Rafał A. Ziemkiewicz – wirtualne spotkanie w Galerii Delfiny
Warszawskie Targi Książki 2020, największe międzynarodowe wydarzenie branży wydawniczej w Polsce, z uwagi na pandemię koronawirusa zostały odwołane. By przybliżyć czytelnikom najciekawsze rynkowe nowości Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego przygotowała cykl wirtualnych spotkań, które będą odbywać się na żywo i będą stremowane prosto z warszawskiej Galerii Delfiny. Już 28 maja w premierowym spotkaniu weźmie udział Rafał A. Ziemkiewicz. Okazją będzie premiera jego książki „Cham niezbuntowany”.
Każdego roku pod koniec maja w stolicy odbywały się Warszawskie Targi Książki, które gromadziły wydawców, autorów i czytelników. Obowiązujące restrykcje i obostrzenia wprowadzone z związku z pandemią uniemożliwiły jednak organizację tego wydarzenia. Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego we współpracy z wydawcami i autorami przygotowała cykl wirtualnych spotkań pod nazwą „E-spotkania z książką”, dzięki którym będzie można na żywo wysłuchać autorów, a także za pomocą czatu zadać im pytania.
„E-spotkania z książką” to cykl wirtualnych i stremowanych na żywo wydarzeń z Galerii Delfiny, z udziałem autorów książkowych nowości, które będą się odbywać raz w tygodniu, a za pośrednictwem serwisu YouTube będą dostępne dla każdego. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższy czwartek 28 maja o godz. 15:00.
W premierowej transmisji weźmie udział Rafał A. Ziemkiewicz, który opowie o swojej najnowszej książce „Cham niezbuntowany”. Rozmowę z autorem poprowadzi Paweł Lisicki - redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy.
Link do wydarzenia jest już dostępny pod adresem https://youtu.be/GoVVv5o_fIo
„Cham niezbuntowany” to traktat publicystyczny Rafała A. Ziemkiewicza. Książka ujawnia źródła i tłumaczy nasze narodowe działania, wybory, wewnętrzne konflikty. Tematy niezwykle istotne przedstawione są w sposób subiektywny, lecz poparte argumentacją, z którą trudno polemizować. Autor opisuje też problemy współczesności mające korzenie w historii, która ciągnie się za nami nieprzepracowana, hamując w nas poczucie wartości i wyjątkowości.
- Książka, którą Państwu przedstawiam jest skutkiem mojego wieloletniego „chorowania na Polskę”, stałego zastanawiania się nad nią. Jest ona skutkiem bardzo konkretnego impulsu, który kazał mi potraktować zebranie w jednym miejscu przemyśleń nad polskim mentalem, jako sprawę szczególnie pilną – mówi Rafał A. Ziemkiewicz, autor książki.
Kolejnymi gośćmi cyklu „E-spotkań z książką” będą m.in. Piotr Zaremba, Marek Kozubal, Marcin Faliński oraz Tomasz Wołek. Na stronie Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, pod adresem www.fundacjaxbw.pl będzie dostępny harmonogram „E-spotkań z książką”.
Galeria Delfiny
Galeria to unikatowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 r. na warszawskim Powiślu. Galeria gości wybitnych artystów z Polski i zagranicy, a także organizuje spotkania z pisarzami, dziennikarzami, filmowcami i politykami. W ostatnich latach wielokrotnie w tym miejscu odbywały się wieczory autorskie z najważniejszymi pisarzami i publicystami.
Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego
Fundacja powstała w 2018 r. Jej celem jest nie tylko upowszechnianie spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci, lecz również działania związane ze wspieraniem w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty

O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?

Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.