Komunikaty PR

Nowości podczas hybrydowej edycji festiwalu Literacki Sopot

2020-08-13  |  01:00

Nowe cykle – Debiuty i (Nie)pamięć, nowe miejsca – Hipodrom i Łysa Góra, premiery książkowe, godzina wolnego czytania czy aukcja na rzecz pisarzy to nowości tegorocznej kanadyjskiej edycji festiwalu Literacki Sopot, który rozpocznie się już 20 sierpnia! 

 

W tym roku Literacki Sopot odbędzie się po raz pierwszy w hybrydowej odsłonie. Spotkania z autorami, którzy mogli przyjechać do Sopotu, odbędą się na żywo, z odpowiednio zmniejszoną publicznością, natomiast rozmowy z zagranicznymi pisarzami będą stremowane na żywo prosto z Kanady. Mimo reżimu sanitarnego i ograniczeń, festiwal będzie dostępny dla wszystkich, a to za sprawą obecności wydarzeń w Internecie. Poszczególne spotkania z autorami i debaty będzie można oglądać na żywo na kanale YouTube i Facebook. Wszystkie zostaną zapisane, aby do rozmów można było wrócić nawet po zakończeniu festiwalu. Co ważne, wybrane wydarzenia będą tłumaczone na język migowy, co pozwoli uczestniczyć w kulturze również osobom głuchoniemym. Oprócz tego od 19 sierpnia aż do zakończenia festiwalu w niedzielę 23 sierpnia będzie działać internetowe studio festiwalowe prowadzone przez Krótką Przerwę. Miłośniczki książek - Justyna Suchecka i Natalia Szostak w wieczornych godzinach będą prowadzić półgodzinne audycje.  

 

„Sytuacja pandemiczna zmusiła nas do modyfikacji programu tylko pod względem technologicznym i realizacji wersji hybrydowej - spotkań z gośćmi w wersji online poprzez łączenia z Kanadą oraz offline - podczas spotkań w Sopocie” - wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, dyrektor festiwalu Literacki Sopot. „Nie chcieliśmy rezygnować z żadnego z zaplanowanych od roku wydarzeń, stąd mimo zmniejszonej liczby uczestników, których możemy wpuścić do poszczególnych festiwalowych miejsc, wszystkie odbędą się zgodnie z naszymi założeniami, w obecnym reżimie sanitarnym”.  

 
W tym roku niespodzianką dla stałych bywalców będą dwie nowe lokalizacje. Łysa Góra za sprawą Krystyny Jandy zmieni się w teatralną scenę. W niezwykłej aranżacji będzie można posłuchać fragmentów „Kapelusza całego w czereśniach” Oriany Fallaci w wykonaniu cieszącej się dużym uznaniem polskiej aktorki i reżyserki. Wydarzenie będzie zapowiedzią przyszłorocznej włoskiej edycji festiwalu Literacki Sopot. Natomiast w trójgłosie odbędzie się rozmowa Natalii Szostak i Justyny Sucheckiej z Adamem Wajrakiem – dziennikarzem i działaczem na rzecz ochrony przyrody. Nie bez przyczyny miejscem na spotkanie z autorem został wybrany sopocki Hipodrom

 

Podczas 9. edycji Literackiego Sopotu odbędą się premiery książek znanych i wybitnych kanadyjskich pisarzy. Jednym z nich będzie Patrick de Witt, autor znany m.in. z nagrodzonej Nagrodą Kanadyjskiego Stowarzyszenia Literackiego i nominowanej do Bookera książki „Bracia Sisters” (tłum. Paweł Schreiber, wyd. Czarne). Fizycznie w Sopocie zagości David Szalay, autor powieści „Turbulencje” (tłum. Dobromiła Jankowska, wyd. Pauza), która w lipcu miała polską premierę. Z kolei online pojawi się także wybitny Michael Crummey. Jego powieść „Bez winy” (tłum. Michał Alenowicz, wyd. Wiatr od Morza), której polskie tłumaczenie ukaże się premierowo na festiwalu, znalazła się w finale Nagrody Scotiabank Giller. Ostatniego dnia festiwalu również Nicolas Dickner - autor poruszającej książki „Nikolski” (tłum. Magdalena Kamińska-Maurugeon, wyd. Pauza), nagrodzonej Prix Anne-Hébert, Prix littéraire des collégiens oraz Prix des libraires du Québec, opowie uczestnikom o swojej twórczości.  

