Rafał A. Ziemkiewicz – wirtualne spotkanie w Galerii Delfiny
Warszawskie Targi Książki 2020, największe międzynarodowe wydarzenie branży wydawniczej w Polsce, z uwagi na pandemię koronawirusa zostały odwołane. By przybliżyć czytelnikom najciekawsze rynkowe nowości Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego przygotowała cykl wirtualnych spotkań, które będą odbywać się na żywo i będą stremowane prosto z warszawskiej Galerii Delfiny. Już 28 maja w premierowym spotkaniu weźmie udział Rafał A. Ziemkiewicz. Okazją będzie premiera jego książki „Cham niezbuntowany”.
Każdego roku pod koniec maja w stolicy odbywały się Warszawskie Targi Książki, które gromadziły wydawców, autorów i czytelników. Obowiązujące restrykcje i obostrzenia wprowadzone z związku z pandemią uniemożliwiły jednak organizację tego wydarzenia. Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego we współpracy z wydawcami i autorami przygotowała cykl wirtualnych spotkań pod nazwą „E-spotkania z książką”, dzięki którym będzie można na żywo wysłuchać autorów, a także za pomocą czatu zadać im pytania.
„E-spotkania z książką” to cykl wirtualnych i stremowanych na żywo wydarzeń z Galerii Delfiny, z udziałem autorów książkowych nowości, które będą się odbywać raz w tygodniu, a za pośrednictwem serwisu YouTube będą dostępne dla każdego. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższy czwartek 28 maja o godz. 15:00.
W premierowej transmisji weźmie udział Rafał A. Ziemkiewicz, który opowie o swojej najnowszej książce „Cham niezbuntowany”. Rozmowę z autorem poprowadzi Paweł Lisicki - redaktor naczelny tygodnika Do Rzeczy.
Link do wydarzenia jest już dostępny pod adresem https://youtu.be/GoVVv5o_fIo
„Cham niezbuntowany” to traktat publicystyczny Rafała A. Ziemkiewicza. Książka ujawnia źródła i tłumaczy nasze narodowe działania, wybory, wewnętrzne konflikty. Tematy niezwykle istotne przedstawione są w sposób subiektywny, lecz poparte argumentacją, z którą trudno polemizować. Autor opisuje też problemy współczesności mające korzenie w historii, która ciągnie się za nami nieprzepracowana, hamując w nas poczucie wartości i wyjątkowości.
- Książka, którą Państwu przedstawiam jest skutkiem mojego wieloletniego „chorowania na Polskę”, stałego zastanawiania się nad nią. Jest ona skutkiem bardzo konkretnego impulsu, który kazał mi potraktować zebranie w jednym miejscu przemyśleń nad polskim mentalem, jako sprawę szczególnie pilną – mówi Rafał A. Ziemkiewicz, autor książki.
Kolejnymi gośćmi cyklu „E-spotkań z książką” będą m.in. Piotr Zaremba, Marek Kozubal, Marcin Faliński oraz Tomasz Wołek. Na stronie Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego, pod adresem www.fundacjaxbw.pl będzie dostępny harmonogram „E-spotkań z książką”.
Galeria Delfiny
Galeria to unikatowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy. Powstała w 1999 r. na warszawskim Powiślu. Galeria gości wybitnych artystów z Polski i zagranicy, a także organizuje spotkania z pisarzami, dziennikarzami, filmowcami i politykami. W ostatnich latach wielokrotnie w tym miejscu odbywały się wieczory autorskie z najważniejszymi pisarzami i publicystami.
Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego
Fundacja powstała w 2018 r. Jej celem jest nie tylko upowszechnianie spuścizny Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci, lecz również działania związane ze wspieraniem w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
![„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_1198643224,w_169,wo_300,ho_169,_small.jpg)
„Powstanie Bohaterów” – wyjątkowa książka 9-letniej Ali i jej taty
![O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?](/files/_uploaded/glownekonf_1019332985,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
O agresji w książkach Young Adult - rzeczywistość czy przesada?
![Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe](/files/_uploaded/glownekonf_884434667,w_300,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Młode głosy. Co by było, gdyby nie Wattpad? - debata Czwórki i Big Book Cafe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.