festiwal literacki. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi oraz Dom Literatury w Łodzi, którego siedziba stanie się głównym centrum festiwalowym. 

– Od początku tworzenia festiwalu towarzyszyła nam chęć komentowania rzeczywistości, w jakiej żyjemy – mówi Marcin Bałczewski, dyrektor organizacyjny Pulsu Literatury. – Tym razem chcemy zmierzyć się z indywidualnym i wspólnotowym doświadczeniem poczucia rozumianej na różne sposoby schyłkowości. Ostatnie lata obfitowały w wydarzenia, które zmieniły świat, ale i nasze jednostkowe egzystencje. Dość wymienić pandemię czy wojnę w Ukrainie – dodaje. 

Tegoroczna, siedemnasta już edycja festiwalu to dziesięć dni i ponad czterdzieści wydarzeń, w tym spotkań autorskich i premier książkowych z udziałem tak znakomitych gości, jak: Małgorzata Rejmer, Joanna Kuciel-Frydryszak, Izabela Morska, Jakub Żulczyk, Jerzy Jarniewicz, Zyta Rudzka, Małgorzata Lebda czy Andrzej Muszyński. – Będą oni dyskutować o rożnych utopiach m.in. polityki, materii, granic, Ziem Odzyskanych czy społeczeństwa, a punktem wyjścia do rozmów będzie oczywiście twórczość naszych gości – podkreśla Bałczewski. 

Organizatorzy zwracają uwagę na dwa punkty programu: wypełniony poezją Dzień Bierezina oraz Finał Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima poprzedzony spotkaniami z nominowanymi, którymi w tym roku są: Marek Bieńczyk, Julia Fiedorczuk oraz Dorota Masłowska. 

Na wszystkie wydarzenia poza Galą Nagrody Tuwima w Monopolis i spektaklem w Teatrze Pinokio wstęp jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu znaleźć można na jego stronie internetowej: www.pulsliteratury.pl. 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka „Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe
2024-12-09 | 11:00

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

Młoda wyobraźnia, wielkie marzenia i wsparcie najbliższych – właśnie te trzy elementy stworzyły „Powstanie Bohaterów”, niezwykłą książkę napisaną przez
Książka O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
2024-11-14 | 01:00

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

„Czemu w książkach Young Adult jest tyle agresji?” To temat wspólnej debaty radiowej Czwórki i Big Book Cafe. To kolejna już w cyklu debata pokazująca różne
Książka Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
2024-10-28 | 15:00

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe

Radiowa Czwórka oraz Big Book Cafe zapraszają na drugą wspólną debatę poświęconą czytelnictwu wśród młodzieży. Justyna Dżbik – Kluge, dyrektorka –

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.