 

Na scenie pojawią się także piszące kobiety, których pozycja w świecie literatury kanadyjskiej jest niepodważalna. Madelaine Thien, autorka o chińsko-malezyjskich korzeniach, która uznawana jest w Kanadzie za najlepiej zapowiadającą się pisarkę młodego pokolenia. Za powieść „Nie mówcie, że nie mamy niczego” (tłum. Łukasz Małecki, Wydawnictwo Literackie) otrzymała Giller Prize i znalazła się na krótkiej liście nagrody Man Booker Prize. W Sopocie uczestnicy festiwalu będą mieli również okazję spotkania oraz wysłuchania Esi Edugyan, autorki nagrodzonej dwukrotnie Giller Prize. W czasie festiwalu będzie miała polską premierę jedna z jej nagrodzonych książek - „Washington Black” (tłum. Bohdan Maliborski, wyd. Świat Książki).  

 

W tym roku po raz pierwszy dodano do programu pasmo „(Nie)Pamieć” i „Debiuty”. W ten sposób organizatorzy chcą uatrakcyjnić Literacki Sopot oraz zachęcić wszystkich do czytania również początkujących autorów. Do grona debiutantów należą: Jędrzej Napiecek, który opowie „O królu który uciekł” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej), czyli „jednej z najbardziej popapranych opowieści o kryzysie władzy w historii Polski.”. Barbara Sadurska zaprezentuje swoją „Mapę” (wyd. Nisza), czyli opowiadania połączone motywem piętnastowiecznej mapy świata. O „Pannie doktór Sadowskiej” (wyd. Dowody Na Istnienie) będzie się można dowiedzieć z rozmowy z jej autorem – Wojtkiem Szotem, który swoją powieść oparł na historii bohaterki skandali międzywojennej Warszawy. A o współczesności, czyli o prekariacie – klasie społecznej spod znaku ciągłej niepewności jutra przeczytamy w książce „Dropie” (wyd. Korporacja Ha!art), o której na festiwalu opowie sama autorka - Natalka Suszczyńska.  

 

Z kolei w cyklu „(Nie)Pamieć” wezmą udział wspaniałe osobowości, takie jak: Małgorzata Żerwe („Życie grobowe” wyd. Części Proste), Maria Stiepanowa („Pamięci pamięci” w tłum. Agnieszka Sowińska, wyd. Prószyński i S-ka) oraz Aaron Lansky („Przechytrzyć historię. Niezwykłe przygody człowieka, który ocalił milion książek w jidysz” w tłum. Agnieszki Nowak, wyd. Smak Słowa) 

 

Nowością jest także #GodzinaWolnegoCzytania, czyli pomysł stworzony przez Koalicję Letnich Festiwali Literackich. To czas na zanurzenie się w lekturze między spotkaniami autorskimi, debatami, czy innymi aktywnościami festiwalowymi. To chwila sam na sam z książką, odrobinę relaksu oraz odpoczynku od zgiełku miasta i codziennych obowiązków.  

 

Podczas festiwalu odbędą się również Targi Książki, tym razem w nieco zmienionej formie. Ze względów pandemicznych nie będzie można przeglądać książek czy uzyskiwać autografów od autorów. Na stoiskach zlokalizowanych tradycyjnie na Placu Przyjaciół Sopotu wystawiać się będą:  

 

Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Świat Książki, Wydawnictwo Pauza, Wydawnictwo Dowody na Istnienie, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Poznańskie, Wydawnictwo Marginesy/ Wydawnictwo Kropka, Wydawnictwo Słowo/obraz terytoria, Wydawnictwo Części proste, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, The Book Shop, Timof Comics i Scream Comics, Wydawnictwo Smak Słowa, Wydawnictwo Marpress, Wydawnictwo Książkowe Klimaty, Wydawnictwo Afera, Wydawnictwo MG 

Świadomi Wydawcy, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Wytwórnia, TU SIĘ CZYTA (BUKA - FORMAT - TAKO - ALBUS – DRUGANOGA), Wydawnictwo Hokus Pokus, Wydawnictwo Akapit Press, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK oraz Muzeum Sopotu. 

 

Oprócz książek będzie można również nabyć nowoczesne gadżety m.in. torby, kocotorby, magnesy i katalogi. Pamiątki będzie można kupić online – na stronie: www.goyki3.pl oraz stacjonarnie na Targach Książki.  

 

Nowością tegorocznej edycji jest także aukcja książek polskich pisarzy z ich autografami, która odbędzie się w sobotę 22 sierpnia o godz. 18.00 na Placu Mancowym w Sopocie. Wydarzenie poprowadzi Sylwia Chutnik, a środki z wylicytowanych książek zasilą Komisję Socjalną Stowarzyszenia Unia Literackai. 
 

Bogaty program festiwalu, zarówno dla dorosłych jak i dzieci, sprawia, że każdy uczestnik jest w stanie znaleźć coś dla siebie, a to właśnie na tym najbardziej zależy pomysłodawcom wydarzenia. Istotna dla organizatorów Literackiego Sopotu jest również możliwość realnego wpływania na swoich odbiorców i popularyzowania wśród nich literatury z całego świata poprzez kolejne edycje wydarzenia.  

