PANDEMIA: Dzieje zarazy
2Creo Magdalena Niemirowska-Kaczyńska
Fałata 3
43-300 Bielsko-Biała
dwacreo|dwacreo.pl| |dwacreo|dwacreo.pl
600206009
www.dwacreo.pl
10 czerwca ukaże się nakładem Wydawnictwa Harde książka „Pandemia. Dzieje zarazy” autorstwa Bożeny Stasiak. To kompendium prezentujące w przystępny sposób stan aktualnej wiedzy medycznej o chorobach zakaźnych, jak też zarazy i plagi wywoływane przez bakterie i wirusy, które przez tysiąclecia dziesiątkowały ludzkość i zmieniały bieg historii. Doświadczamy tego i dzisiaj, kiedy przetaczająca się przez świat pandemia koronawirusa zdeterminowała życie ludzi na całej planecie, budząc lęk nie tylko o nasze dziś, ale i o nasze jutro.
Po książkę „Pandemia. Dzieje zarazy” Bożeny Stasiak powinni sięgnąć wszyscy zagubieni w lawinie sensacyjnych doniesień i niewiarygodnych artykułów dostępnych w internecie.
Kompendium rozpoczyna się od rozdziału tłumaczącego, czym są, skąd się wzięły i jak działają wirusy i bakterie. Następnie autorka opowiada o zarazach i plagach w dziejach ludzkości, począwszy od starożytności aż po XXI stulecie, w tym dżumy, trądu, ospy, cholery, polio, AIDS, eboli czy „hiszpanki”. Przedstawia stosowane wówczas metody leczenia, odwołując się do źródeł historycznych i opracowań naukowych, od świeżej krwi dziewic, przez lewatywy, po szczepionki.
Pokazuje także, że epidemie i pandemie sprzyjały pogromom grup społecznych i nacji, którym przypisywano winę za wybuch zarazy, Ich konsekwencją były też nowe układy polityczne, nowe zasady funkcjonowania społeczeństwa, a także głębokie zmiany w życiu religijnym. Autorka pisze również o teoriach spiskowych, szukaniu kozłów ofiarnych, polowaniu na czarownice oraz kłamstwach i przemilczeniach decydentów.
Najbardziej interesującymi rozdziałami, biorąc pod uwagę rzeczywistość, w której się znajdujemy, są te poświęcone koronawirusom, w tym wirusowi SARS-CoV-2 odpowiedzialnemu za obecną pandemię.
Jest o SARS – CoV, MERS-CoV, COVID 19, nieprzewidywalnych mutacjach i innych zagrożeniach wymienianych w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia, a także postępach prac naukowców na całym świecie. Czy czeka nas apokalipsa? Czy drobnoustroje niszczące ludzkość przed wiekami zostały wytępione, czy tylko czekają na sprzyjające warunki, by ponownie zaatakować? Czy wirusy mogą wymknąć się z laboratoriów? Czy na przełomie 2020/21 roku możemy oczekiwać drugiej, jeszcze silniejszej pandemii COVID-19?
Wydawnictwo Harde poleca książkę Ewy Stasiak „Pandemia. Dzieje zarazy” Będzie ona dostępna od 10 czerwca w wersji e-book na na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl oraz w innych księgarniach internetowych. Wersję papierową będzie można zakupić w przedsprzedaży na www.sklep.grupazpr.pl Sprawdź Wydawnictwo Harde na Facebook.com i Inastagram - @hardewydawnictwo

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.