Nostalgiczny kryminał, którego rozdziały są jak akordy, bo życie jest muzyką
20 maja nakładem Wydawnictwa Szara Godzina ukaże się nowa powieść Igi Karst „Tamtej nocy w LA”, nostalgiczna powieść której rozdziały biegną w rytm największych przebojów Sinatry, Freddy’ego Mercurego, Prince’a, Chopina… Jest tu romans w stylu glamour lat 60., tajemnicza fotografia i zagadkowa zbrodnia w Hollywood.
Nina śmiało może nazywać się prawdziwą kobietą sukcesu. Mimo młodego wieku zdobyła pozycję dyrektorki w jednej z największych korporacji jubilerskich w kraju. Cena? Samotność i pustka, jakiej nie potrafi wypełnić nawet ukochana muzyka.
Przypadkowe spotkanie na zawsze zmienia jej los. Poznaje Wandę, aktorkę, która podbiła w 1969 roku Hollywood, ale w tajemniczych okolicznościach wycofała się z życia publicznego i wróciła do Polski. Zapomniana gwiazda kina zostaje zaangażowana do promocji biżuterii. By zrealizować sesję zdjęciową, powraca do fabryki snów, gdzie czeka na nią nierozliczona przeszłość i pewne zdjęcie.
Jaką tajemnicę skrywa kadr niepozornej fotografii? „Tamtej nocy w LA” to nie tylko pobrzmiewający echem złotej ery Hollywood zaskakujący romans z wątkiem kryminalnym, lecz także zaproszenie do nastrojowego świata jazzu, bluesa, popu, a nawet muzyki klasycznej.
Iga Karst pierwszą umowę autorską podpisała w wieku zaledwie dziewiętnastu lat, dzięki czemu stała się jednym z najmłodszych debiutantów na rynku wydawniczym. Ma w dorobku kryminały, thrillery i romanse. Nakładem Wydawnictwa Szara Godzina ukazały się dwie książki jej autorstwa w serii „Pensjonat Biały Dwór”: „Zapach prawdy” i „Afrykański klucz”. Autorka zawodowo związana jest z branżą PR.
Iga Karst i Wydawnictwo Szara Godzina zapraszają do czytania. Powieść „Tamtej nocy w LA” będzie dostępna w księgarniach stacjonarnych i internetowych od 20 maja 2021 r.
p l a yl i s t a
1. Me and Mrs. Jones – Michael Bublé
2. Etiuda nr 13 [L’Escalier du diable / The Devil’s Staircase] – György
Ligeti
3. Basin Street Blues – Sidney Bechet
4. It Was a Very Good Year – Frank Sinatra
5. The Way We Were – Barbra Streisand
6. Together Again – Dave Koz
7. Who Wants to Live Forever – Queen
8. I Will Talk, Hollywood Will Listen – Robbie Williams
9. When the Saints Go Marching In – Louis Armstrong
10. Midnight Healing – Gene Deer
11. I’ve Got the World on a String – Ella Fitzgerald
12. What Are You Doing the Rest of Your Life? – Chris Botti / Sting
13. Lily Was Here – Candy Dulfer / David A. Stewart
14. Purple Rain – Prince
15. Diamonds – Rihanna
16. Smells Like Teen Spirit – Leszek Możdżer / Lars Danielsson / Zohar
Fresco
17. Ballad for Bernt – Krzysztof Komeda
18. Layla – Eric Clapton [z płyty Unplugged]
19. Etiuda c-moll op. 10 nr 12 [etiuda Rewolucyjna] – Fryderyk Chopin
20. A Song for You – Michael Bublé
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.