 

W 2020 roku Festiwal Literacki Sopot zwyciężył w Sopocie w plebiscycie „Supermiasta” Gazety Wyborczej, siódma edycja festiwalu została uznana "Wydarzeniem Roku 2018" w plebiscycie Pomorskich Sztormów Gazety Wyborczej Trójmiasto, w 2016 roku głosami słuchaczy plebiscytu „Radiowego Domu Kultury” Programu Trzeciego Polskiego Radia Festiwal wygrał w kategorii „Wydarzenie”, w 2012 roku był zwycięzcą plebiscytu na Kulturalny Sztorm Roku 2012 organizowanego przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto. W 2019 roku organizatorzy Festiwalu Literacki Sopot doprowadzili do powołania #KoalicjaLetnichFestiwaliLiterackich. Również w 2019 roku Literacki Sopot otrzymał znak jakości EFFE Label przyznawany przez sieć europejskich festiwali EFFE. To symbol przynależności do grupy wyjątkowych i innowacyjnych wydarzeń kulturalnych na mapie Europy. 

 

Akredytacje dla mediów:  

https://bit.ly/LS2020media  

 

Kontakt dla mediów: 
Marta Szadowiak 

marta@projektpr.pl 

tel. 502 404 394  

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Książka BRAK ZDJĘCIA
2024-04-19 | 14:00

Polskie korzenie są najważniejsze – wywiad z Joanną Colangelo, autorką książkI

Jednak „Burza” to również historia o naszych wyborach i o tym jak znajdujemy sens w śmierci. Historia przedstawiona na stronach powieści jest filozoficzną wędrówka, która w równym stopniu skłania do
Książka Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City
2024-04-12 | 11:05

Wielki Antykwariat pod kopułą, czyli stare książki i winyle w Blue City

Od czwartku 11 kwietnia aż do soboty 13 kwietnia, w centrum handlowym Blue City można będzie poczuć się przez chwilę jak na brzegu Sekwany, gdzie rezydują paryscy bukiniści. Przez trzy dni
Książka Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego
2024-02-22 | 01:00

Polska gra polityczna na tle trawionego konfliktami Półwyspu Arabskiego

Ogarnięty od dziesięcioleci licznymi konfliktami Półwysep Arabski nieprzerwanie od zakończenia II Wojny Światowej pozostaje w stanie napięcia, trawiony ogniem z różnych stron.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Aleksandra Popławska: Zazwyczaj dostaję fajne prezenty. Najbardziej cieszy mnie, jak ktoś mi coś namaluje albo napisze wiersz

Aktorkę można teraz oglądać między innymi w spektaklu „Wyjątkowy prezent” w reżyserii Tomasza Sapryka. Dzięki tej sztuce widzowie mogą się przekonać, że wyszukany, drogi i niezwykle odważny upominek nie tylko może zepsuć urodzinową imprezę, ale także relacje rodzinne i przyjacielskie. Aleksandra Popławska zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób ma nie lada dylemat, co podarować komuś z okazji urodzin czy imienin. Jednocześnie podkreśla, że ona sama nigdy nie dostała nietrafionego prezentu, który szybko wylądował w koszu.

Media

Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski: Mamy wieloletnie doświadczenie telewizyjne. To nam pozwoliło zbudować wideopodcast „Serio?” od strony merytorycznej i technicznej

Po zwolnieniu z TVP Katarzyna Cichopek i Maciej Kurzajewski ruszyli na podbój YouTube’a. Do autorskiego wideopodcastu „Serio?” para zamierza zapraszać gości, którzy działają na różnych płaszczyznach, mają nietuzinkowe pasje i swoim postępowaniem dają dobry przykład innym. Prezenterzy wierzą, że ich nowy projekt z odcinka na odcinek będzie się cieszył coraz większą popularnością. Na razie obserwuje ich ok. 5 tys. subskrybentów. Obydwoje zapewniają, że nie boją się nowych wyzwań zawodowych, a satysfakcję sprawia im to, że przy realizacji nagrań mogą w pełni wykorzystać swoje doświadczenie telewizyjne.

Edukacja

Co piąte polskie dziecko padło ofiarą cyberprzemocy. Brakuje narzędzi, które pomogłyby z tym zjawiskiem walczyć

Według badań HBSC co szósty nastolatek na świecie padł ofiarą cyberprzemocy – informuje Europejskie Biuro Regionalne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W Polsce jest pod tym względem dużo gorzej. Nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci – alarmują naukowcy. Grupą najbardziej narażoną na cyberprzemoc są 13-latki. Porównanie danych z obecnej i poprzedniej edycji badania wskazuje, że dotychczasowe programy przeciwdziałania przemocy, i to nie tylko w obszarze cyber, nie są skuteczne. Eksperci podkreślają, że trzeba w nie włączyć nie tylko szkoły, ale też placówki medyczne, rodziców i samą młodzież.